علل افزایش قیمت مسکن ، طلا و ارز در روزهای اخیر

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

“مجید شاکری” کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با تیتر امشب ۳ دلیل را برای افزایش قیمت ارز در روز‌های اخیر مطرح کرد و افزود: از نیمه بهمن گذشته و آغاز شیوع کرونا از چین بعنوان شریک تجاری ایران؛ افزایش مبادلات جهانی و چرخش ارزی در کشور بعنوان نیاز بازار همچنین بهبود وضعیت سلامتی و خروج ایران از قرنطینه کرونایی زوتر از کشور‌های منطقه به دلایل مختلف از جمله توانایی مناسب بهداشت کشور را از جمله دلایلی اعلام که بر افزایش تقاضای ارز در بازار تاثیر گذاشته است.

شاکری با اشاره به ذخایر معقول ارزی کشور بر اساس اعلام بانک مرکزی افزود: مشکل اصلی فشار های بیرونی به بازار داخلی و مبادلات تجاری مانع تراشی بیرونی است. این مشکلات تا نیمه خرداد هموار خواهد شد.

شاکری افزود: علت افزایش قیمت سکه و طلا، رویکردهای خیلی مثبت به آینده آن است.

او پیش بینی کرد در دو سال گذشته صادرات فراورده های انرژی نخواهد بود. 

شاکری گفت: روش بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز روش متداولی است که تاکنون بارها تکرار شده است.

“تیمور رحمانی” کارشناس مسائل اقتصادی در ارتباط تلفنی به تحلیل افزایش نرخ ارز پرداخت و افزود: تا قبل از بهمن سال گذشته اقتصاد کشور رو به ثبات و احیای دوباره پیش رفت اما پدیده شیوع کرونا دو شوک منفی به اقتصاد کشور وارد کرد.

رحمانی افزود: پاندمی کرونایی صادرات کشور را هم تحت تاثیر قرار داد.

او گفت: با احیای اقتصاد جهانی پس از کرونا وضعیت اقتصادی و نرخ ارزی کشور هم متعادل می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سفته بازی مبتدیان بازار سرمایه را می بلعد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: اینکه سفته‌بازی می‌کنند و برخی سهام‌ها نجومی بالا می‌رود، باعث به هم ریختن اقتصاد کشور می شود. با احیای اقتصاد جهانی و حیات دوباره مبادلات تجاری این پدیده نابهنگام فشار ارزی کشور بهبود می یابد.

 

[ad_2]

Source link