تا پایان سال مشکل تامین ارز نداریم

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای حسن روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت با تشکر از ملت هوشیار ایران که در روز سیزده فروردین پروتکل‌ها را رعایت کردند، گفت: مردم در این روز مراعات کردند و همین مراعات و همکاری اساس طی کردن راهی است که امروز پیش رو داریم.

آقای روحانی با تاکید بر این که همه تلاش‌ها برای آن است که آمار فوتی‌ها در کشور کاهش پیدا کند، اظهار داشت: در تلاش هستیم خانواده‌های داغدار را کمتر شاهد باشیم و مردم بتوانند سلامت خودشان را شاهد باشند و کار، فعالیت و تلاش را توام با سلامت مردم آغاز کنیم.

وی ادامه داد: جلسه امروز ما اقتصادی بود؛ با شرایطی که امروز داریم تامین نیازمندی‌های کشور هم برای بخش سلامت و مقابله با کرونا و هم تامین کالا‌های اساسی و هم نیازمندی‌هایی که تا پایان سال ۹۹ وجود دارد، باید مورد توجه باشد.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش مفصل وزارت کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت که درجلسه امروز ارائه شده است، گفت: ذخایر کالا‌های اساسی برای ماه‌های آینده امیدوارکننده است و جداول روزانه ما نیز همین را نشان می‌دهد.

وی افزود: در ماه‌های آینده برای تامین کالا‌های اساسی مشکلی پیش روی ما نیست، ولی باید برای سال ۹۹ و تامین نیازمندی‌ها تصمیماتی اتخاذ شود.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: رئیس بانک مرکزی گزارش خوبی از شرایط ارزی کشور ارائه کرد و ما در تامین ارز در مرحله اول برای نیازمندی‌های حوزه سلامت و در مرحله دوم در حوزه تامین کالا‌های اساسی تا پایان سال مشکلی نداریم.

آقای روحانی گفت: طراحی‌ها و برنامه ریزی‌ها شده است که چگونه تامین داشته باشیم.

 

 

 

۴ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات آماده ترخیص هستند

رئیس جمهور در ادامه گفت: بخش اول بحث امروز درباره کالا‌های اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی بود که تا پایان سال ۹۹ چگونه باید تامین شود، ​ چه منابع ارزی در اختیار داریم و چه اقداماتی در این زمینه باید انجام گیرد؟

آقای روحانی افزود: بخش دوم صحبت امروز درباره گمرکات کشور بود که حدود چهار میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور موجود است. این کالا‌های اساسی خریداری و حمل و وارد گمرکات شده است و نیاز به مقرراتی داریم که این کالا‌ها از گمرک ترخیص و وارد کشور شود.

وی گفت: بانک مرکزی و وزارت صمت این چارچوب را مشخص کردند و امروز به صاحبان کالا اعلام می‌شود که چگونه این کالا‌ها در اختیارشان قرار می‌گیرد و از گمرک ترخیص و وارد کشور می‌شود.

رئیس جمهور افزود: همچنین برای کالا‌هایی که در کشتی است تصمیمات خوبی گرفته شد که می‌توانیم در روز‌های آینده این چهار میلیون تن کالا را با ترخیص وارد کشور کنیم که حرکت خوبی برای بازار و منابع ماست.

آقای روحانی گفت: در گمرکات کالا‌های دیگری وجود دارد که کالا‌های اساسی نیست، اما کالای مورد نیاز برای تولید یا تجهیزاتی است که برای تولید وارد کشور شده است که در مورد این موضوع نیز صحبت شد و قرار است وزارت صمت لیست کالا‌هایی را که ضروری است، مشخص کند تا این کالا‌ها نیز آزاد شود.

وی افزود: بانک مرکزی نیز تدابیری را پیش بینی کرده است تا ارز آن‌ها تامین شود که این دو قدم هم برای تخلیه بنادر و هم برای آمدن کالا‌های مورد نیاز بسیار مهم است.

رئیس جمهور گفت: بحث‌هایی نیز در مورد تولیدات داخلی از جمله گندم انجام دادیم که امسال محصول ما محصول خوبی خواهد بود.

