گفتگوی تلفنی “شمخانی” با “حمدالله محب “

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز (سه شنبه) در گفت و گوی تلفنی با حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان، توافق صورت گرفته بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله را که گامی مهم در ایجاد ثبات و استقرار دولتی قدرتمند در جمهوری اسلامی افغانستان است، به وی تبریک گفت.

 

شمخانی گفت: مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعا‌های مطرح شده علیه ایران درباره جانباختگان افغان وجود دارد که در صورت اراده طرف افغان می‌تواند در کمیته مشترک حقیقت یاب بررسی شود.

شمخانی در این‌گفتگو با تاکید بر سیاست دائمی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تحکیم دولت برآمده از رای مردم در افغانستان اظهار داشت: آغاز گفتگو‌های فراگیر بین الافغانی مرحله ضروری دیگری است که انجام آن در حفظ دستاورد‌های مردم بزرگ افغانستان شامل جمهوریت و قانون اساسی بسیار مهم است.

وی محوریت دولت افعانستان در تمامی فرآیند‌های مربوط به استقرار صلح در این کشور را الزامی خواند و افزود: متاسفانه ایالات متحده آمربکا با نادیده گرفتن منافع افغانستان، مسیر غیر قابل قبولی را در اقدامات سیاسی خود دنبال می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به فراگیری بیماری کرونا در کشور‌های مختلف و از جمله افغانستان افزود: ایران، چون گذشته آمادگی دارد کمک‌های بهداشتی و درمانی را به صورت رایگان در اختیار برادران و خواهران افغانستانی قرار بدهد.

شمخانی با ابراز تاسف از حادثه تلخ جانباختن تعدادی از اتباع افغانستان در منطقه مرزی ۲ کشور خاطرنشان کرد: در حالی که مرزبانان ایران هیچگونه نقشی در شکل گیری این رخداد غم بار نداشته اند، فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی برخی مسئولان و رسانه‌های افغانستان مایه تعجب و تاسف است.

وی افزود: مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعا‌های مطرح شده بر علیه ایران وجود دارد که در صورت اراده طرف افغانستانی می‌تواند در کمیته مشترک حقیقت یاب و فارغ از فضاسازی‌های غیر سازنده مورد بررسی قرار بگیرد.

“حمدالله محب” مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان نیز در این گفتگو با قدردانی از نقش تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران در توافق انجام شده بین غنی و عبدالله گفت: اجازه نخواهیم داد روابط گرم و صمیمی دو کشور دوست و برادر تحت تاثیر فضا سازی‌های غیرضروری قرار بگیرد.

وی معضل تردد غیرمجاز در مرز‌های مشترک را چالشی قدیمی عنوان و ابراز امیدواری کرد که این حادثه تلخ به فرصتی برای دستیابی به راه حل دائمی در این خصوص مبدل شود.

حمدالله محب با اشاره به مشکلات پدیده آمده در مرز‌های مشترک به دلیل تخلیه برخی پاسگاه‌های مرزبانی از سوی نیرو‌های افغانستان افزود: نهاد امنیت ملی افعانستان آمادگی دارد با همکاری وزارت امور خارجه برای دستیابی به راه حل اساسی در کنترل مرز وارد همکاری مشترک با طرف ایرانی شود.

[ad_2]

Source link