بهره برداری از ۴ طرح‌ زیرساختی حوزه وزارت ارتباطات

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، مرکز داده اقماری شماره یک شبکه ملی اطلاعات به منظور تحقق اهداف سند شبکه ملی اطلاعات در تهران، پروژه زیرساخت ابری شبکه ملی اطلاعات در استان‌های آذربایجان شرقی، تهران، خراسان رضوی و فارس با هدف ایجاد خودکفایی در خدمات ابری و افزایش تاب‌آوری تولیدکنندگان محتوای داخلی در برابر تحریم‌های ظالمانه، طرح حمایت از کسب و کار‌های دیجیتالی آسیب‌دیده از ویروس کرونا در سطح کشور با هدف رفع موانع رشد شرکت‌های استارت‌آپی و طرح «انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی» در سطح کشور با هدف رونق اقتصاد بخش تولید محتوای فرهنگ ایرانی و فعالان هنری، ۴ پروژه‌ای بود که با دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

 

در جلسه امروز نخستین بار در کشور بیش از یک هزار کاربر با کمک یک پلتفرم بومی ارتباطی (ویدئو کیک) بر بستر شبکه ملی اطلاعات شرکت داشتند.

 در این جلسه با حضور و دستور رئیس جمهوری سه طرح بزرگ توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و همچنین ارتقا سهم محتوای داخلی بر بستر این شبکه و یک طرح حمایت از استارت آپ‌ها افتتاح شد.

 

افتتاح یکی از بزرگترین دیتاسنتر‌های ایران

بر اساس این گزارش نخستین پروژه افتتاح شده، مرکز داده‌های بزرگ ایرانسل بود. برای تامین زیرساخت‌های اطلاعاتی مورد نیاز برای ارائه خدمات عمومی در کشور و اجرای تکالیف مندرج در اسناد بالادستی شبکه ملی اطلاعات، شرکت ایرانسل هم راستا با اهداف و برنامه‌های شبکه ملی اطلاعات و در چارچوب سند معماری و طرح کلان این شبکه نسبت به ایجاد یک مرکز داده بزرگ با استفاده از به روزترین فناوری‌های جهان اقدام کرد.

 این مرکز داده ۴۰۰ رکی، با سرمایه گذاری ۱۱۰۰ میلیارد تومانی ایجاد شده که ظرفیت مراکز داده کشور را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد و در اجرای آن از آخرین فناوری‌های روز دنیا استفاده شده است. این مرکز داده در کلاس مراکز داده مقیاس بزرگ قرار دارد و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آماده بهره‌برداری شده است.

با راه اندازی این طرح یکی از مهم‌ترین ارکان زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات محقق شد و گام بلند دیگری در راستای دستیابی به هدف توسعه محتوا و خدمات داخلی و کسب ۷۰ درصدی آن از سبد مصرفی کاربران برداشته خواهد شد.

 همچنین با افتتاح این طرح بخش مهمی از نیازمندی ارائه دهندگان خدمات عمومی به خدمات مراکز داده در شبکه ملی اطلاعات تامین خواهد شد و بخشی از تکالیف دولت در تأمین زیرساخت‌های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات به اجرا در خواهد آمد. جلوگیری از خروج اطلاعات از کشور و تأمین استقلال در فضای مجازی از دیگر کارکرد‌های این مرکز بزرگ داده‌ای است.

 

افتتاح طرح خدمات ابری

 طرح خدمات ابری زیرساختی دومین پروژه‌ای بود که به دستور رئیس‌جمهوری افتتاح شد. خدمات ابری یکی از مهم‌ترین ارکان تامین زیرساخت‌های اطلاعاتی کشور و مورد تاکید در اسناد بالادستی شبکه ملی اطلاعات است.

 تامین خدمات ابری با کیفیت از مهم‌ترین ملزومات توسعه خدمات داخلی و کسب‌وکار‌های دیجیتال بر بستر شبکه ملی اطلاعات است و در دنیای امروز توسعه خدمات پایه و کاربردی بدون برخورداری از زیرساخت‌های ابری مناسب امکان‌پذیر نیست.

