هشدار بوش و اوباما به ترامپ

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

«باراک اوباما» و «جرج دبلیو بوش» روسای جمهوری سابق آمریکا با انتشار مطالبی جداگانه ضمن محکوم کردن غارت و تخریب اموال عمومی با عده‌ای از معترضان آمریکایی، خواستار پیگیری خواسته‌های به حق مردم از روش‌های صلح‌آمیز و تقویت دموکراسی شدند.

باراک اوباما در مقاله‌ای که در Medium.com منتشر کرده، نوشت: «موج اعتراض‌ها در سرتاسر کشور بیانگر ناامیدی واقعی و قانونی از موفق نشدن در چند دهه برای اصلاح رویه‌های پلیس و سیستم عدالت کیفری گسترده در ایالات متحده است.»

او سپس اعتراض اکثریت قریب به اتفاق معترضان را صلح‌آمیز، شجاعانه، مسئولانه و الهام‌بخش توصیف کرد و آن‌ها را مستحق احترام و پشتیبانی خواند.

با این حال، رئیس جمهوری سابق آمریکا خواستار توقف خشونت و تخریب اموال عمومی از سوی اقلیتی از معترضان شد و تاکید کرد که خشونت چه بر مبنای خشم واقعی و چه بر اساس فرصت‌طلبی، بسیاری از مردم بیگناه را در معرض خطر قرار می‌دهد و امکان خدمت رسانی در مناطق کمترتوسعه یافته را مختل می‌کند.

اوباما سپس به رد فرضیه معترضان آمریکایی پرداخت که به تعبیر او معتقدند: «تن‌ها با اعتراض و اقدام عملی می‌توان باعث ایجاد تغییر شد و رای دادن و مشارکت در انتخابات اتلاف وقت است.»

در مقابل، رئیس جمهوری پیشین آمریکا تاکید کرد که آرزو‌ها و خواست‌های عمومی در بستر دموکراسی باید به قوانین خاص و شیوه‌های نهادینه تبدیل شوند و این مهم تنها زمانی اتفاق می‌افتد که «دولت پاسخگو» در برابر خواست عمومی انتخاب شود.

همچنین جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده نیز روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تاثر خود و همسرش از مرگ جورج فلوید خواستار بررسی دلایل ناکامی آمریکا در توقف «آزار، اذیت و تهدید» بسیاری از آفریقایی تبار‌های ساکن این کشور شد.

بوش نیز ضمن محکوم کردن غارت و تخریب اموال عمومی از سوی برخی از معترضان، یادآور شد که خواستار پایان دادن به «نژادپرستی سیستماتیک» در جامعه آمریکا شد.

رئیس جمهوری اسبق آمریکا سپس خاطرنشان کرد که عدالت پایدار تنها از راه‌های مسالمت آمیز برقرار خواهد شد و در عین حال صلح پایدار نیز مستلزم وجود عدالت واقعی است.

بوش در پایان این بیانیه، راه برون رفت از وضعیت فعلی را حاکمیت قانون و مشروعیت نظام حقوقی عنوان کرد.

شهر‌های مختلف ایالات متحده آمریکا طی ۹ روز گذشته شاهد حضور گسترده معترضان به کشته شدن مرد ۴۶ ساله سیاه‌پوست به دست پلیس بوده است.

 

غارت مغازه‌ها و تخریب اموال عمومی در برخی از ایالت‌ها دولت دونالد ترامپ را ناگزیر از اعلام ساعت منع تردد در شهر‌های مختلف کرده است. ترامپ همچنین ضمن متهم کردن مقام‌های دموکرات ایالت‌های مختلف آمریکا به مماشات با معترضان، خواستار مداخله ارتش برای پایان دادن به این اعتراض‌ها شده است.

[ad_2]

Source link