تصویب بسته حمایتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای حمایت از اقتصاد کشور

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای محمد نهاوندیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: اگر در سه ماه بتوانیم بیماری کرونا را کنترل کنیم و حوزه سلامت به ما چراغ سبز نشان دهد آثار زیانبار کرونا بر اقتصاد کشور بسیار کاهش می‌یابد که نمونه آن صنعت گردشگری است که می‌تواند در تابستان، رکود کنونی خود را جبران کند.

وی با بیان اینکه سلامت و اقتصاد مانند دو بال هستند افزود: اکنون باید برای بهبود اقتصادی کشور برای دوره پس از گذر از بیماری کرونا برنامه ریزی کنیم. آقای نهاوندیان گفت: برخی شعب بانک‌ها دستورالعمل تنفس برای اقساط تسهیلات را رعایت نکرده اند که امروز بانک مرکزی شماره تلفنی را برای اعلام گزارش‌های مردمی در این زمینه اعلام می‌کند که با متخلفان به سرعت برخورد می‌کنیم.

وی افزود: پس از دستورالعمل تعویق اقساط تسهیلات بانکی در مرحله دوم بسته حمایتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی که برابر ۳ درصد تولید ناخالص ملی کشور است برای حمایت از اقتصاد کشور تصویب کردیم.
آقای نهاوندیان گفت: بخشی از این مبلغ به صورت بلاعوض و بخشی از آن به صورت تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد پرداخت می‌شود.

وی افزود: ۲۵ هزار میلیارد تومان از این رقم از منابع ملی و ۷۵ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی است.
آقای نهاوندیان گفت: با توجه به اینکه درآمد نفتی کشور به یک هشتم درآمد نفتی در سال ۹۰ رسیده، اما شرایط مدیریت شده است و بنگاه‌های حمل و نقل، گردشگری، فرهنگی، آموزشی، رستوران‌ها و … برای دریافت این تسهیلات در اولویت هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد مردم توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا را کامل رعایت کرده و سفر نرفته اند افزود: امیدواریم در پایان اردیبهشت از پیک بیماری کرونا عبور کنیم و بخش تولید و اقتصاد کشور از خرداد فعالیت خود را از سر بگیرد.

آقای نهاوندیان گفت: اختصاص بسته حمایتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی کمترین اثر را روی نقدینگی کشور دارد.
وی افزود: شرط استفاده بنگاه‌ها از تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد این است که کارکنان خود را تعدیل نکرده باشند.
آقای نهاوندیان گفت: بنگاه‌های آسیب پذیر از کرونا نگران تسهیلات قبلی خود نیز نباشند و کارکنان خود را حفظ کنند.

وی افزود: این بنگاه‌ها اگر تسهیلاتی با نرخ ۱۸ درصد نیز دارند می‌توانند تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد را نیز دریافت کنند البته میزان این تسهیلات به حفظ کارکنان آن‌ها بستگی دارد.
آقای نهاوندیان گفت: پرداخت این تسهیلات با بانک هاست، اما دستگاه‌های مربوطه بر به هدف رسیدن این تسهیلات نظارت کامل دارند.

وی با بیان اینکه در دو روز گذشته در شهر‌های شلوغ میزان ابتلا به بیماری کرونا و تعداد افراد فوت شده کاهش یافته است افزود: اگر در کارگاه‌های تولیدی پروتکل رعایت فاصله بهداشتی یک و هشت دهم متری رعایت شود این واحد‌ها می‌توانند فعالیت کنند.

آقای نهاوندیان گفت: برای ۳ میلیون جمعیت سطح پایین درآمدی جامعه، سرانه ۲۰۰ هزار تومان در ماه برای هر نفر به مدت ۴ ماه پرداخت می‌شود و ۴ میلیون خانوار نیز که در سطح بالاتری قرار دارند می‌توانند بدون هیچ تشریفاتی به بانک‌ها مراجعه و ۲ میلیون تومان تسهیلات برای گذراندن امور زندگی خود در این دوره دریافت کنند.

وی افزود: پرداخت این مبلغ باید به سرعت از طرف بانک‌ها انجام شود و بانک مرکزی این موضوع را به آن‌ها ابلاغ کرده است. آقای نهاوندیان گفت: پس از گذر از بحران کرونا باید ۱۵ درصد آسیب دیده از این بیماری به اقتصاد کشور بازگردد و بر این اساس به وسیله مشوق‌های تحریک تقاضا مانند ارائه کارت‌های خرید عمل خواهیم کرد.
وی افزود: مجموع این مشوق‌ها ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

آقای نهاوندیان گفت: بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی جدای از بودجه، اما بودجه‌ای است و پرداخت آن بلاعوض است.

وی افزود: ۸ هزار میلیارد تومان از این ۲۵ هزار میلیارد تومان به ۷ میلیون نفر سطح پایین جامعه در قالب پرداخت ۲۰۰ هزار تومان در ماه به هر نفر و تسهیلات ۲ میلیون تومانی است و ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز اعتبار ویژه‌ای است که به بخش سلامت پرداخت می‌شود.

آقای نهاوندیان گفت: در هیچ کشوری آزمایش، خدمات بستری و درمان بیماری کرونا دولتی نیست، اما در ایران این مراحل با هزینه دولت انجام می‌شود.

وی افزود: از ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض ۵ هزار میلیارد تومان نیز به صندوق بیمه بیکاری کمک می‌شود و این رقم، رقم دقیقی است که وزارت تعاون به ما اعلام کرد و رئیس جمهور بدون کم و کاست آن را اختصاص داد.

آقای نهاوندیان گفت: ۱ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای تأمین ۲۵ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه مکاتبه‌های رسمی با صندوق بین المللی پول برای دریافت تسهیلات یا تلاش‌های جدی برای آزادسازی ذخایر ارزی کشورمان در دیگر کشور‌ها انجام شده است، اما منابع بسته حمایتی یکصد هزار میلیارد تومانی به هیچ منبع خارجی اتکا ندارد.

آقای نهاوندیان گفت: ایران سپرده قابل توجهی در صندوق بین المللی پول دارد و عضو هیأت مدیره آن است و حق دارد از تسهیلات این صندوق استفاده کند.

وی افزود: فضای جامعه جهانی هم نوا با ایران است و همه بجز امریکا به ایران حق می‌دهند از تسهیلات صندوق بین المللی پول استفاده کند، اما امریکا همه اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته است.

آقای نهاوندیان گفت: برای آزاد کردن ذخایر ارزی ایران در دیگر کشور‌ها نیز تلاش‌ها و همراهی‌های بین المللی جدی‌تر از گذشته انجام می‌شود و فشار در این زمینه بر آمریکا بیشتر شده است و امیدواریم دسترسی به این منابع بیشتر شود.

وی افزود: تلاش می‌کنیم در سال ۹۹ روند مهار تورم مانند سال ۹۸ ادامه یابد و در این سال، تورم از رقم کنونی بالاتر نرود.

[ad_2]

Source link