ثبت نام نکردن در سامانه سلامت مساوی با پلمب واحد صنفی

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محسن فرهادی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران درباره اجرای گام دوم طرح فاصله گذاری هوشمند از شنبه ۲۳ فروردین گفت: از فردا در تمام استان‌های کشور گام دوم فاصله گذاری اجتماعی با رعایت الزامات سلامت محیط و کار در واحد‌های صنفی و صنعتی به مرحله اجرا در می‌آید، اما در پایتخت و در شهر تهران به دلیل شرایط خاص وجود جمعیت و شاهراه بودن اقتصادی _ اجتماعی، این طرح از ۳۰ فروردین اجرا خواهد شد.

او افزود: تمام مالکان، مدیران و متصدیان واحد‌های صنفی و صنعتی و نه کسانی که در این واحد‌ها شاغل هستند، باید به سایت وزارت بهداشت با مراجعه به نشانی salamat.gov.ir ثبت نام کنند.

 

در این سایت مجموعه‌ای از اطلاعات کلی از افراد پرسیده شده و افراد اطلاعات خود نظیر کد ملی، نشانی و مشخصات واحد صنفی و صنعتی را اظهار و بارگذاری و در آنجا اعلام می‌کنند که به مقررات بهداشتی پایبند هستند و با رعایت این مقررات می‌توانند فعالیت واحد صنفی و صنعتی خود را با شرایط پاندمی ویروس کرونا منطبق کنند.

فرهادی افزود: فاصله‌گذاری اجتماعی به معنای آن است که واحد صنفی و صنعتی ارائه دهنده خدمت در اجرای وظایف خود،  باید سلامت خود و مشتریانش را تأمین کند و از نظر اقتصادی به فعالیت بپردازد.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: نکته دیگر آن است که تمام دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی برای تدوین این پروتکل‌ها با ما همکاری داشتند و امیدواریم این تعامل در راستای اجرای این برنامه نیز ادامه داشته باشد.

او گفت: این طرح با مشارکت اتاق اصناف ایران و استان‌ها اجرا می‌شود و خوشبختانه آن‌ها در کنار همکاران ما در وزارت بهداشت در سطح اول قرار خواهند گرفت. سازمان تعزیرات و نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های ذیربط نیز مشارکت دارند. البته شرط اساسی این برنامه در گرو همکاری واحد‌های صنفی و صنعتی است.

فرهادی تاکید کرد: افرادی که به سامانه مذکور مراجعه و ثبت نام نکنند، در مسیر صدور مجوز فعالیت قرار نخواهند گرفت.

 

اگر کسی در سامانه ثبت نام نکرد واحد مربوطه پلمپ می شود

او در خصوص ضمانت اجرایی گام دوم فاصله گذاری اجتماعی ادامه داد: در بحث ضمانت نمی‌خواهیم با زبان زور صحبت کنیم، اما مصوبه در این باره می‌گوید که اگر کسی در سامانه مربوطه ثبت نام نکرد، از کارش ممانعت و واحد مربوطه پلمپ و تعطیل شود.

به گفته معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در اجرای این برنامه علاوه بر بازرسان وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و اماکن را هم در کنار خود داریم. همچنین همه بازرسان اتاق اصناف و دفاتر خدمات سلامت و بخش دولتی حضور خواهند داشت.

 

او یادآور شد: کارفرمایی که در سامانه ثبت نام می‌کند، نسبت به انجام یک سری اقدامات تعهداتی را می‌دهد. در تمام راهنما‌ها نیز همه کارگران باید فرم اظهارنامه را پر کنند و به کارفرما دهند. اگر کارفرما رعایت نکرد، برخورد قانونی لازم انجام خواهد شد.

