عزمی جدی در رعایت شیوه نامه های بهداشتی

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

وزیر کشور از عزم جدی ستاد کرونا بر رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: شش استان شرایط خاص دارد.

آقای عبدالرضا رحمانی فضلی در پایان جلسه کمیته امنیتی انتظامی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: باید مردم درباره بیماری و ابراز نگرانی دوستان وزارت بهداشت در رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی اطلاع داشته باشند، زیرا هر تصمیمی که در ستاد گرفته و اجرا می‌شود اولین رکن آن این است که بازفعالیت و بازگشایی‌ها باید با رعایت کامل پروتکل‌ها باشد.

وی با بیان اینکه گزارش‌ها نشان می‌دهد در برخی مناطق و برخی شهر‌ها و مشاغل و حوزه‌های فعالیت ما بیش از ۷۰ درصد کاهش مراعات داریم که برای مردم خطرناک است، گفت: مردم باید بدانند که ما حالت مسالمت آمیزی با معیشت ایجاد می‌کنیم و اگر فقط به موضوع سلامت توجه کنیم نباید این بازگشایی انجام شود.

رحمانی فضلی افزود: زندگی مردم باید جاری باشد و ما به دنبال پیدا کردن یک نقطه تعادلی هستیم و ستون این نقطه تعادلی، مردم هستند و رعایت پروتکل‌ها؛ در این جلسه تصمیم گرفتیم در صورت رعایت نشدن شیوه نامه‌ها؛ از همه ظرفیت‌های قانونی که ستاد مصوب کرده است با مواردی که رعایت نکنند، برخورد قانونی بشود و اگر پاساژی رعایت نکند ما آن را بعد از تذکر خواهیم بست.

 

وی با اشاره به اینکه اگر فعالیتی، نهادی و مسجدی رعایت نکند اول تذکر و بعد حتماً محدودیت مجدد ایجاد می‌شود که باید رعایت کنند، گفت: شش استان شرایط خاص دارد و طبق گفته دوستان وزارت بهداشت علت روند افزایش مبتلایان بخاطر افزایش تست و غربالگری است که از نظر کارشناسان خوب است، زیرا وقتی شناسایی زود باشد امکان مراقبت درمان هم افزایش می‌یابد.

رحمانی فضلی افزود: مسئله بعدی بحث شمار بستری شدگان و فوتی هاست که با افزایش همراه است به طوری که روز‌های قبل حدود ۳۰ مورد داشتیم و الان به عدد ۶۵ تا ۷۰ رسیدیم که به دغدغه دوستان تبدیل شده است؛ البته در کنار افزایش مبتلایان و بستری‌ها هم تجربه، امکان و تجهیزات ما خیلی خوب شده و امکان مراقبت‌ها افزایش یافته است.

وی گفت: قرار شد وزارت بهداشت دستورالعمل اجرایی همزیستی مسالمت آمیز بین کرونا و فعالیت هر بخش‌های دولتی عمومی و خصوصی را ابلاغ کند و هر حوزه نفوذ خودش را کاملا مدیریت کند.

وزیر کشور گفت: بحث دیگر جلسه برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی بود که مقرر شد نمایشگاه‌های تخصصی فقط با دعوت از افراد خاص بدون بازدید کننده عمومی بازگشایی شود.

همچنین درباره تالارها، مجالس و ترحیم و قهوه خانه‌ها نیز مقرر شد با کاهش ظرفیت این بخش‌ها در شهر‌های سفید اجازه فعالیت داده شود و در شهر‌های زرد منتظر نتایج باشند و این اقدمات در شهر‌های قرمز هم ممنوع است و این طرح‌ها برای اجرا باید در ستاد مصوب شود.

 

وی همچنین درباره زندان‌ها گفت: قرار شد با توجه به اینکه زندانی ها، زندان‌ها و استان‌ها دارای شرایط مختلفی هستند، قوه قضاییه بتواند تصمیمات خودش را انجام دهد و نظارت وزارت بهداشت هم اساس است که باید رعایت شود.

وزیر کشور همچنین در خصوص راهیان نور گفت: پیشنهاد‌هایی مطرح و مقرر شد در مناطق سفید و زرد با رعایت پروتکل‌ها مجوز داده شود، چون اطمینان داریم که سازمان مدیریت کننده راهیان نور یعنی بسیج، ناوگان مسافرتی و محل اقامت را زیر نظر دارد و با رعایت پروتکل‌ها در مناطق زرد و سفید انجام بشود.

وی گفت: درباره توریسم خارجی هم با توجه به دغدغه‌های وزارت بهداشت و وزارت خارجه مقرر شد موضوع در آخر تیرماه مجدد مطرح شود و تاکید جلسه این بود که اطلاع رسانی، آموزش و تبلیغات لازم به ویژه از طرف صدا و سیما انجام شود و سازمان صدا و سیما با توجه به زحماتی که تا به حال کشیده است تلاش کند این روند را مدیریت کند و نباید حس شود که شرایط عادی شده است.

رحمانی فضلی گفت: باید هم زندگی، هم معیشت و هم درمان مردم دنبال شود و درباره طرح ترافیک هم قبلا تصمیم گیری شده است شهرداری ها، اتوبوسرانی، مترو و تاکسی‌ها مقرر شده است که رعایت پروتکل‌ها را جدی بگیرند و بحث ترافیک هم در پایان هفته ارزیابی شود و اگر کوتاهی شده باشد باید کمک کنیم که امور مردم انجام شود.

وی افزود: وقتی طرح ترافیک اجرا نمی‌شد، تراکم‌های بسیار شدیدی در نقاط مرکزی داشتیم که حتی باعث می‌شد در کار اتوبوسرانی مختل شود.

[ad_2]

Source link