تمهیدات هیئت رئیسه مجلس برای برگزاری جلسه علنی

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 بهروز نعمتی با اشاره به نامه انتقادی برخی نمایندگان و ادعای برگزار نشدن جلسات علنی مجلس در شرایط کرونایی، گفت: هیات رئیسه مجلس چندین جلسه برگزار کرد و در همه جلسات، موضوع برگزاری صحن علنی مطرح شد و تصمیم گرفتیم جلسات را تشکیل دهیم.

 عضو هیات رئیسه مجلس بیان داشت: بار اول آقای نمکی نامه‌ای نوشتند جلسات تشکیل نشود، ما باز اصرار کردیم صحن تشکیل شود که نهایتا هیئت رئیسه جلسه‌ای حضوری با وزیر بهداشت و رئیس مجلس تشکیل داد که در نهایت دکتر نمکی به عنوان رئیس ستاد مبارزه با کرونا تاکید کرد که صحن علنی بنا به ملاحظات پزشکی تشکیل نشود.

 نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: این موضوع در جلسه بعدی هیات رئیسه مطرح و تصمیم بر این شد در حال حاضر با توجه به شرایط و با وجود اینکه امکانات لازم مهیا نیست جلسات را با استفاده از فناوری دیجیتالی برگزار کنیم. بر همین اساس تصمیم گرفته شد که جلسات صحن با استفاده از این امکان برگزار شود که بار اول حدود ۹۷ نفر از نمایندگان در مجلس غیر حضوری شرکت کردند و این روش ایراداتی داشت که بر طرف شد.

 وی اظهار داشت: مجددا یعنی حدود ۱۰ روز پیش هیات رئیسه تشکیل جلسه داد، دوباره اصرار کردیم که روز ۱۰ فروردین صحن جلسه حضوری داشته باشد، تقسیم کاری بین اعضاء هیئت رئیسه صورت گرفت به نحوی که هر عضو هیئت رئیسه تعدادی از نمایندگان را برای حضور در جلسه روز دهم فروردین مطلع کند، بنده مسئولیت اطلاع رسانی به نمایندگان سه استان را بر عهده داشتم که در واقع ۳۵ نماینده را مطلع کردم، سایر اعضای هیئت رئیسه هم به نمایندگان دیگر خبر دادند.

این نماینده مجلس عنوان کرد: در این جلسه هیئت رئیسه پروتکل هشت ماده‌ای مطرح شد، تا تمهیدات بهداشتی صورت گیرد، صندلی‌ها را مشخص کردیم. از جایگاه تماشاچیان برای حضور نمایندگان استفاده شده بود، صندلی‌ها یک در میان و به شکل مخالف لحاظ شد تا نمایندگان کنار هم یا پشت سر هم نباشند.

 آقای نعمتی در ادامه تصریح کرد: با این حال دکتر نمکی به عنوان مسئول ستاد کرونا مجدد نامه‌ای را نوشتند که در رسانه‌ها و صدا و سیما منعکس شد و به مجلس ارسال کردند که مجددا با تشکیل جلسات مخالفت صریح کردند.

 وی عنوان کرد: به دنبال این مسئله جلسه غیر علنی را با استفاده از فناوری دیجیتالی برگزار کردیم که حدود ۱۵۰ نفر از نمایندگان در این جلسه شرکت کردند و متاسفانه تعدادی دیگر در این جلسه حضور پیدا نکردند.

 عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: به این امر قانع نشدیم، هیئت رئیسه مجدد تشکیل جلسه داد و بنا داریم که ۱۹ و ۲۰ فروردین یعنی سه شنبه و چهارشنبه هفته آینده جلسات را داشته باشیم.

این عضو هیات رئیسه مجلس گفت: هیات رئیسه در این زمینه بالغ بر هشت جلسه داشته تا بتوان به هر ترتیبی که شده جلسات صحن برگزار شود تا مجلس بتواند بر شرایط کشور نظارت بیشتری داشته باشد. حتی در جلسه دهم فروردین قرار بود وزرای بهداشت و درمان و کشور در صحن حضور داشته باشند، اما ستاد ملی مبارزه با کرونا این اجازه را نداده بود. br

عضو فراکسیون امید مجلس بیان داشت: هیات رئیسه خود را موظف می‌داند، ترتیبی اتخاذ کند تا جلسات صحن برگزار شود، بنده در جلسات هیات رئیسه پیشنهاد داده بودم صحن در محلی دیگر از جمله سالن شهید افراسیابی یا سالن شهید شیرودی و یا سالن شهدای هفتم تیر با همه تمهیدات برگزار شود، اما جمع بندی این شد که امکانات لازم در این محل‌ها وجود ندارد و جلسه در ساختمان بهارستان برگزار شود.

 این نماینده مجلس تاکید کرد: روز‌ها اول شیوع بیماری کرونا، شماری از نمایندگان مشکوک به کرونا بودند یا کرونا داشتند که ابتلای ۲۳ نفر قطعی اعلام شده بود، البته علاوه بر این تعداد، مطلع شدیم ۴ نماینده دیگر نیز به این بیماری مبتلا شده اند. با وجود چنین شرایط و ابتلای نمایندگان به بیماری، هیات رئیسه در تلاش است که جلسات صحن در هفته آینده حضوری برگزار شود.

[ad_2]

Source link