شوک کرونایی به بخش خدماتی را با جهش تولید جبران می کنیم

[ad_1]

محمدباقر نوبخت در حاشیه پنجمین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید به خبرنگار ما گفت:با توجه به اینکه به خاطر بیماری کرونا بخش عمده‌ای از تولید خدمات دچار مشکل شده و بخشی از کسب و کار‌ها نیز دچار آسیب شده‌اند، بنابراین برای سیاست جهش تولید قرار شد، پروژه‌های عمرانی و تولیدی را تقویت کنیم تا این کاهش تولید جبران شود.

او گفت: در این راستا قرار شد منابع محدودی که در اختیار دولت قرار دارد صرف پروژه‌هایی شود که دارای ارزش افزوده بیشتری است و امروز که در حوزه طرح‌های وزارت راه و شهرسازی بحث شد، وزیر مربوطه طرح‌ها را در ۸ محور ریل، مسکن، واحد‌های مسکونی و آزاد راه مطرح کرد.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه حدود ۶۲۳ هزار میلیارد تومان منابع تعریف کردیم که این منابع با اولویت به طرح‌های نیمه تمام که تکمیل آن در مراحل پایانی است اختصاص می‌یابد.

او ادامه داد: اولویت با طرح‌های نیمه تمامی است که با اختصاص این اعتبارات در سال جاری به اتمام برسد. در این راستا حداقل ۱۸۰۰ کیلومتر راه‌آهن جدید، هزار کیلومتر راه‌آهن موجود که توان دو خطه شدن دارد، ۶۰۰ کیلومتر احداث آزاد راه جدید، ۸۵۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی تکمیل شود و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تکمیل خواهد شد.

نوبخت افزود: در ستاد برنامه ریزی راهبردی برای جهش تولید این طرح‌ها بررسی می‌شود که بالغ بر ۸۷ هزار میلیارد تومان ظرف ماه آینده به طرح‌های عمرانی که تا پایان سال افتتاح می‌شود اختصاص خواهد یافت.

او افزود: با تزریق منابع به طرح‌های عمرانی می‌خواهیم وضعیت اشتغال و تولید که از بیماری کرونا متاثر شده را جبران کنیم. در بخش تولید نیز برخی از واحد‌ها بیش از ظرفیت سال‌های قبل فعال شده و کار می‌کنند و اولویت با طرح‌های عمرانی است که امسال با این منابع به پایان برسند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: فردا که روز طبیعت و تعطیل است، اما در عین حال هم دولت و هم سازمان برنامه و بودجه جلسه می‌گذارند و طی روز‌های آینده نتیجه کار کمیته تخصصی که پیشنهاد‌های وزیر راه و شهرسازی را بررسی می‌کنند، در ستاد جهش تولید جمع بندی می‌شوند. چون منابع ما محدود است اولویت با طرح‌هایی است که زودتر به پایان می‌رسد.

نوبخت همچنین گفت: در جلسه آینده جهش تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح‌های اولویت‌دار خود را مطرح می‌کند و بررسی خواهد شد. در جلسه قبل جهش تولید هم سرپرست وزارت جهاد کشاورزی طرح‌های این بخش برای افزایش تولید را ارائه کرد و امروز هم وزیر راه و شهرسازی طرح‌های این بخش را ارائه کرد.

[ad_2]

Source link