خبر ۲۰ یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۸

[ad_1]

  رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: برخی محدودیت‌ها از شنبه، ۲۳ فروردین کاهش پیدا می‌کنه، اما اصل فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش تردد در شهر‌ها باید همچنان جدی رعایت بشه. آقای روحانی اضافه کرد مشاغل پرخطر که کسب و کارشون مستلزم تجمُعه، همچنان نمی‌تونن فعالیت کنن و فعالیت مشاغلء کم خطر در همه استان‌ها به جز تهران، تا ۲۳ فروردین و در استان تهران، تا سی فروردین، ممنوع است.

آقای روحانی اضافه کرد با آغاز این کسب و کارها، اصلء در خانه ماندن، نباید فراموش بشه و بیرون اومدن و فعالیت‌های غیرضرور، باید به حداقلء ممکن برسه. رییس جمهور، این رو هم گفت که رفت وآمدء خودرو‌های شخصی بین استان‌ها (به‌جز میان تهران و البرز) تا ۳۰ فروردین، همچنان ممنوعه. اماکن مقدس هم حداقل تا ۳۰ فروردین، بسته خواهند بود. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ساعت کارء ادارات از ۲۳ فرودین، از ۷ صبح تا ۱۴ تعیین شده، گفت: ادارات از شنبه، با حضور دوسوم کارکنان به صورت گردشی فعالیت می‌کنن. آقای روحانی به این نکته هم اشاره کرد که هرکس مبتلا می‌شه، اگر سر کار حضور پیدا کنه یا مدیرش سر کار بیاردش، مرتکب جرم* شده. آزمایشگاه‌ها هم ابتلای هر فردی رو به کرونا، باید علاوه بر خودء فرد، به خانواده و محل کارش هم حتماً اطلاع بدن. آقای روحانی گفت: فعالیتء حضوری در بخش آموزش و پرورش و آموزش تکمیلی، تا ۳۰ فروردین تعطیله.

رئیس جمهور همچنین از نمایشگاه دستاورد‌های شرکت‌های دانش بنیان در حوزه پیشگیری، تشخیص و مقابله با بیماری کرونا، بازدید کرد. در این نمایشگاه، نمونه‌هایی از کیت تشخیص کرونا، خط تولیدء ماسک، محلول‌های ضدعفونی و دستگاه احیای تنفسی پیشرفته، به نمایش گذاشته شده.

*******
تلاش یکماههء متخصصان داخلی، به نتیجه رسید. سامانه غربالگریء بومی با قابلیت شناسایی مبتلایان به بیماری کرونا، تولید شد.

*********
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، متاسفانه ۱۵۱ نفر به علت ابتلا به کرونا جان باختن. تاکنون آزمایش کرونای ۵۸ هزارو ۲۲۶ نفر در کشور، مثبت بوده. از این تعداد مبتلا ۲۲ هزارو ۱۱ نفر بهبود یافتن، ۳۶۰۳ نفر هم جان باختن. دکتر جهانپور تاکید کرد پایان تعطیلات به معنای پایان شیوع کرونا نیست و خطر این بیماری، هنوز جدیه.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگه‌ای از صحبت هاش گفت: هیچ نقطه‌ای از جهان و ایران درحال حاضر در وضعیت سفید از لحاظ کرونا قرار نداره. البته ایران از لحاظ تعداد موارد بهبودیافته، پنجمین کشورء جهانه.

************
نایب رئیس مجلس گفت: براساس تصمیم هیئت رئیسه، جلسات علنیء مجلس، از سه‌شنبه به صورت حضوری برگزار می‌شه. آقای مصری اضافه کرد بررسی صلاحیتء وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، در دستور جلسه علنی چهارشنبه، قرار داره.

*********
دستور رئیس قوه قضاییه به حفاظت اطلاعات برای شناسایی شاهدانء پولی…
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در بخشنامه‌ای به حفاظت اطلاعاتء این قوه، دستور داد افرادی رو که به صورت حرفه‌ای در اطرافء واحد‌های قضایی حضور دارند و با دریافت پول یا امتیاز، به عنوان شاهد در پرونده‌ها شهادتء کذب می‌دن، شناسایی و تعقیب کنه.

***********
در پی کسالت آیت‌الله امینی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی، از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضمن احوالپرسی، برای ایشان دعا و آرزوی سلامتی و بهبود کرد.

* تهرانی‌ها از دیروز عملا خانه نشینی رو خیلی جدی نگرفتن … رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران گفته افزایش رفت و آمد‌ها اصلا با طرح مقابله با کرونا تناسب نداره (گزارش)

* اوضاع د رشهر تهران رو دیدین …، اما بقیه شهر‌ها هم اوضاع و احوال خوبی ندارن (گزارش)

* اخبار کوتاه
وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیسان دانشگاه‌های علوم پزشکیء کشور، بر دریافت نکردن وجه از بیمارانء مبتلا به کرونا و استفاده از ظرفیت بیمهء سلامت، تأکید کرد. دکتر نمکی گفت: برای افرادء بدون پوششء بیمه، بی‌بضاعت و یا اتباع خارجی هم باید از محل منابع طرح تحول نظام سلامت*، استفاده بشه.
**********
دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد مخالفت آمریکا با تسهیلات درخواستی ایران از صندوق بین‌المللی پول برای تأمین اقلام مقابله با کرونا مصداق واقعی جنایت علیه بشریته. آقای شمخانی گفت: تحریم اقلام بهداشتی، اقدامی غیرقانونی و ضد حقوق بشری و نماد دشمنی آشکار آمریکا با ملت ایرانه.
************
پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا خبر داد با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی بیش از ۲۷ هزار خودرو متخلف ۵۰۰ هزار تومان جریمه شدن. سه هزار و ۱۷۴ خودرو هم که با وجود تذکرات اصرار به تردد در شهر‌های غیرمحل سکونت رو داشتن، توقیف شدن
*************
اقدام تحسین برانگیز کادر درمانیء بیمارستان حضرت رسول اکرمء تهران به اهدای خون…

* انتقاد از رفت و آمد‌های غیرضرور و خطرناک در این روز‌های کرونایی توی فضای مجازی هم حسابی داغ شده. دزدی ماسک و کمبود تجهیزات پزشکی در اروپا هم به بسته مجازی امشب رسیده (گزارش)

* شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار نفر رسیده. تقریبا هیچ نقطه‌ای نیست که پای ویروس به آنجا نرسیده باشد. پایگاه اطلاع رسانی سازمان بهداشت جهانی‌
می‌گه ۲۰۸ کشور و منطقه ابتلا به ویروس رو گزارش کردن.

[ad_2]

Source link