توسعه فناوری در صنایع کشور

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مریم ملونی مدیرکل دفتر نوآوری و کسب و کار نوین معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: در روز یکشنبه جلسه مشترکی بین وزارت صنایع و معاونت علمی ریاست جمهوری با هدف افزایش نفوذ فناوری در صنعت کشور در راستای توسعه صنایع مبتنی بر فناوری و نوآوری برای بی نیاز کردن کشور از ورود کالای خارجی، تقویت ساخت داخل، افزایش نفوذ فناوری در صنایع کشور و افزایش میزان نفوذ فناوری در روند تولید کالا، محصولات و خدماتی که منجر برای توسعه اقتصادی انجام شد. 

 

 مریم ملونی درباره افزایش نفوذ فناوری گفت: در سالهای گذشته با توجه به برنامه های توسعه ای معاونت علمی ریاست جمهوری برای شکل گیری شرکت های دانش بنیان جدید وارد شد.

 

برای نگاه زیست بومی به فناوری های کشور نیاز به پهنه های صنعتی برای توسعه صنعت در کشور داریم که ماهیت جلسه یکشنبه نیز برای ایجاد هم افزایی برای شکل گیری پهنه های نواوری اقتصادی در کشور بود.

 

او افزود: در قبل ماهیت تاثیر گذاری پارک ها بیشتر با نگاه به دانشگاه ها بوده است اما در نگاه جدید شکل گیری این اکوسیتم بر اساس نیاز صنعت است.

 

ملونی در ادامه گفت: وقتی خاستگاه شکل گیری پهنه های فناوری است زادگاه شکل گیری شهرک های صنعتی هستند، در پهنه های صنعتی بین استارتاپ ها و صنایعی که می توانند بعنوان متولیان دانشی در کنار صنایع بزرگ و کوچک فعالیت داشته باشند برای نفوذ فناوری بر اساس نیاز بازار شکل گرفته و رویکرد حوزه های تخصصی است. 

 

مدیرکل دفتر نوآوری و کسب و کار نوین معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: نسل اول پارک های فناوری بودند که در سال 1380 شکل گرفتند، نسل دوم ایجاد کارگاه های نواوری که در کارخانه های فرسوده قدیمی فرصت جدید برای شکل گیری صنعت جدید ایجاد می شود، گام بعدی ایجاد پهنه هایی با فناوری شهری که پهنه نوآوری پردیس و غیره در حیطه و مناطق مسکونی ارزش آفرینی شکل گرفته است اما نسل جدید و نسل چهارم شکل گیری پهنه های نوآوری صنعتی است که دارایی های اقتصادی با لینک صنایع مادر و ایجاد پهنه های اقتصادی است که بتواند خدمات و هم افزایی را ایجاد کند. 

 

همچنین صنایع فناوری که دارایی های منسوخ دارند و کارحانجاتی که  دچار آسیب شده اند با هدف بازآفرینی وارد کار می شوند.

 

ملونی گفت: برای شکل گیری هم افزایی و جلوگیری از موازی کاری پهنه های فناوری ایجاد شده اند و باتوجه به هدف گذاری ها و جهش تولید رویکرد این استکه در حداقل زمان ممکن به نتیجه برسیم و پویایی کار در اقتصاد دیده شود.

 

او در ادامه گفت: نوآفرینی در پهنه های نوآورانه و استفاده از فناوری های نوین برای زنده نگهداشتن صنعت است.

مدیرکل دفتر نوآوری و کسب و کار نوین معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: پهنه های نوآوری صنعتی افق های جدیدی در  اقتصاد کشور هستند که با هم افزایی وزارت صنعت و معاونت علمی افق های جدیدی در توسعه صنعت و اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود.

توسعه فناوری در صنایع

برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت در ارتباط اینترنتی گفت: در وزارت صمت 4 برنامه محوری در سرلوحه اولویت ها قرار گرفت.

 

در ساخت داخل و بومی سازی فناوری پروژه ای در سال 98 انجام شد و مشخص شد 43 میلیارد دلار هم در سال های 97  هم 98 واردات کالای فناورانه داشتیم که  حدود 1400 محصول مربوط به وزارت صمت بود که برای بومی سازی و فناوری واردات محصولات فناورانه کاهش خواهد یافت برای این کار میز ساخت داخل شکل گرفت که با هدف جهش تولید و ساخت داخل در داخل وزارت خانه  نیز حرکت هایی در جهت همگرایی مجموعه ها انجام شده است. 

 

 

قبادیان گفت: با توجه به 980 شهرک صنعتی و فعال بودن 800 شرکت و برخی شهرک های فناوری؛ 2 رابط برای شناسایی پهنه ها و همکاری های مشترک برای ایجاد زیرساخت ها در نظر گرفته شد. 

 

او افزود: از سال 97 برای بومی سازی فناوری و ساخت داخل اقدام شده است و همزمان با هفته پژوهش نمایشگاه ساخت داخل برپا شده است که در سال 98 نمایشگاه های فناوری نیز به ساخت داخل تبدیل شده است که در سال 99 بومی سازی فناوری ساخت داخل به اوج خواهد رسید. 

 

[ad_2]

Source link