سال گذشته ۱۰ هزار فرد بالای ۵۰ سال وام ازدواج گرفتند

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 این مرکز در پژوهشی در خصوص تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و افزایش سقف آن در قانون بودجه سال جاری به ۱۰۰ میلیون تومان برای زوجین (هر نفر ۵۰ میلیون تومان) آورده است: دولت در لایحه‌ای که برای بودجه سال جاری به مجلس ارائه داد، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را برای هر نفر ۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته بود که در کمیسیون تلفیق و شورای نگهبان، به نفری ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

در این پژوهش با انتقاد از افزایش سقف تسهیلات ازدواج در کمیسیون تلفیق، آمده است: این اقدام سبب می‌شود تا بانک‌ها به دلیل بی میلی به اعطای تسهیلات قرض الحسنه، سخت گیری بیشتری در اعطای این وام به زوجین داشته باشند.

به نحوی که در سال ۹۸ تا پایان دی‌ماه، تنها ۸۱ درصد متقاضیان موفق به دریافت وام ازدواج شده بودند. درحالی که در سال ۹۷ دراین بازه زمانی، ضریب موفقیت دریافت تسهیلات ازدواج، ۹۴ درصد بوده است.

همچنین در این پژوهش، خواسته شده تا با توجه به بند الف تبصره ۱۶ مصوبه کمیسیون تلفیق (قانون بودجه سالجاری) که درآن هدف از اعطای تسهیلات ازدواج، ترویج ازدواج جوانان اعلام شده، سقف سنی برای دریافت کنندگان این تسهیلات تعیین شود. به ویژه که در ۱۰ ماهه سال گذشته، ۹ هزار و ۸۶۲ فرد بالای ۵۰ سال و ۳۳ هزار و ۲۹۷ فرد بالای ۴۰ سال از تسهیلات ازدواج استفاده کرده اند.

از سوی دیگر افزایش سنواتی سقف وام ازدواج سبب شده تا هم سن ازدواج افزایش یابد و هم موالید در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ معادل ۸ درصد کاهش یافته و خانوار‌های تک فرزند نیز در سال ۹۷ نسبت به سرشماری سال ۹۵، افزایش ۳۰ درصدی داشته باشد.

«محمدمهدی تندگویان» معاون امور ساماندهی جوانان در وزارت ورزش و جوانان سال گذشته ازپرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج توسط دولت خبر داد و گفت: امسال دولت با وجود تمامی مشکلات مالی و اعتباری سال ۹۸ توانست از طریق شبکه بانکی کشور ۳۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به متقاضیان پرداخت کند که این امر از آمار ثبت ازدواج به بیش از یک میلیون نفر در سال حکایت دارد.

وی با بیان این که دیگر جوانی در نوبت دریافت وام ازدواج نمی‌ماند، ابراز امیدواری کرد که این روند در سال آتی نیر تداوم یابد.

[ad_2]

Source link