گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور ایران و عراق

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در گفتگوی تلفنی با “برهم صالح” رئیس جمهور عراق، ضمن تبریک پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر و ابراز خرسندی از اینکه امروز روند سیاسی در عراق به نتیجه مثبتی رسیده و همه گروه‌ها و طوایف عراقی در کنار هم قرار گرفتند و کابینه جدید در این کشور تشکیل و از پارلمان رأی مثبت گرفته است، تاکید کرد: ثبات سیاسی در عراق برای منطقه حائز اهمیت است و مطمئناً این روند پیش زمینه بازیابی نقش برجسته عراق در منطقه خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز کشور‌های منطقه با مشکلات فراوانی همچون کاهش قیمت نفت، همه گیری ویروس کرونا، معضلات امنیتی و مهمتر از همه مداخلات آمریکا در امور داخلی کشور‌ها مواجه هستند، اظهار داشت: توسعه همه جانبه روابط و همکاری‌ها میان دولت‌ها و ملت‌های دوست می‌تواند برای عبور از مشکلات راهگشا باشد.

روحانی با بیان اینکه سیاست اصولی ایران تقویت مناسبات و همکاری‌های همه جانبه با عراق است، گفت: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته در کنار دولت و ملت عراق خواهد بود و خواهان حفظ حاکمیت عراق و عدم مداخلات قدرت‌های خارجی در سرنوشت ملت و دولت این کشور است.

رئیس جمهور توسعه روابط و همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا مبادلات تجاری دو کشور با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی در تمامی مرز‌های مشترک به روال قبلی بازگردد؛ ضمن اینکه با برنامه ریزی‌های دو کشور امیدوارم در آینده سطح روابط اقتصادی دو کشور بیش از پیش افزایش یابد.

برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز در این گفتگو با تبریک متقابل فرا رسیدن عید سعید فطر در روز‌های آتی و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان، روابط دو کشور را در سطح مطلوبی ارزیابی کرد و بر ضرورت تلاش همه جانبه مسؤولان دو کشور در راستای توسعه بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های فی مابین تاکید کرد.

رئیس جمهور عراق با اشاره به اهمیت روابط سیاسی دو کشور، تاکید کرد: ثبات و امنیت عراق نیازمند همکاری کشور‌های دوست و همسایه بویژه جمهوری اسلامی ایران است.

برهم صالح با تشریح تلاش‌ها و فعالیت‌های سیاسی انجام شده در جهت همگرایی گروه‌ها، احزاب و طوایف مختلف عراقی برای تعیین نخست وزیر در این کشور، گفت: تحقق حاکمیت و سیادت عراق یک ضرورت انکار ناپذیر است که می‌بایست برای تصمیم گیری آینده این کشور به رسمیت شناخته شده و قدرت‌های خارجی نباید در تعیین سرنوشت این کشور دخالتی داشته باشند.

رئیس جمهور عراق با اشاره به مداخلات مخرب قدرت‌های خارجی در منطقه، اظهار داشت: منطقه خاورمیانه تاب و تحمل بحران‌های جدید را ندارد و از این نظر دخالت بیگانگان در منطقه باید به سرعت پایان یابد.

[ad_2]

Source link