کمک بیش از ۳۰ کشور و سازمان به ایران

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 موسوی، صبح امروز دوشنبه در نخستین نشست خبری ویدئو کنفرانسی خود با اصحاب رسانه با تبریک فرارسیدن سال نو گفت: امیدوارم سال جدید سال آرامش و برکت برای ملت ایران و جهانیان باشد و بر تمام چالش‌ها از جمله ویروس کرونا فائق شویم و بر همه ویروس دیگر اعم از افراط‌گری، خشونت و تحریم و… پیروز شویم.

وی، روز ملی فناوری هسته‌ای را تبریک گفت و ضمن قدردانی از تلاش‌هایدانشمندان هسته‌ای افزود: امیدوارم این فناوری بومی با صلابت و قدرت پیش رفته و درخدمت صلح، رفاه و امنیت ایران و منطقه باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز همدردی با همه ملت‌ها و دولت‌هایی که کرونا در این کشور‌ها شیوع کرده، تصریح کرد: کرونا در بیش از ۲۰۰ کشور شیوع یافته و با همه ملت‌ها و دولت‌ها ابراز همدردی می‌کنیم. ایرانیان نشان دادند، ملتی قدردان و قدرشناس هستند و همانطور که سعدی گفته بنی آدم اعضای یک پیکرند. در شرایطی که بشریت در رنج این بیماری است، ملت ایران آرام و قرار ندارد.

 

موسوی ادامه داد: از این شرایط ناراحت هستیم و از رنج هیچ کسی خوشحال نیستیم هرچند برخی از کشور‌ها خواستند از این آب گل‌آلود ماهی خود را بگیرند.

وی با تشکر از کمک‌هایی که دولت و ملت ایران دریافت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰ کشور و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی در زمینه مقابله با کرونا به ایران کمک کردند.

 

علاوه بر این ایرانیان خارج از کشور از طریق سفارتخانه‌های ما کمک‌های زیادی را جمع‌آوری و ارسال کردند که از سوی دولت و ملت ایران تشکر می‌کنم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه کرونا موجب همبستگی در دنیا شد، ابراز داشت: در ایران هم این همبستگی در داخل ایجاد شد. کمپین‌های بین‌المللی زیادی تشکیل شد و ضمن ابراز همدردی با ملت‌ها، بعد انسانی این چالش از جمله تحریم‌ها را برجسته کردند که از این کمپین‌ها نیز قدردانی می‌کنم.

موسوی، درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه ایران برای رفع تحریم‌ها تماس نگرفته است، بیان کرد: ما نه تنها در الان بلکه در موضوعات مختلفی شاهد سردرگمی میان مقامات مختلف آمریکایی هستیم. گاهی این تصور ایجاد می‌شود که نکند در آن کشور حاکمیت دوگانه حاکم است.

 

رئیس‌جمهور و وزیر خارجه یک حرف می‌زند، افراد دیگری که متصدی امور ایران هستند، راه خود را می‌روند و در کنگره نیز افکار مختلفی وجود دارد.

وی با بیان اینکه آنچه مهم است ظالمانه و غیرقانونی بودن این تحریم است که همه دنیا به این مسئله اذعان دارد، یادآور شد: اگر در خانه کسی هست یک حرف بس است. ما حرف خود را به دنیا و آمریکا رسانده‌ایم که تحریم‌ها غیرقانونی و ظالمانه است و کل تحریم‌ها باید برداشته شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اگر در این شرایط کمکی نمی‌کنند مانع کمک‌رسانی کشور‌ها و نهاد‌های بین‌المللی نشوند و باید بگذارند نقل و انتقال‌های مالی برای مقابله با کرونا به سهولت انجام شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: از تمام کشور‌های مستقل و متمدن دنیا می‌خواهیم به این تحریم‌های غیرقانونی، ظالمانه و بی اصل و بنیاد وقعی ننهاده و این تحریم‌ها را اجرا نکنند تا با یاری همدیگر این مشکل را برطرف کنیم.

موسوی در پاسخ به این سوال که ایران برای رفع تحریم‌ها چه درخواستی کرده است؟ عنوان کرد: درخواست ما عمومی است که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه اعلام کرده، این تحریم‌ها را نپذیرفته و غیرقانونی است. آقای ظریف، به دبیرکل سازمان ملل و همتایان خود نامه نوشته و دیوان لاهه هم رای داده و آمریکا را مکلف کرده حداقل تحریم‌های انساندوستانه را بردارد.

