PH متر 

اندازه گیری pH
با استفاده از اوراق بهادار یا شاخص های pH ، می توان نشانه خشن pH را بدست آورد که با تغییر در pH ، رنگ تغییر می کند. این شاخص ها از نظر صحت محدودیت هایی دارند و تفسیر صحیح آن در نمونه های رنگی یا تیره مشکل است.

معنی “PH” به چه معنی است؟ PH متر 
اصطلاح pH از “p” گرفته شده است ، نماد ریاضی برای لگاریتم منفی و “H” ، نماد شیمیایی هیدروژن است. بیشتر اندازه گیری دقیق pH با یک متر الکترونیکی pH بدست می آید. یک سیستم اندازه گیری pH از سه بخش تشکیل شده است: یک الکترود اندازه گیری pH ، یک الکترود مرجع و یک متر از امپدانس ورودی بالا. الکترود pH را می توان به عنوان یک باتری ، با ولتاژ که با pH محلول اندازه گیری شده متفاوت است ، تصور کرد. الکترود اندازه گیری pH یک لامپ شیشه ای حساس به یون هیدروژن است ، با یک خروجی میلی ولت که با تغییر در غلظت یون نسبی هیدروژن در داخل و خارج از لامپ متفاوت است. خروجی الکترود مرجع با فعالیت یون هیدروژن متفاوت نیست. الکترود pH از مقاومت داخلی بسیار بالایی برخوردار است و باعث می شود اندازه گیری ولتاژ با pH دشوار باشد. امپدانس ورودی pH متر و مقاومت نشت از این رو فاکتورهای مهم است. pH سنج در اصل تقویت کننده امپدانس بالایی است که ولتاژ دقیقه الکترود دقیق را اندازه گیری می کند و نتایج را مستقیماً در واحدهای pH بر روی صفحه نمایش آنالوگ یا دیجیتال نمایش می دهد. در بعضی موارد ، ولتاژها را می توان برای برنامه های خاص یا برای استفاده با الکترودهای یون-انتخابی یا اکسیداسیون-کاهش پتانسیل (ORP) نیز خواند.

الکترودهای pH
فناوری الکترود pH در 50 تا 60 سال گذشته تغییر زیادی نکرده است. با تمام پیشرفت های فن آوری 30 تا 40 سال گذشته ، تولید الکترود pH یک هنر باقی مانده است. بدنه مخصوص شیشه الکترود توسط دمنده های شیشه ای به پیکربندی آن دمیده می شود. نه یک روند بسیار پیشرفته و نه “فناوری پیشرفته” بلکه یک گام بسیار مهم و مهم در ساخت الکترود است. در حقیقت ، ضخامت شیشه مقاومت آن را تعیین می کند و بر خروجی آن تأثیر می گذارد.

خطای الکترود شیشه ای در واحد pH
جبران درجە حرارت
جبران دما در داخل ابزار موجود است ، زیرا الکترودهای pH و اندازه گیری ها حساس به دما هستند. جبران دما ممکن است دستی یا اتوماتیک باشد. با جبران دستی ، اندازه گیری دمای جداگانه لازم است و می توان کنترل جبران دستی pH متر را با مقدار تقریبی دما تنظیم کرد. با جبران دمای اتوماتیک (ATC) ، سیگنال حاصل از یک پروب دما جداگانه در pH سنج تغذیه می شود ، به طوری که می تواند به طور دقیق مقدار pH نمونه را در آن دما مشخص کند.

راه حل های بافر
بافرها محلول هایی هستند که مقادیر pH ثابت دارند و توانایی مقاومت در برابر تغییرات در سطح pH را دارند. آنها برای کالیبراسیون سیستم های اندازه گیری pH (الکترود و متر) استفاده می شوند. بین خروجی یك الكترود و دیگری و همچنین تغییر در خروجی الكترودها با گذشت زمان می تواند اختلافات اندكی داشته باشد. بنابراین ، سیستم باید بصورت دوره ای کالیبره شود. بافرها با طیف گسترده ای از مقادیر pH در دسترس هستند ، و به صورت مایع از پیش تعیین شده یا به عنوان کپسول های مناسب پودر خشک موجود می شوند. بیشتر pH سنج ها به چندین مقدار pH خاص نیاز به کالیبراسیون دارند. یک کالیبراسیون معمولاً در نزدیکی نقطه ایزو پتانسیل انجام می شود (سیگنال تولید شده توسط الکترود در pH 7 0 میلی ولت در دمای 25 درجه سانتیگراد است) و یک ثانیه به طور معمول با pH 4 یا pH 10 انجام می شود. بهتر است بافر را انتخاب کنید تا حد ممکن به مقدار pH واقعی نمونه که اندازه گیری می شود نزدیک شوید.

پی اچ متر