راهکارهای درمان وسواس کرونایی

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 دکتر سیدهادی معتمدی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، ژنتیک، ترس بیش از حد، احساس مسئولیت افراطی و تربیت و سبک زندگی نامناسب از ریشه‌های وسواس برشمرد گفت: افراد وسواسی از حواس پنجگانه شان استفاده نمی‌کنند بلکه از ذهنشان استفاده می‌کنند و یک راه درمان ساده برای آن‌ها تمرین استفاده از حواسشان است مثلا اشیایی را کنار هم بگذارند چشمشان را ببندند و از طریق لامسه تلاش کنند آن‌ها را تشخیص دهند و یا انوع چاشنی و ترشی را در ظروفی بگذارند و آن‌ها را بچشند و سعی کنند درباره مزه آن‌ها صحبت کنند، یا با گوش دادن به موسیقی حس شنوایشان را بکار بگیرند و … از این طریق می‌توان بخش عمده‌ای از وسواس‌ها را برطرف کرد.

این روانپزشک گفت: آنچه امروز در جامعه می‌بینیم بیش از آنکه وسواس کرونایی باشد ترس از کروناست.

او با بیان این که وسواس انواع مختلفی مثل وسواس تشریفاتی و یا وسواس پرهیز دارد گفت: اضطراب می‌تواند افراد را به وسواس و رفتار‌هایی سوق دهد که خیال می‌کند با آن‌ها اضطرابش کاهش می‌یابد، اما رعایت دستورالعمل بهداشتی در حد معقول و توصیه شده کفایت می‌کند.

معتمدی با اشاره به این که وسواس رفتار بیهوده‌ای است که خود فرد نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد گفت: فرد نمی‌تواند جلوی وسواسش را بگیرد مگر این که ذهنش را تغییر دهد و به حواسش اعتماد کند، زیرا رفتار افراد وسواسی بر مبنای واقعیت نیست، ناشی از برداشت‌های ذهنی آن‌ها از واقعیت است.

او یکی از راه‌های رهایی از وسواس را خوشبینی و تغییر سبک زندگی دانست و گفت: شستشوی بیش از حد دست‌ها و استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی مثل صابون و وایتکس به ریه آسیب می‌زند و ریه را ضعیف می‌کند و آن را مستعد ابتلا به بمیاری می‌کند.

 

معتمدی با بیان این که ذهن فرد وسواسی همیشه خسته است گفت: هر عاملی که مثبت اندیشی فرد را تقویت کند موجب بهبود حال عمومی او می شود. 

 

[ad_2]

Source link