گام‌های عملیاتی برای حل مشکلات تولید

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

میثم زالی دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: قانونگذار در سال 97 به دولت اجازه داد برای رفع موانع تولید نسبت به تشکیل ستاد تسهیل اقدام کند. مزیت این ستاد نسبت به کارگروه های مشابه حضور پررنگ بخش خصوصی است.

او درباره 782 مصوبه رفع موانع تولید گفت: از ابتدای سال 98 در ستاد و کمیته های تخصصی ستاد و دبیرخانه موظف شدیم مشکلات واحدهای تولیدی در استان ها را حل و فصل کنیم و از ظرفیت استانی استفاده کنیم.  در جلسات کمیته تخصصی و دبیرخانه ستاد مشکلات 240 هزار اشتغال بررسی و نزدیک به 210 واحدهای تولیدی بررسی شده و توانستیم با تعامل با بانکها، سازمان مالیاتی و تامین اجتماعی مصوباتی صادر کنیم که بالغ بر 55 درصد مصوبات اجرایی شده است. 

او افزود: برای حفظ رونق تولید و جهش تولید باید اصلاح رویه داشته باشیم که اصلاحات از سال قبل شروع شده تا رویه چندسال قبل در شبکه بانکی اصلاح شود. بیشترین مصوبات در کارگروه در بخش بانکی است اما ضمانت اجرایی در این زمینه دیده نشده است.

او افزود: امسال سال جهش تولید است و خط قرمز ما حفظ تولید واشتغال کشور است.

وقتی مصوبه ای تصویب می شود همه جوانب درنظر گرفته می شود و دستگاه های اجرایی ملزم به اجرای مصوبه هستند. سامانه ستاد تسهیل نیز در 5 استان راه اندازی شده که با اجرایی شدن سامانه درخواست واحد تولیدی در سامانه ثبت می شود و به دستگاه ذی ربط ارسال می شود در ادامه اگر درخواست انجام نشود به ستاد ارسال می شود. عملکرد برخوردهای سلیقه ای که شفاف شود مشکلات مرتفع می شود.

او با بیان اینکه، کمتر از 20 درصد بدهی بانکها مربوط به واحدهای خصوصی است افزود: تمام تلاش ها بر اصلاح رویه هاست تا فرایند و بستر برای حل مشکلات واحدهای تولیدی فراهم کنیم.

 شرایط برای تولید در کشور مهیا نیست اما با توجه به تاکیدات رهبری عزم جدی برای تولید و بهبود فضای کسب و کار پیش رو داریم . مصوباتی که در حوزه مالیاتی و تامین اجتماعی کارشناسی شده تصویب شود، مشروط بر اینکه  واحدهای تولیدی اشتغال خود را تا بهمن و اسفند حفظ کنند خبرهای خوبی از کاهش نرخ مالیاتی و مشارکت حداکثری در پرداخت حق بیمه خواهیم داشت. 

حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ارتباط تصویری گفت: در سنوات گذشته مطابق ابلاغ اجرای سیاست های اصل 44 ، قانون بهبود کسب و کار سال 90 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در ماده 28 این قانون حکم مشخصی وجود دارد که دولت ررا مکلف کرده ظرف 6 ماه سازوکار رسیدگی به مودیان  مالیاتی و معرضین بیمه تامین اجتماعی تصویب شود که با گذشت 9 سال از این قانون هنوز اقدامی صورت نگرفته است. 

گام‌های عملیاتی برای حل مشکلات تولیدکنندگان

او افزود: بعدها به دلیل مشکلات بنگاه های اقتصادی در حوزه های بیمه ای، مالیاتی و بانکی ؛پیشنهادی در هیئت وزیران مصوب شد که به دلیل تمکین نکردن دستگاه های اجرایی قانون متمم ستاد تسهیل برای رفع مشکلات به صورت قانون درامد. 

او افزود: کماکان دستگاههایی مثل سیستم بانکی و نظام مالیاتی توجهی به این موضوع  ندارند و کماکان اجرای مصوبات ستاد تسهیل با مشکل مواجه است.

سلاح ورزی در ادامه گفت: وظیفه اصلی حاکمیت این است که فضای کسب و کار را برای انگیزه بخشیدن به تولید فراهم کند اما به دلیل دیده نشدن الزام و بستری که بتواند قانون ضمانت اجرا داشته باشد و به دلیل مقاومت دستگاه های اجرایی خیلی از تصمیمات و مصوبات اجرایی نمی شود.

او افزود: همانطور که در جلسه اخیر ستاد رسیدگی موردی به مصادیق و مشکلات واحدهای تولیدی باید در سطح استان ها بررسی شود اما به دلیل مساعد نبودن بستر کسب و کار و فضای تولید نتوانسته ایم در این زمینه قدم های جدی و محکمی برداریم. 

موسی شهبازی غیاثی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در قانون مصوب رفع موانع تولید سال 94 اهدافی برای رفع موانع تولید دیده شد اما در ارزیابی ها مشخص شد توفیقی دیده نشد. 

او افزود: مسئله اصلی ما در رفع موانع تولید از جنس رویه ها و موانع کلان تولید است. مسائل رقابت کسب و کار، رانت ها و انحصار تولید از جمله مشکلات است که با حل مشکلات اصلی ستاد تسهیل بر سازوکارهای اصلی متمرکز خواهد شد.

موسی شهبازی غیاثی گفت: برای شفافیت کلی بهتر است درخواست بنگاه ها نیز شفاف سازی شود تا عملکرد شفاف ستاد مشخص شود.

 

[ad_2]

Source link