 

شرایط کسب و کار‌ها برای بعد از ۲۰ فروردین روز یکشنبه نهایی و اعلام می‌شود

رئیس جمهور با اشاره به شرایط کسب و کار‌ها در دوره بعد از ۲۰ فروردین ماه گفت: امروز در جلسه ابعاد اقتصادی این موضوع بررسی شد، اما در جلسه ستاد کرونا در وزارت کشور از همه جهات این موضوع بررسی و در جلسه ستاد ملی کرونا در روز یکشنبه نهایی و اعلام خواهد شد.

آقای روحانی در جلسه ستاد اقتصادی افزود: هم باید تلاش کنیم تا زندگی مردم به گونه‌ای باشد که نیازمندی‌ها تامین شود، افرادی که باید در محل کارشان و کسب و پیشه شان فعال باشند به کارشان برسند و هم باید اصول بهداشتی مورد توجه قرار گیرد.

آقای روحانی گفت: هم سلامت مردم و هم مبارزه با فقر بسیار مهم است و مبارزه با فقر هم شبیه مبارزه با کرونا است و هر دوی این‌ها در دو جبهه بررسی شود.

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین درباره خرید گندم و تامین نیاز‌های کشور در خصوص نان و تولید آرد برای صنوف مختلف تصمیم گیری شد، همچنین نسبت به منابع ارزی که در اختیار داریم و اقداماتی که وزارت خارجه باید درباره آن تلاش کند، بحث و رایزنی صورت گرفت.

 

 

 

کرونا ممکن است حتی تا پایان سال همراه ما باشد؛ همه مراعات کنند

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه کرونا ممکن است در چند ماه آینده و حتی تا پایان سال نیز همراه ما باشد گفت: کرونا مسئله‌ای نیست که بگوییم تا روز مشخصی به پایان خواهد رسید.

آقای روحانی افزود: همیشه ما باید در چارچوب دستورالعمل‌هایی که وزارت بهداشت صادر می‌کند، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، مراکز تولید باید رعایت کنند، مراکز کسب و کار که بعدا فعال می‌شوند باید رعایت کنند، ادارات باید مراعات کنند.

رئیس جمهور گفت: داستان فقط برای ایران نیست و موضوع همه کشور‌های جهان است، پس باید مراعات کنیم تا با یاری یکدیگر و عنایت خداوند از این مرحله عبور کنیم.

رئیس جمهور با تشکر از همه کسانی که در این ایام تعطیلات در مراکز تولیدی مشغول فعالیت هستند، ادامه داد: همه اقدامات انجام شده خوب است، دیشب نیز که با وزارت بهداشت در تماس بودم اکثر نیازمندی‌ها در داخل تامین می‌شود و بقیه کالا‌های مورد نیاز نیز از قبیل ماسک و لوازم ضدعفونی کننده همه در داخل تولید می‌شود، همچنین باید از همه تولید کنندگان مواد غذایی و مواد ضروری مورد نیاز مردم نیز سپاسگزاری کنیم.

آقای روحانی گفت: همچنین تشکر می‌کنم از بانک‌های کشور که در این ایام فعال هستند و بار سنگینی بر دوش بانک هاست، ما برای آینده نیز در بخش کسب و کار باز بار سنگینی بر دوش بانک مرکزی و بانک‌ها قرار دادیم که ان شاءالله به خوبی انجام می‌دهند تا ما بتوانیم فشار اقتصادی را بر روی اقشاری که تحت فشار بیشتری در این ایام قرار گرفته اند و بسته‌های کاری آن‌ها به خاطر کرونا صدمه دیده است، تصمیماتی بگیریم و در جلسات قبل هم تاکید شد که بانک‌ها در این زمینه باید فعال شوند.

وی افزود: از پلیس نیز که در این روز‌ها بسیار فعال است همچنین هلال احمر و بقیه بخش‌هایی که این روز‌ها برای سلامت مردم تلاش می‌کنند بازهم تشکر و سپاسگزاری می‌کنم؛ ان شاء الله بتوانیم هر چه سریعتر با همکاری یکدیگر به حالت با ثباتی برسیم که همه بتوانیم به فعالیت عادی خود ادامه دهیم.

 

 

[ad_2]

Source link