تهدید کرونا فرصتی برای اجرای فراگیر طرح «کاپ»

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 صدرالدین علیپور با اشاره به برخی از اقدامات این سازمان برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا افزود: از ابتدای شیوع ویروس در کشور، سازمان مدیریت پسماند حکم به توقف تفکیک پسماند در مناطق و مجتمع آرادکوه داد. قرار بود این توقف با پرداخت حقوق حدود ۳ هزار کارگر تا نیمه فروردین ادامه داشته باشد، اما با توجه به تمدید طرح فاصله گذاری اجتماعی از سوی دولت تا ۲۰ فروردین، ممنوعیت تفکیک پسماند هم تمدید می‌شود و تا بازگشت به شرایط عادی این روند ادامه خواهد داشت. البته از آن جا که این موضوع بار مالی و قراردادی دارد، این هفته در مورد زمان دقیق ممنوعیت تصمیم گیری خواهد شد.

 وی درباره پرداخت حقوق کارگران در صورت تمدید ممنوعیت افزود: افرادی که در حوزه تفکیک پسماند مشغول هستند کارمند شهرداری تهران محسوب نمی‌شوند و از طریق پیمانکار با سازمان ارتباط دارند. در یک ماه گذشته حقوق کارگران بیکار شده را پرداخت کردیم و در صورت تمدید ممنوعیت تفکیک هم سعی می‌کنیم از محل‌های دیگر کمک‌هایی برای این قشر در نظر بگیریم، همان طور که با همکاری بنیاد مستضعفان در اواخر اسفند کارت هدیه به پاکبانان شهر تقدیم کردیم.

 علیپور تصریح کرد: با این حال، مسئولیت پرداخت حقوق این کارگران با پیمانکاران است و در آینده دولت و شهرداری باید درخصوص بسیاری از مشاغل از جمله این مورد که مشمول ضرر و زیان شده اند تصمیم گیری کنند.

 مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: برای جلوگیری از انتقال ویروس در یک ماه گذشته زباله گردی ممنوع شد، اما در صورت گذر از مرحله اوج شیوع، هیچ تضمینی وجود ندارد که ویروس دیگر در محیط وجود نداشته باشد. این یعنی ماه‌ها پس از عبور از مرحله بحران همچنان زباله گردی می‌تواند تهدیدی برای جان زباله گرد‌ها و سایر شهروندان باشد.

 علیپور ادامه داد: درست در همین نقطه است که ما با مشارکت فراگیر شهروندان باید تهدید ویروس کرونا را به فرصت تبدیل کنیم و روش‌های غیراستاندارد تفکیک گذشته را کنار بگذاریم و اجرای گسترده‌تر طرح‌های علمی همچون «کاپ» را در پیش بگیریم.

 وی گفت: سازمان مدیریت پسماند در راستای تغییر در شیوه جمع آوری پسماند، در ماه‌های گذشته اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند) را با جدیت در بسیاری از مدارس، مجتمع‌های مسکونی و ادارات آغاز کرد و توانست میزان تولید زباله را از روزانه ۷ هزار و ۵۰۰ تن به حدود ۴ هزار و ۹۰۰ تن کاهش دهد. در این طرح اصل بر تفکیک پسماند از مبدا و آموزش شهروندان است. حال در نظر داریم از ابتدای اردیبهشت با استفاده از ظرفیت پیمانکاران و نرم افزار‌هایی که طراحی شده است این طرح را به شکل گسترده‌تر اجرا کنیم.

 علیپور افزود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران مصمم است طرح‌هایی همچون «شنبه‌های بدون پسماند» را برای جلوگیری از گسترش پدیده مذموم زباله گردی، کاهش میزان تولید پسماند و حفظ سلامت شهروندان در پایتخت با جدیت اجرا کند.

 علیپور با بیان اینکه برغم ابتلای بسیاری از قشر‌های مردم به ویروس کرونا، خوشبختانه هیچ یک از پاکبانان تاکنون به این ویروس مبتلا نشده اند، خاطرنشان کرد: این امر بیانگر آن است که سازمان تمام پروتکل‌های بهداشتی را بدرستی رعایت کرده است. از امروز نیز دور جدید غربالگری همه پاکبانان در مناطق آغاز می‌شود تا وضعیت سلامت این افراد به درستی رصد شود.

[ad_2]

Source link