واکنش وزارت خارجه به تصمیم مجارستان در اخراج دانشجویان ایرانی

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اظهار تأسف عمیق از این تصمیم دولت مجارستان اظهار کرد: آنچه که مقامات مجاری نقض پروتکل‌های بهداشتی می‌خوانند، مربوط به اعتراض دانشجویان به شرایط نامناسب قرنطینه در بیمارستان شهر بوداپست و نگهداری مبتلایان و افراد سالم در کنار هم بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان افزود: وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در مجارستان، مبتنی بر وظیفه دفاع از اتباع ایرانی خارج از کشور از ابتدای این رخداد، تلاش گسترده‌ای را برای مدیریت شرایط و جلوگیری از اخراج دانشجویان صورت دادند که از جمله این تلاش‌ها نامه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به همتای مجاری خودو همچنین پیگیری حقوقی از سوی سفارت کشورمان با همکاری خود دانشجویان و خانواده‌های بود.

موسوی با یادآوری روابط دوستانه و پر قدمت بین دو کشور و حضور با اعتبار و احترام بسیار خوب بیش از ۲۵۰۰ دانشجوی ایرانی در مجارستان و نیز ضمن احترام ایشان به قوانین و مقررات این کشور تاکید کرد: ما معتقد هستیم ادله مهم و محکمه‌پسندی وجود دارد که دانشجویان ایرانی از حق طرح آن‌ها در دادگاه برخوردار بوده‌اند، اما این فرصت از آن‌ها سلب شده است.

او افزود: وزارت امور خارجه ایران مصرانه از مقامات مجارستان می‌خواهد در حکم صادره تجدید نظر کرده و شرایط را برای ادامه تحصیل این دانشجویان فراهم کنند.

موسوی با اشاره به تداوم تلاش‌های دیپلماتیک و حقوقی وزارت امور خارجه برای احقاق حق این دانشجویان خاطرنشان کرد: همچنین پیگیری موضوع در دستور کار وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فن‌آوری که در تسهیل اعزام دانشجویان به مجارستان اقدامات بسیار ارزشمندی را انجام داده اند، قرار دارد.

[ad_2]

Source link