 

این‌ها نشان می‌دهد ایران درخواست خود را مطرح کرده اما با خوی قلدری مقامات آمریکایی منافات دارد و نشان می‌دهد آن‌ها به دنبال بهانه‌جویی هستند.

وی افزود: دولت و ملت ایران به آن‌ها دلبسته نیستند و امیدی نداریم. به خیر آن‌ها امیدی نداریم حداقل شر نرسانند تا ایران بتواند اقدامات خود را انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اولین تبادل انجام شده براساس اینستکس گفت: همانطور که بار‌ها گفته‌ایم، اینستکس مقدمه‌ای است که کشور‌های اروپایی به سایر تعهدات خود عمل کنند. این سازوکار فیالنفسه انجام تعهد نیست.

 

آن‌ها اینستکس را راه‌اندازی کردند تا تعهدات ۱۱ گانه خود را اجرا کنند. در واقع اینستکس بستر است که یک سال طول کشید.

موسوی، با بیان اینکه اروپایی‌ها اخیرا تراکنشی چند صد هزار یورویی انجام دادند که کالا‌های دارویی و تجهیزات پزشکی بوده است، اظهار داشت: انتظار ایران آن است که سایر تعهدات انجام شود. مبادلات و ارتباطات هم می‌تواند از طریق اینستکس باشد. ما این راه‌اندازی را به فال نیک می‌گیریم، اما این همه تعهد اروپایی‌ها نیست.

وی درباره برخی اظهارت متناقض مبنی بر اینکه تحریم‌ها تاثیری در مقابله با کرونا نداشته است، تصریح کرد: من زیادی به این مسئله موافق نیستم.

 

ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها است و علیرغم ادعا‌های آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه دارو و غذا و تجهیزات پزشکی تحریم نیست، اما عملا راه ورود آن‌ها به کشور بسته شده است. ایران سال‌ها تحریم بوده و با تحریم‌ها عادت کرده‌ایم.

این دیپلمات با بیان اینکه اقتصاد ایران مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است لذا منتظر رفع تحریم‌ها نمانده‌ایم، خاطرنشان کرد: ما سعی کردیم با استفاده از منابع و نیروی داخلی بر این تهدید غلبه کنیم.

 

البته قابل انکار نیست اگر بتوانیم از منابعی که در خارج کشور وجود دارد، وارد کشور کرده و کشور‌های دیگر بدون مانع کمک کنند که بر توان ما نیز اثر گذاشته است، بر توان داخلی ما افزوده شده و بهتر و زودتر از این شرایط عبور خواهیم کرد.

 

موسوی درباره نحوه برخورد با اتباع خارجی مقیم که مبتلا به کرونا شده‌اند، هم ابراز داشت: دو دسته خارجیان در کشور ممکن است مبتلا به کرونا شده‌اند.

 

عده‌ای به خاطر توریسم و سیاحت و زیارت به ایران آمده بودند و مبتلا شدند. عده‌ای هم در درون ایران زندگی می‌کنند مانند تعداد زیادی از اتباع افغانستان.

 

اگر این افراد به مراکز درمانی ما مراجعه کنند بدون دریافت پول و براساس انساندوستی مورد درمان قرار می‌گیرند.

وی اضافه کرد:، اما افرادی که جزو دسته اول بودند و به کرونا مبتلا شدند، برخی از آن‌ها مانند بحرین مورد کم‌کاری کشور‌های خود قرار گرفته و آن کشور تمایلی برای برگشت آن‌ها نداشتند. به سختی در حال رایزنی هستند که این افراد برگردند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره هزینه درمان کرونا اتباع خارجی هم بیان کرد: درمان کرونا در ایران رایگان است. تا آنجا اطلاع دارم هر کسی مراجعه کرده به صورت رایگان از این درمان استفاده کرده است.

موسوی درباره تحول در روابط ایران و امارات و عربستان پس از شیوع کرونا یادآور شد: برقراری تماس‌ها موجب شده مقداری در این شرایط کرونایی، عقلانیت در رفتار‌ها حاکم شود و در رفتار‌های انسانی هم از سوی همین کشور‌ها کمک‌های خوبی به ایران ارسال شد و ایران هم قدردانی کرد.