 

ستاد ملی کرونا مخالف اجرای طرح ترافیک در تهران است

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره احتمال طرح ترافیک در تهران گفت: ستاد ملی کرونا در جلسات خود مخالف انجام طرح ترافیک در تهران است؛ چرا که با اجرای آن یا باید از تاکسی استفاده شود یا مترو و اتوبوس.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: البته به تاکسی‌ها اعلام شده که طبق راهنمای تدوین شده، در صندلی عقب خودرو تنها دو مسافر سوار شوند، در اتوبوس‌ها نیز با ۵۰ درصد ظرفیت و در مترو هم اعلام شده که مسافر ایستاده ممنوع بوده است و نصف ظرفیت واگن‌ها مسافرگیری شود طبیعتا این موضوع ایجاد صف خواهد کرد؛ بنابراین پیشنهاد ما این بوده که شهرداری تهران طرح ترافیک را به عقب اندازد. البته اجرای گام دوم فاصله گذاری اجتماعی در تهران از ۳۰ فروردین اجرایی می‌شود.

فرهادی گفت: در راهنمای بازگشت شاغلان به کار پیش بینی کردیم که در صورت ابتلا، افراد چه کنند. همچنین در صورت ابتلا و گذراندن دوران نقاهت و با مراجعه به پزشکان طب کار، می‌تواند گواهی شروع به کار را دریافت کنند.

همه زباله‌ها عفونی تلقی می‌شوند

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا زباله‌های خانگی عامل انتقال ویروس هستند یا خیر؟گفت: در همان ابتدای شیوع کرونا در کشور نامه مکتوبی به شهردار و سازمان محیط زیست ارسال و درخواست کردیم از زباله گردی جلوگیری شود؛ زباله گرد‌ها از افرادی هستند که سنین پایینی دارند و عملا آن‌ها را به انجام این کار‌ها وادار می‌کنند و بدون شک خطر انتقال ویروس آن‌ها را تهدید می‌کند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: همه زباله‌ها عفونی تلقی می‌شوند. در بیمارستان‌ها نیز پسماند‌ها در محل بیمارستان بی خطر می‌شود و تحویل متولیان قرار می‌گیرد. در شهر‌ها نیز از مردم می‌خواهیم با پسماند تولیدی خود با احتیاط بیشتری برخورد کنند و آن را در سطل‌های زباله قرار دهند. در یکی از راهنما‌های تدوین شده، نحوه برخورد با این پسماند‌ها به دقت نوشته شده است.

 

تاکنون انتقال این بیماری از حیوانات را نداشته‌ایم

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره انتقال کرونا از طریق حیوانات در ایران، گفت: این موضوع در حد نظریه‌های علمی است و در هیچ منبع علمی رسما تایید نشده است سازمان دامپزشکی ایران نیز اعلام کرده که مورد انتقال این بیماری از حیوان را نداشته‌ایم.

او درباره مشکوک بودن سگ‌هایی در اطراف یکی از مراکز و جمع‌آوری این سگ‌ها افزود: این موارد مشکوک بوده و هیچ چیز قطعی نشده است و تا زمانی که قطعی نشده، نمی‌توانیم آن را اعلام کنیم. در مجموع خوشبختانه تاکنون انتقال این بیماری از حیوانات را نداشته‌ایم.

 

کل محیط سرویس بهداشتی می‌تواند آلوده باشد

فرهادی با بیان اینکه احتمال انتقال کرونا از هوا وجود نداردگفت: ویروس کرونا در هوا منتشر نمی‌شود، اما از طریق ذرات در سطوح می‌نشیند پس قطعا دستگیره‌ها، روشویی و تمام سطوح سرویس‌های بهداشتی می‌توانند آلوده باشند. از طرفی ویروس از طریق ادرار و مدفوع مبتلایان دفع می‌شود. به این ترتیب کل محیط سرویس بهداشتی می‌تواند آلوده باشد، اما سرویس‌های بهداشتی حساسیت کمتری در مقابل گندزدایی دارند. به این ترتیب اگر سیستم تهویه خوبی وجود دارد می‌توان از آب ژاول برای گندزدایی این سطوح استفاده کرد.

