کتاب و نشر در روزگار “کرونا”

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  “محمود آموزگار” در گفتگو با “شهر فرنگ” از تاثیر لغو سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بر اقتصاد ناشران گفت و افزود: آسیب کرونا به اقتصاد جامعه ناشران و فروشندگان مضاعف بود.

او با بیان اینکه فروش کتاب در نمایشگاه های بین المللی 10 برابر فروش سالیانه ناشران است، افزود: طی سال های گذشته ناشران به فروش کتاب در نمایشگاه ها دل بسته اند تا گوشه ای از هزینه های خود را جبران کنند.

آموزگار افزود: علاوه بر از دست رفتن فرصت فروش در نمایشگاه کتاب، در ماه های قبل، سرمایه های زیادی هم برای چاپ و حضور در نمایشگاه هزینه شده است.

نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان گفت:با از دست رفتن فرصت فروش در نمایشگاه کتاب ، ناشران را با تامین سرمایه با مشکل مواجه می کند و در این میان دولت باید برای آنها فکری بکند.

 

آموزگار گفت: اگر حقوق صاحبان اثر و ناشران در نشر الکترونیک رعایت شود، شاهد اقبال بیشتری به فعالیت در این عرصه خواهیم بود. باید یک ارتباط هماهنگ بین اجزای نشر و عرضه کتاب ایجاد شود و اینگونه نباشد که هر بخش، فقط منافع خود را در نظر داشته باشد.

 

مدیر مسئول انجمن ناشران دانشگاهی هم با بیان اینکه اوضاع کتاب پیش از کرونا هم به سامان نبود گفت: دولت باید بخشی از مسائل و مشکلات ناشران در تامین کاغد و خنثی کردنِ اثر تحریم ها چاره ای بیندیشد.

 “عباس حسینی نیک” به اقدام عاجلانه دولت در پرداخت تسهیلات و یارانه اشاره کرد و گفت: ناشران و کتابفروشی ها هم باید از فضای مجازی در بهره بردن از شرایط کرونایی جامعه استفاده کنند.

مدیر مسئول انجمن ناشران دانشگاهیبه دولت پیشنهاد کرد هزینه پست را برای ناشران و فروشندگان رایگان کند.

 

[ad_2]

Source link