سناریوهای آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حکیم‌زاده  معاون وزیر آموزش و پرورش  گفت: سال تحصیلی با وجود ویروس  کرونا در موقع خود بازگشایی خواهد شد.

او افزود: وزارت اموزش و پرورش دو سناریو برای برطرف شدن ویروس کرونا و وجود کرونا برنامه ریزی کرده است که در صورت وجود ویروس کرونا از سامانه شاد اطلاع رسانی برای اموزش انجام خواهد شد. 

با هماهنگی با وزارت بهداشت سال تحصیلی اغاز خواهد شد و هنوز معلوم نیست که پانزده شهریور شروع مدارس باشد یا اول مهر  ولی در هر صورت آغاز سال تحصیلی اطلاع رسانی خواهد شد. 

او درباره شهریه مدارس غیر دولتی گفت: برای شهریه ها حداقل و حداکثر تعیین شده است اما خانواده ها برای ثبت نام فعلا شهریه ثابت را پرداخت کنند و شهریه فوق برنامه مدارس با اغاز سار تحصیلی پرداخت شود. 

حکیم زاده درباره اجباری بودن شهریه مدارس دولتی گفت: هیچ مدرسه ای نباید شهریه اجباری از خانواده ها دریافت کنند و در صورت دریافت شهریه اجباری خانواده ها از طریق کد پیگیری دریافتی می توانند شکایت خود را پیگیری کنند.

او درباره مشکل سامانه شاد گفت: درجاهایی که بستر اینترنت وجود دارد مشکلی در سامانه شاد وجود ندارد اما در صورت دسترسی نداشتن به سامانه شاد مدیر مدرسه موظف است غیر از سامانه شاد در سامانه دیگر اطلاع رسانی کند و پیگیر وصل سامانه شاد باشد. 

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: شهریه برای مدارس غیر دولتی مصوب شده و تاکید شده مبنا در حال حاضر براساس آموزش حضوری است ولی خانواده ها فقط شهریه ثابت را پرداخت کنند. 

حکیم زاده درباره بازگشت شهریه سرویس مدارس شاهد گفت: طبق تاکید وزیر شهریه های دریافتی باید برگردد و خانواده ها می توانند در صورت تخطی از قانون پیگیری کنند. 

او افزود: ثبت نام در مدارس شاهد از طریق سامانه سجا اعلام و قابل پیگیری است. 

وی درباره کم شدن ساعات مدارس در ایام کرونا گفت: با توجه به اینکه سلامت دانش آموزان در اولویت است در صورت ادامه ویروس کرونا تدریس دروس به صورت ترکیبی از طریق شبکه آموزش و سامانه شادخواهد بود. معلمان  ممکن است از بستر مجازی تدریس را به صورت مجازی برگزار کنند اما با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن شرایط به وقت خود در شروع مدارس اعلام خواهد شد. 

حکیم زاده درباره بخشنامه مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی گفت: جزئیان به صورت استانی اعلام می شود و اگر مواردی بعد از پذیرش دانش آموز اتفاق افتاده شود ثبت نام در مدارس نزدیک محل سکونت انجام خواهد شد و جابجایی ها در موارد خاص با بررسی در کمیسیون خاص انجام خواهد شد. 

او گفت: در شهر تهران با توجه به تقسیم بندی مناطق ثبت نام باید در محل زندگی باشد و در صورت در محدوده بودن مدرسه حق ندارد از ثبت نام جلوگیری کند و با توجه به تقسیم بندی مناطق اولویت در محدوده قرار داشتن خواهد بود اما مدیران نیز در مواردی انعطاف داشته باشند. 

حکیم زاده گفت: فرایند ثبت نام از خرداد اغاز شده ولی پایه دهم بعد از برگزاری آزمون و هدایت تحصیلی می توانند نسبت به ثبت نام تا مرداد ماه اقدام کنند. 

در دستورالعمل ثبت نام تاکید شده هیچ وجهی دریافت نشود و هرگونه مشارکت خانواده ها باید داوطلبانه باشد. 

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: مدارس هیئت امنایی از نوع دولتی هستند و تاکید شده برای امور معمولی حق دریافت شهریه ندارند اما برای فوق برنامه ما طبق مصوبات و اطلاع رسانی شورای مدرسه شهریه پرداخت شود. 

