در خانه ماندن، فرصتی برای به هم نزدیکتر شدن

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر احمدی روانشناس با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: اغلب اقدامات و توصیه هایی که اینروزها درباره مقابله با ویروس کرونا در کشورمان و حتی در جهان می شود مربوط به سلامت جسمانی می شود.

از سویی دیگر برخی از این توصیه ها به گریز از تبعات اقتصادی این شرایط از قبیل بیکاری و رکود اقتصادی می پردازد. این در حالیست که به ابعاد روانی انسان ها و بهداشت روانی آنها توجه کافی نشده و به آن اهمیت کمتری داده شده است.

احمدی افزود: انسان به کمک دنیای روانی باید امور جسمانی خود را اداره کند و اگر از سلامت و اعتدال و آرامش روانی و مدیریت صحیحِ خود و محیط برخوردار نباشد نمی تواند به توصیه های دیگر عمل کند.

وی با بیان اینکه ابتدا باید ببینیم در پروتکل های وزارت بهداشت فاکتور روانشناختی دیده شده است یا نه؟، گفت: این فاکتورها اهمیت بالایی دارند. بهتر است در پروتکل های وزارت بهداشت به فاکتورهایی مثل شادابی و سرحال بودن روانی اشاره شود تا مردم بتوانند تحمل سختی های جسمی و اقتصادی را داشته باشند.

دکتر  احمدی گفت: در شرایط کنونی که خانواده ها مجبورند بیشتر در کنار هم باشند باعث شده که خانواده ها با هر تعداد نفر در شرایط جدید ناخواسته ای قرار گرفته اند که قبلا هیچ آموزشی برای آن دیده نبودند. در زمان های گذشته، زندگی پس از یک مدت با هم بودن زن و مرد و فرزندان به روال قبل خود باز می گشت و هر یک از اعضای خانواده به روال سابق خودبازگشته و زندگی مسیر قبلی خود را که خانوداه با آن اشنا هستند باز می گشت امام در شرایط کنونی افراد خانواده آموزش لازم را برای مدت بیشتری در کنار هم بودن ندیده اند که این مهم باید مد نظر مقامات بهداشتی قرار گیرد تا از تبعات منفی آن کاسته شود.

صفارنیا، روانشناس هم با بیان اینکه امروز در شرایط تغییر سبک زندگی هستیم. هر چند انسان موجود سازگاری است که قبلا نیز با این موضوع روبرو شده است اما این شرایط جدید باعث تغییر اساسی در سبک زندگی ها شده که باعث افسردگی و افزایش استرس برای افراد خانواده خواهد شد و موجب می شود تفاوت های شخصیتی افراد در طول زمان بروز داده شود که مهمترین راه برای جلوگیری و کم کردن این اثرات این است که هر کس تلاش کند جایگزین مناسبی برای نقش های متعددی که در بیرون از خانه دارد در خانه بیابد و به نحو احسن نقشی که در خانواده باید داشته باشد را ایفا کند.

در خانه ماندن، فرصتی برای به هم نزدیکتر شدن

وی بابیان اینکه بالاخره این دوران به پایان می رسد، افزود: شرایط بوجود آمده زمان مناسبی برای تمرین همدلی است که می توانیم با عوض کردن جای خود با همسر، در ارتباط با مشکلات خود و جامعه بیشتر تفکر کنیم.

همچنین مذاکره و هم کلام شدن با همسر، دیدن فیلم یا بازی مشترک باعث افزایش صمیمیت بین افراد و زوجین خواهد شد.

صفارنیا گفت: داشتن حس های با خروجی مشترک با یکدیگر، آشپزی کردن، ورزش کردن و انجام کارهای دونفره با همسر یا فرزندان باعث بهبود شرایط می شود.

در این شرایط برچسب نزدن به یکدیگر و احترام به شخصیت و خلقیات همسر و فرزندان نیز می تواند باعث ایجاد حس سلامت روانی و بهداشت در محیط خانه شود.

 

 

[ad_2]

Source link