یادداشت همتی درباره هدف گذاری تورمی

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر این که هدفگذاری تورم ۲۲ درصدی به معنای تورم دستوری نیست نوشت: بانک مرکزی مصمم است روند ۵دهه گذشته رابطه بانک مرکزی و دخل وخرج دولت را بازتعریف کرده و به‌تدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کند.

۱-ازهمه صاحبنظران و کارشناسان بابت ارایٔه نظرات سازنده و مفید شان جهت چگونگی نیل به تورم هدف گذاری شده، ممنونم. قطعاً با تداوم نظرات و راهنمایی آن‌ها بانک مرکزی را در ادامه راه یاری می‌کنند.
۲- همانگونه که جناب آقای ریٔیس جمهور تأکید کردند؛ انضباط مالی شرط مهم کنترل تورم است. تأمین کسری بودجه از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق و در نتیجه تعمیق بازار بدهی، سیاست درست دولت است. این سیاست به بانک مرکزی کمک می‌کند که کنترل رشد نقدینگی را بطور جد دنبال کند.

۳-هدف گذاری، تعیین دستوری تورم نیست بلکه، تورم ماحصل تعاملات متغیر‌های کلان اقتصادی، مانند، نرخ سود، رشد نقدینگی، کسر بودجه دولت و متغیر‌های مانند این است. پیش بینی بانک مرکزی برمبنای فرض تداوم متغیر‌های مؤثر بر تورم در مدل انجام گرفته است. لذا، تورم به معنی افزایش مداوم قیمت سبد کالا‌ها و خدمات در اقتصاد، را نمی‌توان بصورت دستوری کاهش و یا افزایش داد. اما تورم را می‌توان با تغییر متغیر‌های کلان سیاست گذاری اقتصادی، مانند نرخ سود سیاست گذاری، یا تغییرات در عملیات بازار باز، یا تغییر ساختار بودجه و میزان تامین مالی کسر بودجه با استفاده از اوراق و مانند آن، کنترل کرد.

۴- هدف گذاری تورمی یک ساز و کار مدرن سیاست گذاری پولی و راهبرد جا افتاده‌ای در بانک‌های مرکزی دنیا در ۳دههٔ گذشته است. مصمم هستیم در ایران هم این تجربه موفق را بکار بندیم. به یاری خداوند متعال بانک مرکزی مصمم هست که روند ۵ دههٔ گذشتهٔ رابطه بانک مرکزی و دخل وخرج دولت را بازتعریف کرده و بتدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کنیم.

۵-بانک مرکزی با نظارت شدید ودقیق بر ترازنامه بانکها، ناترازی بانک‌ها را کاهش داده و تأمین ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. نرخ سود و دالان سودبازار بین بانکی نیز، چنان تنظیم خواهد شد که همزمان با حفظ وضعیت انبساطی سیاست پولی، رشد انبساطی پولی کاهش پیدا کرده و عملا رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شده و نرخ تورم به محدوده هدف نزدیک شده و در کانال ۲۲ درصد قرار بگیرد.

۶- در شرایط اوج فشار حداکثری تحریم و آثار اقتصادی کرونا انجام اینگونه تحولات ساختاری وهدف گذاری ها، از سوی خیلی از دوستان، بسیار ریسکی تلقی شده است. در آن روز‌های سخت تابستان ۹۷ که این مسؤلیت را پذیرفتم، تمام این شرایط قابل پیش بینی بود لذا احتمال پیش آمد این نوع ریسک‌ها را، درمسیر خدمت به مردم متقبل شدم.

۷-رویکرد فعال و اطلاع رسانی منظم ومداوم به فعالان اقتصادی ودرجریان گذاشتن آحاد جامعه از ملزومات برنامه‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی است.

[ad_2]

Source link