 

در بحث اتباع دو کشور میان ایران و امارات و برخی از کشور‌های دیگر مانند بحرین این تعاملات ایجاد شده و ادامه دارد و مقامات ذیربط با همدیگر در ارتباط هستند.

وی ادامه داد: امیدواریم این مسئله دولت‌ها و ملت‌های منطقه را به فکر وادار کرده و آن‌ها را متقاعد کند علاوه بر مقابله با این ویروس، برای مقابله با ویروس‌های دیگر مانند خشونت و افراط‌گری هم می‌توان هم‌افزایی داشته و با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

این مقام مسئول درباره درخواست دانشجویان ایرانی مقیم ایتالیا برای برگشت به کشور عنوان کرد: وقتی دانشجویان ما در ووهان بودند درخواست کردند به ایران برگردند. بلافاصله در مورد آن‌ها اقدام شد.

 

بعد از این مسئله چنین درخواست‌هایی از کشور‌های دیگر هم انجام شد. بیشترین درخواست از سوی دانشجویان ایرانی در ایتالیا بوده است.

موسوی با بیان اینکه وضعیت کرونا در این کشور قرمز است، اما در همکاری‌های صورت گرفته، مجوز‌های لازم گرفته شده و منتظر هستیم برخی نکات بهداشتی و درمانی توسط پرواز‌ها رعایت شود و آن‌ها بررسی شود، گفت: وزارت بهداشت و ستاد ملی این مجوز را به ما بدهد تا پرواز انجام شود.

 

تا آنجایی که اطلاع دارم چند صد دانشجوی ایرانی مقیم ایتالیا درخواست برگشت داده‌اند. بعد از تائید نهایی شاید طی چند روز آینده بتوان دانشجویان ایرانی را از ایتالیا به کشور برگردانیم.

وی درباره درخواست ایران از آمریکا اظهار داشت: هیچ درخواستی از آمریکا برای ارسال کمک‌های بهداشتی و درمانی نداشته‌ایم.

 

آنچه آن‌ها دنبال می‌کنند ملت ایران در شرایط سخت گرفتار بماند و به قول خودشان از این شرایط استفاده کرده تا ملت ایران به ستوه آمده و ایران به پای میز مذاکره بیاید.

 

ایران اقداماتی انجام داده و از نهاد‌های بین‌المللی، دبیرکل سازمان ملل و دعاوی دیوان لاهه نشان می‌دهد ایران تحریم‌های آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد و خواستار برطرف شدن تحریم‌ها است؛ لذا پیام ایران روشن است و بنده هم مکررا آن را بیان کرده‌ام.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره روابط ایران و افغانستان و برخی اخبار مبنی بر اخراج دو دیپلمات ایرانی از کابل و افغانستانی از تهران از سوی طرفین تصریح کرد: همواره روابط خوبی با دولت و ملت افغانستان داشته‌ایم. ما همسایگانی هستیم که لابد و لاجرم باید با یکدیگر زندگی کرده و به امینت همدیگر احترام بذاریم.

 

افغانستان امن و قوی آرزوی ایران است. از اختلافات سیاسی بروز کرده در این کشور نگران و متاسفیم.

موسوی با بیان اینکه ما وحدت ملی و حفظ یکپارچگی در میان گروه‌ها و حاکمیت افغانستان و همچنین تقویت روابط دو کشور را خواستار هستیم، خاطرنشان کرد: با این رویکرد رایزنی‌هایی با همه طرفین انجام دادیم؛ هم با غنی و هم با عبدالله و هم با سایر گروه‌های تحت تاثیرگذار. از تمامی ظرفیت خود استفاده کرده و می‌کنیم و به تلاش خود برای خروج از این وضعیت ادامه خواهیم داد.

وی افزود: کم و زیاد شدن دیپلمات‌ها یک عرف دیپلماتیک است و با هماهنگی دو کشور تعداد دیپلمات‌ها کم یا زیاد می‌شود. این تعابیر را تائید نمی‌کنم. دو نفر از دیپلمات‌های ما در کابل و دو دیپلمات افغانستانی از تهران کم شده که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

[ad_2]

Source link