حکیم زاده درباره ثبت نام مهاجرین افغان گفت: طبق دستور مقام معظم رهبری و نقطه عطفی که بود همه دانش آموزان حق ثبت نام در مدارس دارند و ثبت نام دانش آموزان افغان که نیم میلیون هستند به صورت رایگان انجام می شود. 

 او درباره هزینه اینترنت شاد گفت: برای اینترنت رایگان سامانه شاد وزیر پیگیری های لازم را انجام داده اند و همچنان پیگیر هستند. با توجه به قابلیت های متعدد سامانه شاد و همکاری صدا و سیما زیرساخت ها باید فراهم شود که دسترسی رایگان به سامانه شاد نیازمند همراهی و همکاری وزارت ارتباطات است. 

برای دریافت کارنامه نیز دریافت هزینه غیرقانونی است و مدارس نباید خانواده ها را تحت فشار قرار دهند همچنین برای ثبت نام هیچ مدرسه ای نباید تمایز قایل شود و آزمون برگزار کند. 

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره تکریم ارباب رجوع در مدارس گفت: اگر موردی رعایت نشده حق با خانواده هاست و در سال جدید تاکید شده مراحل ثبت نام با تکریم خانواده ها باشد و کودکان نواموز مدارس کلاس اولی نباید در آزمون قرار بگیرند و به احترام به مراجعان و حفظ و کرامت آنها تاکید شده است. 

 حکیم زاده درباره شرط معدل در ثبت نام گفت: بجز مدارسی که موظف هستند طبق آزمون ثبت نام را انجام دهند هیچ مدرسه ای نباید شرط معدل را برای ثبت نام درنظر بگیرد.

او افزود: به هردلیلی اگر مدیر و مسئول در منطقه حقوق شهروندان را رعایت نکنند بررسی و پیگیری می شود. 

او درباره کیفیت آموزش در مدارس دولتی گفت: مدارس دولتی دستاوردهای خوبی داشته اند اما برخی مدارس خاص ممکن است در مقایسه با مدارس دولتی در صورت بکار گیری معلمین خاص ممکن است دستاوردهای بهتری داشته باشند و مدارس دولتی غیر از چند مدرسه خاص همه کیفیت خوبی داشته اند و نمی توان گفت کیفیت مدارس غیر دولتی صد درصد بهتر از مدرسه دولتی بوده است. 

 شهریه هر مدرسه غیر دولتی در سامانه آموزش و پرورش ثبت شده است در صورت گرفتن شهریه اضافی قابل پیگیری و رسیدگی است. 

او افزود: ستاد کرونای آموزش پرورش زیر نظر وزارت ورزش و تربیت بدنی فعالیت دارد که در دو هفته اول شروع کرونا برای معلمان آموزش فشرده گذاشته شد و معاون سلامت آموزش ها را پیگیری می کند.

سنجش کلاس اولی ها از اول تیر طبق نوبت دهی برگزار می شود و با توجه به دستورالعمل مدارس استثنایی پروتکل ها رعایت می شود و غربالگری نواموزان کلاس اولی با دقت انجام می شود و برای حفظ سلامت بچه ها پایگاه ها افزایش یافته است. 

 او افزود: آزمون مدارس نمونه دولتی هفتمی ها امسال برگزار نمی شود.  آزمون های مجازی نیز با توجه به اینکه تجربه جدیدی بود در مقایسه با سایر کشورها که امکانات بیشتری داشتند جمهوری اسلامی در این زمینه دستاوردهای قابل قبولی داشته است. تیمی که به صورت متمرکز در وزارتخانه مستقر هستند مسائل آموزشی را در راستای کاهش چالش ها پیگیری و بررسی می کنند. 

او درباره حاشیه نشین ها نیز گفت: جابجایی دانش اموزان به صلاح نیست بخصوص برای پایه های پیش دبستانی و دبستانی ها که توصیه شده بهترین مدرسه نزدیکترین مدرسه به محل سکونت است. 

حکیم زاده در ادامه گفت: هزینه ثبت نام مدارس غیر دولتی با توجه به ارزیابی خانواده ها انجام میشود و وزارت اموزش و پرورش فقط نظارت می کند. ثبت نام پایه هفتم نیز از طریق مراجعه به مدرسه خواهد بود. 

کلاس های حضوری باید در سامانه شاد ثبت شود و از خانواده ها درخواست می شود اپ اموزشی شاد را پاک نکنند چون برای تابستان دانش اموزان نیز برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده است. 

 

[ad_2]

Source link