 

امکان وجود ویروس کرونا در آب و پساب خروجی فاضلاب وجود دارد

او در خصوص احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق آب شرب، گفت: بر اساس آخرین منابع سازمان جهانی بهداشت، امکان وجود ویروس کرونا در آب و پساب خروجی فاضلاب وجود دارد؛ بنابراین باید در پروتکل‌ها تصفیه‌خانه‌ها را در نظر بگیریم. از ۸۱ پروتکل تدوین شده یک پروتکل مربوط به تجهیزات آب و فاضلاب است و در تمام پروتکل‌ها بحث تصفیه آب، آب سالم و همچنین دفع بهداشتی آب دیده شده است.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: البته هنوز منبع علمی در این زمینه وجود ندارد، اما باید احتیاط‌هایی داشته باشیم. بر همین اساس میزان کلر آزاد باقیمانده در آب شرب را از نیم به هشت دهم میلی گرم در لیتر افزایش دادیم. به این ترتیب در زمان تماس ویروس اگر فعال هم باشد در این میزان کلر آزاد باقیمانده، از بین می‌رود یا حداقل غیرفعال می‌شود.

 

رعایت اصول بهداشتی در واحد‌های صنفی پرمخاطب نظیر نانوایی‌ها

او در ادامه درباره واحد‌های صنفی پرمخاطب نظیر نانوایی‌ها و تامین ماسک و تجهیزات لازم برای نانوایی‌ها گفت: تمام اصول فاصله گذاری اجتماعی، رعایت مسائل بهداشتی است که البته این مسائل از قدیم هم باید انجام می‌شد. مشکل عمده در شیوع بیماری کرونا، رعایت نکردن مسائل بهداشت فردی و بهداشت مرتبط با عوامل محیطی است.

فرهادی ادامه داد: یکی از بند‌های مهم فاصله گذاری اجتماعی در خصوص نانوایی‌ها گفته شده است که دریافت هر گونه وجه نقد در نانوایی‌ها ممنوع است و باید دستگاه کارتخوان نصب شده باشد. این موضوع هزینه‌ای برای نانوایان ندارد.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: نانوایی‌ها ملزم به گذاشتن میزی شده‌اند که هیچ کس در واحد نانوایی وارد نشود. همچنین تشویق و ترغیب مردم به این موضوع است که اگر صفی وجود داشت، افراد با فاصله بایستند. فردی که طبخ نان را انجام می‌دهد و پای تنور می‌ایستد نیازی به دستکش و ماسک ندارد، اما کسی که نان را تحویل می‌دهد باید ماسک و دستکش داشته باشد. برای گندزدایی محل نانوایی نیز می‌توان از گندزدا‌های الکلی یا آب ژاول ۵ درصد استفاده کرد. در خصوص نانوایی‌های بربری و سنگک هم تایید شده این نانوایی‌ها میزی را که در خیابان می‌گذاشتند نیز باید حذف کنند.

او در خصوص سالم بودن خرید‌های اینترنتی از نظر آلودگی به ویروس کرونا، گفت: در این باره تعاملاتی را با بخش الکترونیک وزارت صمت داشتیم. این مباحث را قبل از بحث کرونا هم داشته‌ایم. در ضوابط اعلام شده، وزارت صمت متعهد شده و به ادارات نیز اعلام کرد که تمام کسانی که در فضای الکترونیکی و مجازی می‌خواهند کار کنند باید پروانه داشته باشند. عرضه خانگی و زیرزمینی ممنوع است بنابراین چه فروش حضوری و چه الکترونیکی واحد‌های بدون پروانه ممنوع خواهد بود.

فرهادی با اشاره به تدوین بیش از ۸۰ راهنما در خصوص مشاغل و مراکز مختلف، گفت: اخیرا مباحثی در خصوص بازگشایی سینما‌ها و مراکز فرهنگی مطرح شده است و به اشتباه تصور شده بود که این آیین نامه برای بازگشایی سینما‌ها در موعد تعیین شده یعنی ۳۰ فروردین است، اما تدوین دستورالعمل ها، به معنی بازگشایی شغل یا مرکز خاصی نیست.

[ad_2]

Source link