مهم ترین موارد که باید در درمان خانگی عفونت واژن، ترمیم پرده بکارت و جلوگیری از بارداری بدانید.

از شایع‌ترین بیماری‌ها در میان زنان عفونت واژن (عفونت واژینال) هست که انواع مختلفی دارد که با تغییر در ترشحات و بروز التهاب و سوزش یا درد در مهبل همراه است.

به طور طبیعی در واژن سالم تعدادی باکتری، قارچ و مخمرهای طبیعی زندگی می‌کنند اما ممکن است بر اثر عوامل بیرونی یا مسائل هورمونی این تعادل به هم بریزد. رشد بیش از اندازه‌ی قارچ‌ها یا باکتری‌ها منجر به انواع عفونت‌های واژن خواهد شد.

عفونت واژن می‌تواند بر اثر عواملی چون استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های نامناسب، تغییرات هورمونی در دوره‌های بارداری، شیردهی و یائسگی، استفاده از دوش واژینال، آمیزش جنسی نادرست یا با شریک جنسی بیمار و… رخ دهد.

درمان عفونت واژن با توجه به شدت آن از چند روز تا چند ماه زمان می‌برد. بهترین راه درمان مراجعه به پزشک متخصص است.

مهم ترین موارد که باید در درمان خانگی عفونت واژن، ترمیم پرده بکارت و جلوگیری از بارداری بدانید.

استفاده از برخی مواد طبیعی و گیاهی در تغذیه یا شستشو می‌تواند به درمان و پیشگری از عفونت موثر باشد که در زیر به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

روغن درخت چای و سرکه

چند قطره روغن درخت چای و دو فنجان سرکه‌ی سفید یا سرکه‌ی سیب را در آب ولرم وان مخلوط کرده و بیست دقیقه تا نیم ساعت داخل آن بنشینید.

چای کیسه‌ای

برای کاهش خارش در نحیه‌ی واژن یک عدد چای کیسه‌ای را دم کرده و سپس چند دقیقه در یخچال بگذارید تا خنک شود. بعد از آن برای التیام خارش روی واژن قرار دهید.

رزماری

مقداری برگ رزماری را به مدت  یک ربع در آب دم کنید. پس از خنک شدن از این آب برای شستشوی واژن استفاده کنید.

ترمیم پرده‌ی بکارت

پرده‌ی واژن یا پرده‌ی بکارت با نام علمی (Hymen)، بافت مخاطی نازکی است که در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان در دهانه‌ی واژن قرار دارد. پرده‌ی ‌بکارت بر اثر عواملی می‌تواند پاره شود از جمله: ورزش‌های سنگین، ضربه‌ی شدید در ناحیه‌ی لگن، وارد شدن شی خارجی به واژن یا دخول آلت تناسلی، برخی افراد نیز به صورت مادرزادی پرده‌ی بکارت ندارند.

ترمیم پرده‌ی بکارت معمولاً با جراحی و توسط پزشک متخصص انجام می‌گیرد اما توجه داشته باشید ترمیم هایمن در هیچ دانشگاهی آموزش داده نمی‌شود و قانونی نیست و تنها در مواردی با تشخیص پزشکِ پزشک‌قانونی و توسط این نهاد انجام می‌شود.

جلوگیری از بارداری

بارداری از جمله انتخاب‌های حساس و در عین حال زیبا در زندگی زناشویی است اما در صورت بیمار بودن مادر، نداشتن آمادگی روانی، نابسامان بودن شرایط زندگی همسران یا تنها به دلیل نخواستن بچه از روش‌هایی برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود از جمله:

استفاده از کاندوم زنانه یا مردانه که مانع از ورود اسپرم درون رحم می‌شود.

اسفنج جلوگیری از بارداری، که وارد مهبل می‌شود و قسمت گود آن بالای رحم قرار می‌گیرد و می‌تواند مانع رسیدن اسپرم به تخمک شود و فوم درون مهبل جای می‌گیرد که می‌تواند اسپرم را از بین ببرد.

انواع قرص‌های ضد بارداری که به خاطر داشتن دو هورمون استروژن و پروژستین مانع از تخمک‌گذاری در رحم می‌شود.

روش‌های دائمی پیشگیری مثل وازکتومی در مردان و بستن لوله‌های رحم در زنان.

منبع: https://tamrino.ir/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%88%D8%A7%DA%98/