کمک هلال احمر به بیکارشدگان از کرونا

[ad_1]

 کریم همتی روز جمعه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: هلال احمر از زمان شروع بحران کرونا در کنار وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیریت بحران بوده است و وظایف خود را به کمک خیرین و داوطلبان این جمعیت انجام داده است.

وی افزود: بحران کرونا هنوز تمام نشده است و در این بحران بخش زیادی از افراد آسیب پذیر تحت فشار قرار گرفتند و نتوانستند کارهایشان را انجام دهند، از جمله دستفروش‌ها و کارگران روز مزد دچار مشکلات معیشتی شدند، هلال احمر در خدمت این عزیزان است و در روز‌های پیش رو کمک‌هایی جمع آوری می‌کنیم و به صورت شفاف در اختیار هموطنانی قرار می‌دهیم که از این بحران آسیب دیدند و کارهایشان را از دست دادند.

همتی گفت: حدود دو میلیون نفر افرادی که زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند و کارمند هم نیستند و در بحران کرونا دچار مشکلات مالی شدند شناسایی شدند که طی روز‌های آینده کمک‌های مالی (۲۰۰ هزار تومان) و بسته‌های معیشتی قبل از ماه رمضان در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

همتی گفت: دولت‌های قدرتمند نیز از پس کنترل این بیماری بر نیامده اند، اما ما در ایران با توجه به تحریم‌ها توانستیم بیماری را مدیریت کنیم با این حال برای مدیریت همه جانبه به تنهایی از دولت‌ها ممکن است کاری بر نیاید به همین علت شماره حسابی را در روز‌های آینده اعلام می‌کنیم و از مردم می‌خواهیم که به ما کمک کنند تا به صورت شفاف این کمک‌ها را در اختیار افراد آسیب دیده در بحران کرونا قرار دهیم.

بسته کمکی برای ۵۰۰ هزار بیمار خاص
سرپرست جمعیت هلال احمر افزود: اقدام دیگری که انجام خواهیم داد حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و بیماران نادر در بحران کروناست. طی روز‌های آینده ۵۰۰ هزار نفر از این بیماران را تحت پوشش هلال احمر قرار می‌دهیم به کمک به داوطلبان و خیرین هلال احمر خدماتی را در منازل این افراد به آنان ارائه خواهیم کرد.

همتی گفت: یکی از مشکلات درمانی در بحران کرونا کمبود ونتیلاتور و دستگاه تنفس مصنوعی در بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستانهاست. وزارت بهداشت اعلام کرده که حدود دو هزار دستگاه ونتیلاتور کم دارد. برای رفع این مشکل خیرین به کمک آمده اند و قول داده اند که صد دستگاه ونتیلاتور خریداری کنند. ۵۲ دستگاه ونتیلاتور از این تعداد خریداری شده و از فردا با حواله و معرفی وزارت بهداشت توزیع می‌شود. البته اگر نیت خیرین این باشد که در جای خاصی این دستگاه‌ها بکارگیری شود به آن عمل می‌کنیم. ارزش مالی هر یک از این دستگاه‌ها ۱۶۰ میلیون تومان است و خیرین ۱۶ میلیارد تومان برای خرید این دستگاه‌ها متقبل شده اند که طی روز‌های آینده با خرید آن‌ها در بیمارستان‌های مناطق محروم مستقر می‌شود.

وی ادامه داد: با دستور ستاد ملی کرونا بخشی از غربالگری و تب سنجی مردم نیز به عهده هلال احمر گذاشته شده است که با کمک ۳۴۰۰ داوطلب وحوانان هلال احمر با استقرار ۸۵۱ اکیپ غربالگری انجام می‌شود.

وی گفت: ۵۰۰ هزار بیمار خاص و سرطانی در معرض خطر جدی هستند. به همین علت بسته‌هایی از محل کمک خیرین تهیه کرده ایم که حاوی دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی است که از روز شنبه و یکشنبه در منزل افراد مبتلا به سرطان، بیماران eb، بیماران هموفیلی و دیالیزی به آنان تحویل می‌شود.

بیماران بعد از تب سنجی رها نمی‌شوند
همتی در پاسخ به ایرنا درباره رها شدن افراد دارای تب در غربالگری ورودی شهر‌ها گفت: بحران کرونا هنوز تمام نشده است و غربالگری‌ها با همان جدیت گذشته انجام می‌شود تاکنون ۲۱ میلیون نفر در ۷.۵ میلیون خودرو در ورودی شهر‌ها غربالگری شده اند. ۱۴ میلیون نفر علامت دار بودند. این افراد رها نمی‌شوند و به مراکز بهداشتی و درمان وزارت بهداشت هدایت می‌شوند.

