سرسیلندر را میتوان مکمل سیلندر دانست

سرسیلندر چیست؟ یکی از قسمت های اصلی موتور خودرو سرسیلندر آن می باشد و در قسمت بالایی موتور قرار گرفته که مجموعه سوپاپ و مانیفولدها بر روی این قطعه مونتاژ می شوند. در واقع همان پیچش و تغییر شکل در اثر حرارت بیش از اندازه را سوختن می گویند که معمولا منجر به تعویض سرسیلندر میشود تعمیرکاران ما در تعمیرگاه وستینال به رفع عیب و تعمیرات این بخش حساس از موتور خودرو میپردازند . برای درک بهتر این مدل چینش ، بلوک سیلندر یک موتور هشت سیلندر ، با چینش VR ، با برشی از داخل آن را در شکل زیر قرار دادیم ، همانطور که مشاهده می کنید بوش های سیلندر ، دارای زاویه می باشند و مانند چینش خطی سرسیلندر چری کویین ، مستقیم نیستند. در مراحل بعدی بر روی شاتون عملیات ماشینکاری و پرداخت انجام می شود تا قطعه به ابعاد و مشخصه های کیفی استاندارد برسد. با انجام آزمایش فشار، می توان به ترک خوردگی سیلندر پی برد. این ضربات مداوم به سیلندر و میل لنگ، ساییدگی این نقاط را در پی خواهد داشت. در صورت معیوب شدن و شکستن این قطعه در حالت بحرانی موتور از کار خواهد افتاد. همانطور که می دانید موتور خودرو از چندین سیلندر تشکیل یافته است؛ چینش و آرایش این سیلندرها در خودروها متفاوت می باشد ، در هر خودرویی به مرور زمان و نیازهای صنعت خودروسازی و البته نوآوری طراحان خودرو ، روش های مختلفی در جایگذاری سیلندرها به کار برده می شود.

سرسیلندر بالتین
سرسیلندر در بخش فوقانی بلوک سیلندر به کمک واشر سرسیلندر به ان متصل شده که محفظه احتراق موتور را تشکیل می دهد. عموماً موتور خودرو ها مجهز به چندین سیلندر با آرایش خاص هستند که به آنها بلوک سیلندر میگویند. 648918/هزینه-های-لوکس-سواری-در-ایران با توجه به قوانین بسیار خاص واردات خودرو در کشورمان، اتومبیل های خاص و گران قیمت از طریق کانال های ارتباطی خاص به کشور وارد شده و در خیابان های کلانشهرهایی مانند تهران جولان می دهند؛ خودروهای بسیار گران قیمت و اشرافی که اغلب انگشت شمار هستند. علاوه بر این برای جلوگیری از آسیب شاتون در هر بار تعمیر موتور، پیچ های شاتون را تعویض نمایید. علاوه بر این در مرحله نهایی، مشخصه های کیفی و ابعادی شاتون به دقت مورد بازبینی و کنترل قرار می گیرد. در ضمن من در هر دو مورد ماشین یعنی هم ۱۸۰۰ و هم ۲۰۰۰ رادیاتور دولول اوردنز که مختص این ماشین هست رو توصیه می کنم البته از نوع اصلیش چون نوع قلابی هم داره . چراغ جلوی تیبا با مارک «اس ان تی» هم موجود است که فراتر از ۳۳۰ هزار تومان سرسیلندر تیبا ۲ قیمت دارد!

قابل ذکر است فن ۲ و کلا دور تند بعد از مرز ۱۰۰ درجه در نظر گرفته شده که نشاندهنده استاندارد بودن حرارت موتور ۲۰۰۰ بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه و بعضا ۱۱۰ درجه است. در این وضعیت پیستون به سیلندر، همچنین شاتون به میل لنگ برخورد کرده و فشار وارد می کند. برای ثبت دیدگاه، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. برای تعویض سیلندر ۲۰۶ تیپ ۲ ابتدا مالک خودرو به همراه مدارک هویتی خود و خودرو به دفاتر پلیس راهور مستقر در نزدیک ترین مرکز شماره گذاری محل سکونت خود مراجعه کرده و با بازدید اولیه برگه معرفی نامه درخواست سیلندر را از مرکز مربوطه دریافت می نماید. هنگامی که موتور شروع به کار میکند میل بادامک (Cam Shaft) شروع به چرخش میکند و سوپاپ ها به ترتیب باز و بسته میشوند، بر روی میل بادامک ، یک سری بادامک قرار دارند که هندسه مشخصی دارند، بادامک یک استوانه است که در قطاعی از این استوانه شعاع بیشتر از قسمت های دیگر است، و هنگامی که بادامک میچرخد پیرو بادامک (همان سوپاپ) بالا و پایین میرود.

سرسیلندر سوپاپ بزرگ 350
حرکت سوپاپها دارای زمانبندی بسیار دقیق می باشد که توسط میل بادامک به سوپاپها منتقل می شود. واشر سرسیلندر پژو ۴۰۵ (۱۸۰۰-۲۰۰۰) الدورا تولید شده با بهترین مواد اولیه که موجب تولید محصولی با کیفیت بسیار بالا سرسیلندر لیستر شده است . با توجه به مواد بی کیفیت مصرفی در ایران این حد به هیچ عنوان قابل اجرا نیست و موتور سریعا در ناحیه واشر و خود سر سیلندر ( بعد از خرابی واشر ) ایجاد مشکل می کند. خمیدگی در شاتون زمانی اتفاق می افتد که محور گژن پین و محور میل لنگ با یکدیگر موازی نباشند. شاتون از قطعات مهم در موتور است که وظیفه انتقال نیرو بین پیستون و میل لنگ را بر عهده دارد. به همین دلیل با پایان طول عمر واشر سرسیلندر نیز این قطعه عملکرد درستی نخواهد داشت و باید حتما در سرویس های دوره ای ماشین خود، به این موضوع دقت داشته باشید. البته امروزه بسیاری از پاترولها دارای سوخت دوم LPG نیز هستند که برای این پیشرانه به سرسیلندر 405 بشل خوبی جواب میدهد. میل لنگ یک شافت است که به میله اتصال متصل می شود، که همانطور که در بالا توضیح داده شد می چرخد و با هماهنگی پیستون ها حرکت می کند. وجود خمیدگی در شاتون باعث کج کار کردن مجموعه پیستون و شاتون خواهد شد که می تواند آسیب زیادی به موتور سرسیلندر فوتون وارد کند.

صدای سرسیلندر
اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد سرسیلندر 530 لطفا از سایت ما دیدن کنید.