چالش‌های جمعیتی در ایران

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به بهانه ۳۰ اردیبهشت روز “جمعیت”، چگونگی اجرای سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری (در سال نود و سه)مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر “محمدجواد محمودی” در گفتگوی “تیتر امشب” حضور یافت و گفت:بند نخست از ۱۴ بند سیاست‌های ابلاغی جمعیت مقام معظم رهبری به پویندگی و بالندگی و افزایش نرخ باروری دلالت دارد که نه تنها اجرا نشده بلکه با کاهش جمعیت کشور نیز روبرو هستیم.

کارشناس اقتصاد جمعیت افزود: در سال ۶۷ نرخ باربری هر زن بین ۶ تا ۷ فرزند داشته است که برخلاف توصیه‌های مراجع تقلید نرخ جمعیت با کاهش روز افزون روبرو بوده است. در سال ۷۲ توصیه به کاهش فرزند آوری ابلاغ می‌شود.
او گفت: سیاست‌های تنظیم خانواده در پیش از انقلاب و مراجع راه به جایی نبرد.
محمودی نرخ ۲.۱ را نرخ جانشینی (دو فرزند برای هر خانواده) اعلام کرد و افزود: یکی از دلایل کاهش جمعیت کشور دخالت‌های سازمان‌های بین المللی در هدف گذاری جمعیتی کشور است. این سازمان‌ها برای ما نرخ جمعیتی را برای رساندن به صفر اعلام کردند.

“محمداسماعیل اکبری” مشاور عالی وزیر بهداشت در ارتباط تصویری به ساختارها و ۳ گروههای جمعیتی اشاره کرد و گفت: نباید ساختارهای جمعیتی پایه، مولد و سالمند تغییر کند.

دکتر اکبری افزود: جمعیت کشور رو به کاهش است و به کمتر از ۱ درصد رسیده است. قادر نیستیم جمعیت کشور را حفظ کنیم. پویایی کشور به دلیل حضور جوانان و قشر پایه کشور است. اگر جمعیت جوان کشور کم شود در اداره کشور مشکل خواهیم داشت.

او گفت: تک فرزندی ظلم و بلای جان فرزند است. باید شاخص های فرزند آوری را عوض کنیم. کاهش جمعیت کشور مهمترین مسئله جمهوری اسلامی ایران است. 

دکتر اکبری تلاش صدا و سیما را برای تغییر ساختار فرهنگی(غلط) و افزایش نرخ فرزند آوری را خواستار شد.

“شهلا کاظمی‌پور” جمعیت شناس گفت: سالخوردگی جمعیت کشور تا سال ۱۴۳۰ حدود یک چهارم کل جمعیت خواهد بود.
او گفت: اگر با برنامه ریزی پیش برویم حدود ۳۰ سال برای جبران این کاهش جمعیت و افزایش سالمندی فرصت باقی است. باید سالمندان آینده را فعال کنیم تا در سال‌های بعد با مشکلات کمتری مواجه شویم.

کاظمی‌پور با بیان اینکه در برخی سیاست های کاهشی جمعیت باید اصلاحاتی صورت بگیرد، افزود: جمعیت اساس توسعه اقتصادی هر کشوری است که به شکوفای اقتصادی منجر خواهد شد.

[ad_2]

Source link