خرید دارو‌های خارج از فارماکوپه
سرپرست جمعیت هلال احمر درباره محتوای کمک‌های بین المللی به ایران و وجود دارو‌های جدید خارج از فارماکوپه ایران در این محموله‌ها به ایرنا گفت: هیچ داروی خارج از فارماکوپه ایران در کمک‌های اهدایی خارجی نبوده و اگر در جایی این دارو‌ها مورد نیاز بوده خریداری شده است.

وی افزود: در مورد برخی دارو‌ها مثل تامی فلو و کلترا کمبود داشتیم و به همین علت داروی تامی فلو از پروتکل دارویی کرونا حذف شد، اما این دارو نیز که از گذشته برای درمان آنفلوانزا در کشور مصرف داشت وارد کشور و در داروخانه‌ها توزیع شد. هلال احمر و سازمان غذا و دارو همکاری نزدیک دارند و هر دارو و کالا‌هایی که مورد نیاز باشد وارد می‌کنیم به همین علت اکنون در مورد اقلام دارویی در کشور کمبود نداریم.

بیشترین کمک از چین بود
وی ادامه داد: کمک‌های اهدایی کشور‌ها و صلیب سرخ‌ها بیشتر در قالب ماسک، مواد ضدعفونی و گان بوده است. این کمک‌ها از کشور‌های مختلفی از جمله ژاپن بوده است. بیشترین کمک را نیز دولت چین داشته است. همه این کمک‌ها در اختیار انبار مرکزی وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا قرار گرفته است تا در جایی که نیاز دارند توزیع شود.

وی گفت: کمک‌های اهدایی از ۲۴ کشور دنیا در بحران کرونا به ایران به صورت نقد یا اقلام امدادی وجود داشته است. همکاری جدیدی نیز با صلیب سرخ سوئیس هم درخواست همکاری داشته است که بتوانیم برخی اقلام مورد نیاز را از این طریق وارد می‌شود.

همتی افزود: در برخی کشور‌ها با توجه به تحریم‌های بانکی و مشکل انتقال پول کمک که در همان کشور به کالا‌های مورد نیاز تبدیل و به کشور منتقل می‌شود از جمله کمک یک میلیون دلاری ژاپن که به اقلام مورد نیاز تبدیل شد و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

همتی افزود: همزمان با این اقدامات باید ماسک، گان یکپارچه و مواد ضدعفونی هم تهیه می‌کردیم. این اقلام نیز تولید و در اختیار ستاد ملی کرونا قرار گرفت. یک دستگاه تمام اتوماتیک تولید ماسک نیز وارد شده است که از روز دوشنبه روزانه ۷۰ هزار ماسک تولید می‌کند.

سرپرست جمعیت هلال احمر گفت: ۳۷ داروخانه هلال احمر در کل کشور و به خصوص دو داروخانه مرجع در تهران دارو‌ها و اقلام مورد نیاز مردم را توزیع می‌کنند و در اختیار مردم قرار می‌دهند.

سرپرست جمعیت هلال احمر گفت: این جمعیت همزمان با بحران کرونا در ۲۵ استان کشور نیز برای مقابله با سیل در حالت آماده باش است.

وی درباره تولید ماسک پارچه‌ای گفت: ماسک‌های پارچه اتوکلاو و ضدعفونی می‌شوند و بعد از تایید سازمان غذا و دارو توزیع می‌شوند البته ماسک‌های جدیدی که از هفته آینده روزانه ۷۰ هزار تولید می‌شوند، ماسک پارچه‌ای نیست و ماسک جراحی و بیمارستانی است که از روز دوشنبه توزیع می‌شود.

ضدعفونی اماکن عمومی و حاشیه شهر‌ها
همتی درباره ضدعفونی کردن اماکن عمومی گفت: کمک‌های زیادی از طرف نهاد‌های مختلف از هلال احمر درخواست شده است از جمله کمک به آسایشگاه کهریزیک، زندان‌ها یا حتی ضدعفونی کردن کوره پز خانه‌ها و حاشیه جنوب شهر تهران که خیلی هم افرادی در آن جا تردد ندارند، اما ضدعفونی شدند.

وی افزود: ۴۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده توزیع کردیم و ضدعفونی کردن اماکن عمومی کماکان ادامه دارد.

وی گفت: در استان سیستان و بلوچستان هم اقدامات لازم برای آماده باش سیل انجام شده است و گر چه در این استان خیلی بحران کرونا مانند استان‌های دیگر نیست، اما بحث غربالگری و تب سنجی اتباع افغانستان نیز در این استان مطرح شده است که در صورت لزوم انجام می‌شود.

[ad_2]

Source link