 ایجاد استقلال در تامین خدمات ابری موردنیاز کشور ضرورتی راهبردی است و به همین منظور یکی از مراکز زیرساخت خدمات ابری توزیع‌شده در برج میلاد تهران با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح شد.

 مرحله نخست این پروژه توسط بخش خصوصی (شرکت آسیاتک) با ظرفیت حافظه ۱۰۰ ترابایت و ظرفیت ذخیره‌سازی ۳ پتابایت آماده بهره‌برداری شده است و در آینده نزدیک مراحل بعدی آن در شهر‌های مشهد، شیراز و تبریز افتتاح خواهد شد تا تحول بزرگی در ارائه خدمات داده‌ای کشور ایجاد شود.

برای این طرح در مرحله نهایی، ۸۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری خواهد شد که با افتتاح آن دستاورد‌های بسیار مهمی همچون استقلال و خودکفایی در تامین نیازمندی‌های کشور به خدمات ابری، حفظ اطلاعات درون کشور، افزایش تاب‌آوری در برابر تحریم‌ها، تامین نیازمندی کسب‌وکار‌های دیجیتال داخلی به خدمات ابری، اجرای بخشی از تکالیف دولت در تأمین زیرساخت‌های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات، جلوگیری از خروج اطلاعات از کشور و اجرای گام دیگری در راستای تامین استقلال و ایجاد قوت در فضای مجازی محقق خواهد شد.

 

 بسته حمایتی از استارت‌آپ‌ها

این طرح با ابتکار سازمان فناوری اطلاعات و همکاری و همراهی صندوق نوآفرینی و به منظور حمایت از کسب و کار‌های فناورانه خرد آماده شده است.

بر اساس این طرح با سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیارد ریالی بخش دولتی و خصوصی (۵۰-۵۰) از شرکت‌های مشمول طرح نوآفرین که از شیوع کرونا آسیب دیده اند، حمایت می‌شوند و به پنج هزار استارتاپ مبلغ ۵۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

 

افتتاح طرح «انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی»

 چهارمین و شاید مهم‌ترین طرحی که امروز به دستور رئیس‌جمهوری افتتاح شد «طرح انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی» بود.

 به منظور ارتقای سهم محتوای داخلی در سبد مصرفی کاربران و افزایش ضریب نفوذ خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات، این طرح با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکز ملی فضای مجازی، ارائه‌کنندگان خدمات ویدئوی خانگی و ارائه‌کنندگان خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات تهیه شده است تا با هم‌افزایی و تأمین سامانه‌های موردنیاز، هموطنان بتوانند ضمن برخورداری از اشتراک دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات از اشتراک یک‌ماهه رایگان خدمات تلویزیون اینترنتی نیز برخوردار شوند.

 در این طرح هر خانواده و حتی هر یک از اعضای یک خانواده می‌توانند از طریق اینترنت ثابت خانگی از اشتراک رایگان یک‌ماهه برنامه‌های یک تلویزیون اینترنتی بهره‌مند شوند.

بر اساس این طرح هر فرد ایرانی که اشتراک تلویزیون اینترنتی نداشته باشد می‌تواند با استفاده از سامانه ictgifts.ir برای بهره برداری از برنامه‌های یکی از تلویزیون‌های اینترنتی ثبت نام کند.

 ارزش مجموع طرح‌های افتتاح شده ۲۲۸۰ میلیارد تومان است که برای افتتاح مرکز داده اقماری شماره یک شبکه ملی اطلاعات شرکت ایرانسل، ۱۱۰۰۰ میلیارد ریال، افتتاح پروژه زیرساخت ابری شبکه ملی اطلاعات شرکت آسیاتک، ۸۵۰۰ میلیارد ریال، افتتاح طرح حمایتی کسب و کار‌های دیجیتالی آسیب دیده از کرونا، ۲۵۰۰ میلیارد ریال و برای طرح انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی، ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

[ad_2]

Source link