فزایش نرخ برنج وارداتی توجیهی ندارد

[ad_1]

آقای یزدان سیف در نشست خبری گفت: واردات برنج توسط بخش خصوصی از نیمه آذر تا امروز، حدود ۶۱۰ هزار تن بود در حالی که کل واردات سالانه برنج، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است و حدود یک سوم واردات برنج در همین سه ماه اخیر انجام شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بانک مرکزی و دولت، ارز مورد نیاز برای واردات برنج را تامین کرده است و برنج کافی با توجه به میانگین مصرف ماهیانه در انبار‌های بخش خصوصی باید موجود باشد؛ بنابراین هیچ توجیهی برای افزایش قیمت و کمبود در بخش خصوصی وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه توزیع برنج، از اسفند گذشته حدود ۶۹ هزار تن برنج در کشور توزیع شده که در حال تحویل است.
وی افزود: سهمیه برنج برای ماه رمضان نیز از یک هفته قبل از شروع ماه مبارک رمضان توزیع خواهد شد و امیدواریم با توجه به توزیع و واردات، شاهد افزایش قیمت برنج نباشیم و مردم با قیمت منطقی به این کالا دست یابند.
سیف در خصوص برنامه‌های این شرکت برای تدارک ماه مبارک رمضان و توزیع ارزاق عمومی گفت: در ماه مبارک رمضان ۳۰ هزار تن برنج و همچنین همین مقدار شکر و روغن آماده توزیع است که از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای و شبکه منتخب توزیع با نرخ مصوب و مشخص در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
وی افزود: این میزان، مصوب ستاد تنظیم بازار بوده، اما منعطف است و در صورت نیاز بازار، آماده ایم به هر میزان مصرف خانوار‌ها را تامین کنیم.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین از تحویل اولین محموله خرید تضمینی گندم به حجم ۷ تن به سیلوی دشتستان واقع در استان بوشهر در صبح امروز خبر داد و افزود: امسال مصوب شده است ۱۱ میلیون تن گندم با نرخ مصوب هر کیلوگرم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورزان خریداری شود.
وی افزود: سال گذشته ۷ میلیون تن گندم تضمینی از کشاورزان خریداری شد که یکی از دلایل آن، بارش کم در سطح ۴ میلیون هکتار زمین کشت دیم در استان‌های غربی و شمال غرب بود که امیدواریم امسال با بارش‌های خوب، این میزان افزایش یابد و هر میزانی که گندم تحویل سیلو‌ها شود، آمادگی خرید آن را داریم.
سیف در خصوص استفاده نانوایی‌های سنگک از آرد سفید معمولی با سبوس کم نیز گفت: تا سال گذشته نانوایی‌های سنگک مجاز بودند در سامانه سفارش آرد، آرد معمولی نیز سفارش دهند، اما از ابتدای سال ۹۹ مقرر شد نانوایی‌های سنگک در سامانه مخصوص بانک سپه برای سفارش آرد فقط مجاز باشند آرد مشخص با میزان سبوس گیری خاص سفارش دهند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص زیر بار رفتن بندر چابهار برای واردات کالا‌های اساسی نیز گفت: با تلاش همکاران شرکت بازرگانی دولتی و حوزه‌های مرتبط در سال‌های گذشته ۱۰۰ هزار متر مربع انبار استاندارد در پسکرانه‌های این بندر تجهیز شده است و ۲۰۰ هزار متر مربع دیگر از انبار‌های این منطقه که نیازمند مرمت بودند در شش ماه آینده آماده بهره برداری می‌شود.
وی افزود: نزدیک به ۴۵۰ هزار تن کالای اساسی تاکنون به بندر چابهار وارد شده و طرح‌های تاسیس و ساخت مخازن روغن در چابهار در حال اجراست که استفاده از آن با همکاری بخش خصوصی جزو برنامه‌های ماست.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره اقدامات سال گذشته و برنامه‌های سال جاری نیز گفت: امسال، الک خرید تضمینی گندم از مقیاس ۲ در ۲ به الک استاندارد کدکس تغییر کرده است.
سیف با بیان اینکه در سال ۹۹ پیش بینی می‌کنیم میزان تولید کلزا و دانه‌های روغنی نیز به ۵۸۰ هزار تن برسد، تصریح کرد: در سال ۹۸، حدود ۴۳۱ هزار تن کلزا و دانه‌های روغنی در کشور برداشت شد که نسبت به سال ۹۷ حدود ۱۲ درصد رشد داشت و امیدواریم این روند برای سال ۹۹ نیز ادامه داشته باشد.
وی با بیان اینکه در سال ۹۸، حدود ۱۰ میلیون و ۶۷۴ هزار تن گندم برای تولید آرد، نان و سایر فرآورده‌ها توزیع شد، افزود: این عدد نسبت به سال ۹۷، حدود ۸۷۰ هزار تن کاهش یافت که به اختیارات شرکت در موضوع خرید تضمینی بر می‌گشت، همچنین در توزیع برنج سال ۹۸، حدود ۵۳ درصد نسبت به سال ۹۷ رشد داشتیم و در بخش روغن نیز سال گذشته با توزیع ۵۴۰ هزار تن روغن رشد قابل ملاحظه‌ای در توزیع این محصول پیدا کردیم.
سیف تصریح کرد: در سال گذشته همچنین چندین پروژه ساخت سیلو را که بین سال‌های ۸۰ تا ۸۲ آغاز شده بود به بهره برداری رساندیم که ظرفیت قابل ملاحظه‌ای برای ذخیره‌های راهبردی کشور ایجاد کرده است.

نرخ خرید تضمینی گندم، ۲۵۰۰ تومان
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نرخ خرید تضمینی گندم را برای امسال به ازای هر کیلوگرم ۲۵۰۰ تومان اعلام کرد.
آقای یزدان سیف گفت: این نرخ با ۴۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته به تصویب دولت رسیده است و امسال در ۱۲۰۰ مرکز، کار خرید گندم در سراسر کشور اجرا خواهد شد.
وی افزود: مراکز خرید گندم در هفت استان گرمسیر، شامل استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و کرمان دایر شده است.

وی افزود: برای خرید تضمینی گندم بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده است که ۱۲ هزار میلیارد تومان آن از محل اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها، ۱۱ هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات بانک مرکزی و شبکه بانکی و بقیه از محل اعتبارات شرکت بازرگانی دولتی ایران خواهد بود.
سیف افزود: نرخ خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۲ حدود ۵۵۰ تومان بود.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی افزود: سال گذشته متوسط انتظار کشاورزان برای دریافت پول خود، از ۲۹ روز سال ۹۷ به ۱۲ روز رسید و امیدواریم این معطلی، امسال کمتر شود.
وی افزود: در سال ۹۸ حدود ۷ میلیون و ۷۶۱ هزار تن گندم در قالب یک میلیون و ۳۰۰ هزار محموله با متوسط ۶ تن خریداری شد و درآمد متوسط هر کشاورز، قریب به ۳۰ میلیون تومان بود.
به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی، امسال همچنین در بخش خرید کلزا و دانه‌های روغنی ۵۸۰ هزار تن خریداری خواهد شد که این رقم در سال گذشته، ۴۳۱ هزار تن بود.

[ad_2]

Source link