داروی مؤثر بر کرونا در مرحله مطالعه

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  به نقل از روابط عمومی سازمان غذاودارو دکتر غلامحسین مهرعلیان با اشاره به اقدامات سازمان غذاودارو در حوزه تامین و تولید یک نوع داروی موثر در درمان بیماران مبتلا به کرونا، افزود: داروی “فاوپیراویر” یک برند ژاپنی است که پس از شیوع کرونا در چین برای درمان بیماران استفاده شد و نتایج آن نشان داد که در درمان برخی از بیماران توانست طول بستری را کوتاه کند و در بهبود حال عمومی بیماران نسبتا موثر باشد.

او افزود: این دارو باوجود نتایج مثبت اولیه، هنوز توسط آژانس‌های بین المللی دارویی دنیا برای درمان بیماری کووید ۱۹ تائیدیه نگرفته است و زمان زیادی برای مطالعات بیشتر نیاز دارد.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: پس از شروع کرونا در اسفندماه رایزنی‌هایی از طریق دفاتر بین المللی وزارت بهداشت و ریاست جمهوری برای واردات این دارو انجام شد و موفق شدیم تعداد محدودی از این دارو را اهدایی از کشور چین دریافت کنیم و خوشبختانه بلافاصله این دارو در اختیار محققان کشور در چند مرکز بیمارستانی تهران و سایر شهرستان‌ها قرار گرفت تا مورد مطالعه بالینی قرار گیرد.

او با بیان اینکه داروی “فاوپیراویر” در حال حاضر در مرحله بررسی استاندارد‌ها و پروتکل‌های علمی است، عنوان کرد: همانطور که دبیر کمیته علمی کرونا اشاره کرده‌اند، مرحله مطالعاتی دارو در حال اتمام و نتایج آن در حال جمع‌بندی و بررسی نهایی است، بنابراین این دارو هنوز در پروتکل درمان کوید ۱۹ وارد نشده است.

دکتر مهرعلیان با تاکید براینکه کمیته علمی مبارزه با کرونا با توجه به نتایج مطالعات، ورود این دارو را به پروتکل درمانی تشخیص خواهد داد، گفت: سازمان غذا و دارو به عنوان متولی تنظیم بازار دارویی، کاملا تابع ستاد علمی وزارت بهداشت است و براساس دارو‌هایی که در پروتکل قرار خواهد گرفت، دارو‌های مورد نیاز را تأمین خواهد کرد.

او گفت: با توجه به سیگنال‌های مثبتی که از این دارو دیده شده است، با پیگیری سازمان غذا و دارو و همکاری بخش خصوصی از هفته سوم اسفند، مواد اولیه ساخت داروی فاوپیراویر را از منابع معتبر جهانی تهیه و در داخل کشور فرموله کرده‌ایم و یک شرکت داروسازی هم تعداد محدودی از آن را تولید کرده است.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با اشاره به نتایج اولیه این دارو گفت: نمونه داروی تولید داخل از استاندارد خوبی برخوردار بوده و به طور موازی آزمایش‌های دراز مدت آن نیز در حال انجام است؛ لذا ما آمادگی کامل داریم تا بتوانیم با توجه به نتایج به دست آمده، ماده اولیه این دارو را با حجم بالاتری تهیه و آن را در داخل کشور تولید کنیم.

او خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر کل دنیا درگیر این بیماری بوده و حجم تقاضا برای این دارو زیاد است، تأمین داروی از منابع معتبر شانس کمتری دارد، لذا ما به طور موازی هم تأمین مواد اولیه و محصول را در برنامه خود قرار داریم و از هر پیشنهادی برای تامین دارو استقبال می‌کنیم.

[ad_2]

Source link