رنگ باختن شایعات در فضای مجازی

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سردار وحید مجید، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا گفت: با اجرای اقدامات پیشگیرانه قضایی و اطلاع‌رسانی‌های گسترده رسانه ملی، سطح انتشار شایعات مرتبط با ویروس کرونا در فضای مجازی در هفته اول امسال در مقایسه با هفته ابتدایی اسفند ماه سال ۱۳۹۸ به میزان ۶۰ درصد کاهش یافت.

وی گفت: متاسفانه در روز‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا و همچنین به موازات اطلاع رسانی مسئولان بهداشتی مبنی بر شیوع این ویروس در کشور، شاهد انتشار اخبار و تصاویر جعلی و غیرواقعی مرتبط با این ویروس با هدف تشویش اذهان عمومی و ایجاد اضطراب و نگرانی گسترده در سطح کشور از سوی شایعه سازان بودیم.

سردار مجید با بیان اینکه در ابتدا، این شایعات بیشتر در قالب ارسال تصاویر و کلیپ‌های جعلی و تقطیع شده نمود پیدا می‌کرد، ادامه داد: با گذشت زمان و به موازات اطلاع رسانی‌های گسترده و دائمی از سوی رسانه ملی و خبرگزاری‌های رسمی مشخص شد که جعل نامه‌ها و ابلاغیه‌های دولتی و تولید کلیپ‌های صوتی منتسب به مقامات و مسئولان کشور عمدتا از سوی معاندین خارج از کشور با هدف تخریب چهره مسئولان در خدمت رسانی به هموطنان، ارائه آمار دروغ از شمار مبتلایان و جانباختگان این بیماری و در نهایت ایجاد نارضایتی در هموطنان حکایت داشت.

رییس پلیس فتا تصریح کرد: خوشبختانه با اقدام مثبت رسانه ملی در خنثی سازی این جریان سازی مسموم، اقدامات پیشگیرانه و قضایی در نیروی انتظامی و رصد دائمی این جریان در فضای مجازی توسط پلس فتا و با افزایش سطح سواد رسانه‌ای کاربران و هموطنان، سطح توجه و بازنشر این گونه شایعات در فضای مجازی به شدت کاهش یافته است.

 

وی از تقاضای هموطنان برای برخورد با شایعه سازان خبر داد و افزود: شایعه سازی و تولید جریانات غیرواقعی مرتبط با شیوع کرونا ویروس و سایر شرایط بحرانی و اضطرار صرفا معطوف به کشور ما نبوده، بلکه در سایر کشور‌های جهان که با این بیماری دسته و پنجه نرم می‌کنند نیز شاهد انتشار انواع شایعات و اخبار غیرواقعی هستیم.

سردار مجید همچنین تاکید کرد: البته نگرانی از وقوع شایعات در فضای مجازی یکی از آفت‌های اصلی این فضا محسوب می‌شود که به موازات اطلاع رسانی عمومی و گسترده، سطح وقوع این شایعات کم رنگ‌تر می‌شود و حتی موتور‌های جستجوگر در دنیا نظیر google-، yahoo-، bing و … در صدد طراحی پلت فرم‌های شناسایی و حذف اخبار جعلی و شایعات در فضای مجازی هستند.

وی در پایان گفت: به هموطنان عزیز توصیه می‌کنم ضمن بی توجهی و بازنشر نکردن اینگونه اخبار و شایعات که از منبع انتشار آن اطلاعی ندارند، اخبار رسمی را صرفا از رسانه ملی و خبرگزاری‌های رسمی دنبال کرده و با رعایت توصیه‌های بهداشتی و درمانی مراقب سلامت خود و جامعه باشند.

[ad_2]

Source link