نکات مورد توجه در دکوراسیون و طراحی داخلی اداری با گروه معماری مهران طاهری

 

نکات مورد توجه در دکوراسیون و طراحی داخلی اداری با گروه معماری مهران طاهری

 

طراحی داخلی اداری بعد از سال ها دوباره مورد توجه بسیاری قرار گرفته و برخلاف گذشته، نسبت به طراحی داخلی اداری اهمیت بیشتری می دهند.

 

 

طراحی داخلی اداری یکی از موارد مطرح در حوزه ی دکوراسیون داخلی می باشد و حتی در مرحله ی طراحی پلان نیز برای ادارات از الگو های خاص و مشخصی استفاده می شود. بسیاری از افراد چه در ادارات دولتی و چه در شرکت ها و کمپانی های خصوصی بخش قابل توجهی از زمان خود را در طول روز در محل کار خود می گذرانند، به همین جهت یک طراحی داخلی مناسب می تواند میزان بازدهی کارمندان را بسیار بالا ببرد؛ و بالعکس طراحی ناهنجار و نامتناسب در دراز مدت سبب خستگی و کاهش میزان کار مفید خواهد شد.

نقش متریال در طراحی داخلی اداری

در طراحی داخلی و به طور جامع، طراحی معماری دو بخش مهم وجود دارد: ۱- طراحی فضاها و بخش بندی ۲-رنگ و متریال مورد استفاده در فضاهای داخلی

نقش مهم و تاثیر گذاری که متریال ها در طراحی داخلی اداری و یا هر نوع فضای دیگری که دارند غیر قابل انکار می باشد. به طور مثال زمانی که شما از درهایی با جنس شیشه و فلز برای تفکیک فضا در مقایسه با درهای چوبی یا درهای تماما آهنی استفاده می کنید در هر سه مورد سه نوع حس فضایی متفاوت ایجاد کرده اید.

اینکه از چه نوع متریالی هایی برای طراحی داخلی اداری استفاده شود بسته به نوع طراحی، نوع کاربری اداره و حتی متراژ فضا کاملا متفاوت می باشد. به عنوان مثال: اگر یک شرکت تبلیغاتی با متراژ کوچک باید طراحی دکوراسیون اداری آن انجام شود توصیه می کنیم از متریال های شفاف مانند شیشه و رنگ های روشن طراحی اداری آن استفاده شود تا فضا را بزرگ و دلباز تر نشان دهد

https://sarzaminetavalod.com/wp-content/uploads/2021/10/89878-3-500x387.jpg

اهمیت دکوراسیون اداری و دفتر کار

در چند سال اخیر مدیران و صاحب کسب و کارهای بزرگ و کوچک توجه ویژه ای به طراحی دکوراسیون داخلی اداری داشته اند به طوری که هزینه های قابل توجه صرف طراحی دفتر کار خود می کنند. این اتفاق می تواند ناشی از دو علت مهم باشد: ۱- جلب مشتری ۲- توجه به کارمندان

زمانی که مشتری وارد دفتر کار شما می شود اولین چیزی که با آن مواجهه می شود طراحی دفتر کار اداری شماست به عبارتی فضا و ظاهر دفتر کار شما معرف کل مجموعه از مدیر گرفته تا کارمندان و محصول تولیدی و یا خدمات ارائه دهنده کسب و کار شما است. به همین جهت بسیاری از کمپانی های بزرگ و بین المللی مانند شرکت اپل به طراحی معماری شعبه های خود در کشورهای مختلف بسیار اهمیت داده و هزینه های زیادی می کنند.

 

چند نکته ی مهم در طراحی داخلی اداری

یکی از عناصر مهم در دکوراسیون اداری شیک توجه به دیوارها از محل قرارگیری تا رنگ و طرحی که به آن داده می شود در نتیجه نهایی طراحی داخلی اداری تاثیر بسزایی دارد. دیوار علاوه بر طراحی دکوراسیون اداری در سایر کاربری هایی مانند مسکونی و آموزشی اولین عنصریست که مورد توجه قرار گرفته و طراح با مانور دادن بر روی دیوارها سعی در ایجاد تغییرات موثر و مناسب دارد

در طراحی داخلی دفتر اداری علاوه بر زیبایی شناسی باید به رفاه کارمندان در زمان انجام وظایف محول شده نیز توجه داشت و باید هر کارمند دارای یک فضا و حریم مناسب و طراحی شده ای باشد بدین منظور حتما قفسه های توکار و محل قرار گیری میز و صندلی کارمند و در صورت نیاز به برقراری ارتباط با مشتری، فضایی جهت حضور ارباب رجوع در نزدیکی فضای کار کارمندان باید در نظر گرفته شود تا فرآیند شروع و انجام کار در کوتاه ترین زمان ممکن میسر شود.

 

اهمیت فضاهای خدماتی در طراحی اداری

یکی از فضاهای مهم در طراحی داخلی فضاهای اداری که کمتر به آن توجه و پرداخته می شود فضاهای خدماتی مانند سرویس های بهداشتی و آبدارخانه می باشد که وظیفه ی خدمات رسانی به کارمندان و مشتریان را بر عهده دارد.

نکته ی مهم در فضاهای خدماتی این است که در عین دسترسی راحت نباید کاملا در معرض دید و مرکز توجه باشند چون صرفا یک فضای خصوصی برای خدمات رسانی به سایر بخش ها می باشد و نکته مهم اینکه متریال مورد استفاده باید کاملا قابل شستشو جهت رعایت موارد بهداشتی می باشد.