مجلس باید در عملکرد خود نشان دهد که در راس امور است

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رهبر انقلاب بر اساس سنت گذشته سیاست های راهبردی مجلس یازدهم را مشخص کردند؛ افزود: پیام رهبر انقلاب باعث دلگرمی مجلس یازدهم است.

صفار هرندی گفت: این پیام به نوعی ریل گذاری برای حرکت قوه مقننه در 4 سال آینده در اصول و مبانی با این رهنمود ابتدایی است. 

صفار هرندی درباره الزامات در راس امور بودن مجلس نیز گفت: جایگاهی که حضرت امام برای مجلس قائل شدند که در راس امور است اشاره به جایگاه مجلس دارد که در آن نمایندگان مردم قبل از هر کس دیگری باید مراقب باشند که اعتبار و دلسوزی و اهتمام آن برای امر مهم در ذهن ها جا بیفتد. 

او افزود: شاخصه های توانایی و کارآمدی فرد بعنوان نماینده مهم است و تشخیص کار شایسته از اهمیت کار نماینده است. اشتغال، تولید، حفظ ارزش پول ملی، پرهیز از اسراف در جامعه برای نماینده باید مهم باشد و بتواند پاسخگوی نیازهای مردم جامعه باشد. نماینده باید از اسراف سرمایه های کشور و جدال های بیهوده با دولت پرهیز کند همچنانکه اجیر دولت نیز نباید باشد بلکه باید با دولت منطبق با آیین رفاقت کند و ضد دولت نباشد. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: باید در مجلس نیز انتظارات مردم به خوبی برآورده شود چراکه نارضایتی مردم از مجلس در اصل خود انتخابات نیز تاثیر گذار خواهد بود بنابراین نمایندگان باید در ابتدای کار برخی از اصول را سرلوحه خود قرار دهند به عنوان مثال سیاست های کلی نظام با مشورت با مجمع تشخیص مصلحت باشد البته اکنون به نظر می رسد سیاست های کلی نظام به درستی اجرا نمی شود بنابراین باید ریل گذاری ها با ضمانت اجرایی قوانین باشد.

صفار هرندی گفت: در مسئله عدالت همچنانکه رهبری نیز با توجه به وضعیت جامعه بیان کردند که در عدالت ضعیف عمل کرده ایم بخشی از آن به عمل کردن در زمینه عدالت معطوف می شود بنابراین یکی از کارهای که مجلس میتواند انجام دهد شناسایی بزنگاه هایی است که عدالت رعایت شود به طور مثلا یکی از مقوله های عدالت بانکها هستند که در ارائه تسهیلات پرونده های اختلاس رو شده است بنابراین مجلس می تواند با سازوکارهای اجرایی عدالت به تحقق امور کمک کند.

مجلس باید در عملکرد خود نشان دهد که در راس امور است

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط تصویری گفت: امام به خوبی به مولفه ها و الزاماتی که نشانه در راس امور بودن مجلس است اشاره کرده اند. یکی از آنها پاکدستی نمایندگان است به گونه ای که جامعه نیاز به افراد دلسوز و متخصص در امور دارد، نکته دیگر این است که رعایت انضباط در مجلس و حضور فعال در کمیسیون های مجلس و پیگیری مسائل مطرح در جامعه مهم است.

او افزود: قانونگذاری نیز باید به درستی انجام شود و متناسب با شرایط کشور و نیازها و  دردهای جامعه باشد.

نظارت مجلس بر عملکرد دولت نیر بسیار مهم است و تصویب قوانین باید بر اساس مکانیزم نظارتی مجلس باشد که می تواند به کارآمدی مجلس کمک کند و مجلس را در راس امور قرار دهد همچنین پرداختن به مسائل حاشیه ای و موضع گیری ها و نطق های نمایندگان درست و به موقع باشد.

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توجه به فرمایشات امام نگاه مجلس باید با توجه به پیشرفت جامعه و نسل حال و آینده باشد. شناسایی وضعیت کشور باید به گونه ای باشد که جهت گیری ها به سمتی باشد که ناظر بر عدالت باشد و رضایتمندی مردم تامین شود.

[ad_2]

Source link