وضعیت تجارت ایران در ایام کرونا

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

“حمید زادبوم” در گفتگو با ۱۸:۳۰ با اشاره به پاندمی ویروس “کرونا” در سطح جهانی و تاثیر آن بر تجارت جهان گفت: کشور‌های مختلف به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا محدودیت‌های صادرات و واردات را برای خود در نظر گرفته اند. برخی از آن‌ها ممنوعیت صادرات ندارند، اما در عمل نمی‌توانند باری را صادر کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از کاهش صادرات دو ماهه گذشته گفت و افزود: صادرات کشور از نظر وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزشی حدود ۲۷ درصد کاهش یافته است.

زادبوم بر اساس اعلام سازمات تجارت جهانی به کاهش ۳۰ درصدی تجارت جهانی اشاره کرد و گفت: کاهش صادرات کشورما در این شرایط کرونایی امری طبیعی است.
او گفت: نگاه واقع بینانه اینست که صادرات همه کشور‌ها از زمان شیوع این بیماری کاهش یافته است. کشورما در حال حاضر با وجود تحریم ها با ۶۰ درصد توان صادراتی فعال است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران وضعیت واردات کالا را اختصاص به کالاهای اساسی مرتبط دانست و گفت: با بسته شدنِ مرزهای کشورهای همسایه صادرات ما آسیب بیشتری دیده است. 

او گفت: در دو ماه گذشته ۸ میلیارد دلار واردات داشته ایم. 

وی از باز بودن اکثر مرزهای ایران با کشورهای همسایه از جمله تبادل کالا با افغانستان،ارمنستان، ترکیه و عراق از طریق مرز‌های اقلیم کردستان (مرز‌های باشماق وپرویز خان) خبر داد و افزود: برخی از کشورها به خاطر شرایط خاص حتی بصورت هفتگی مرزهای خود را باز می کنند.

 

حمید زادبوم گفت: تجارت خارجی ایران با روسیه از مسیر دریایی، ریلی و جاده‌ای ادامه دارد.

[ad_2]

Source link