توافق بی سابقه درباره کاهش تولید نفت

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

بیژن زنگنه بامداد جمعه (۲۲ فروردین‌ماه) پس از پایان مذاکرات بیش از ۱۰ ساعته نشست فوق‌العاده اوپک پلاس گفت: توافق برای کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک حاصل و قرار شد دیگر تولیدکنندگان نفت جهان نیز به این توافق بپیوندند.

وی افزود: توافق برای کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه در بازه زمانی نخست (یکم ماه مه تا پایان ژوئن) ۲ ماهه خواهد بود. در مرحله بعد از یکم ماه ژوئیه تا پایان ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ کاهش عرضه روزانه هشت میلیون بشکه کاهش خواهد بود. سپس از یکم ژانویه ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ نیز کاهش عرضه روزانه ۶ میلیون بشکه می‌شود.

وزیر نفت تصریح کرد: این تصمیم دوساله خواهد بود و این نخستین بار در تاریخ اوپک است که تصمیمی دو ساله گرفته می‌شود و جزو بی‌سابقه‌ترین ارقام کاهش تولید در تاریخ اوپک و غیراوپک است.

زنگنه با بیان اینکه دیگر کشور‌های تولیدکننده نفت مانند آمریکا، کانادا و برزیل نیز به این توافق خواهند پیوست گفت: مشکلاتی کوچک هم در طول مذاکرات ۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقه‌ای وجود داشت برخی تفاهم‌ها نیاز به زمان دارد قرار شد بحث‌ها ادامه یابد ۲۲ کشور توافق داشتند، اما مکزیک نگرانی‌هایی داشت و بررسی آن‌ها نیازمند زمان بود، قرار شد دوباره با این کشور مذاکره شود تا این قضیه به نتیجه برسد.

 

در پی توافق اعلام شده قیمت هر بشکه نفت خام برنت بیش از ۷ درصد افزایش یافت و به بشکه‌ای ۳۵ دلار و ۱۴ سنت رسید.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز با بیش از ۷ درصد افزایش به ۲۶ دلار و ۹۰ سنت رسید.

[ad_2]

Source link