هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره موج دوم کرونا

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت نسبت به اوج گرفتن دوباره کرونا در مناطقی که با روند نزولی شیوع روبرو هستند، هشدار داد و برداشتن پیش از موعد محدودیت‌های وضع شده را در این روند دخیل دانست.

وی گفت: مردم در کشور‌هایی که ابتلا به کرونا رو به کاهش است هنوز هم با خطر موج دوم قریب الوقوع روبرو هستند.

«مایک رایان» با بیان اینکه جهان هنوز در میانه موج نخست شیوع ویروس کرونا قرار دارد، گفت: در حالی که موارد ابتلا در بسیاری از کشور‌ها رو به کاهش است، گسترش کووید-۱۹ همچنان در آمریکای مرکزی و جنوبی، آسیای جنوبی و آفریقا رو به افزایش است.

رایان افزود: همه گیری‌ها اغلب به صورت رفت و برگشت هستند و یعنی اینکه گسترش کرونا که در برخی مناطق فروکش کرده و ممکن است دوباره اوج بگیرد.

 

وی گفت: همچنین این احتمال وجود دارد که اگر اقدامات لازم که برای توقف موج نخست در پیش گرفته شده بود، زودتر از موعد برداشته شود، سرعت ابتلا بیش از گذشته می‌شود.

وی ادامه داد: هنگامی که ما از موج دوم صحبت می‌کنیم، معمولا منظورمان این است که پس از فروکش کردن موج اول، باید چند ماه بعدتر شاهد دوره بازگشت دوباره بیماری باشیم.

 

ما همچنین باید از این واقعیت آگاه باشیم که این بیماری در هر زمانی می‌تواند دوباره اوج بگیرد.

 

ما نمی‌توانیم فرض را بر این بگیریم که تنها به این دلیل که موارد ابتلا رو به کاهش است، روند گسترش بیماری رو به افول است و ما چندین ماه فرصت داریم تا برای موج دوم آماده شویم. خیر ما ممکن است در حین همین موج با اوج دوباره روبرو شویم.

رایان تاکید کرد: کشور‌های اروپایی و آمریکای شمالی باید”اقدامات بهداشتی و اجتماعی عمومی، نظارتی، آزمایشی و یک راهبرد جامع” را به کار بگیرند تا اطمینان حاصل شود که ما در مسیر روند کاهش بیماری قرار گرفته‌ایم و خبری از اوج گرفتن دوباره بیماری نخواهد بود.

بسیاری از کشور‌های اروپایی و ایالات متحده آمریکا در هفته‌های اخیر اقداماتی را برای رفع محدودیت‌های وضع شده ناشی از شیوع کرونا انجام داده‌اند؛ اقداماتی که هرچند مانع شیوع این بیماری شده، اما ضربه سنگینی به اقتصاد کشور‌ها وارد کرده است.

[ad_2]

Source link