بهترین روش تعیین قیمت نبشی

یکی از پروفیل های پرکاربرد در صنعت ساختمانی نبشی ها هستند که در اتصال پل به ستون، اتصال ستون به صفحات فوندانسیون و ساخت ستون ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی ها بسیار پرکاربرد است به طوری که در ساخت آسانسور از نوعی نبشی به نام نبشی لقمه استفاده می شود. نبشی ها عمدتا به صورت پرسی و فابریک تولید و عرضه می شوند و با نام کارخانه ای که تولید می شود در بازار شناخته شده است بطور مثال: نبشی تبریز، نبشی آریان فولاد، نبشی ظهوریان، نبشی نیکان، نبشی منظومه و نبشی اسپیرال. در واقع نقش اصلی نبشی ها، اتصال عناصر به یکدیگر اند. نبشی پرسی از ورق های فولادی با طول 6 متر که از وسط خم می شوند ساخته می شوند و نبشی فابریک از ابتدا به صورت محصول نهایی از خط تولید خارج می گردد.

 

به طور معمول از نبشی ها با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر جهت متصل نمودن های پل ها به ستون ها ، تیر آهن ها به بیم های باربر، ستون ها به صفحات درفوندانسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند علاوه بر آن در ساخت ستون و نیز خرپا استفاده می گردد.

در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسورها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه شناخته می شوند.

در سقف های کرومیت برای بال بالایی تیرچه نبشـی،تسمه یا ناودانی بکاربرده می شود و در درون بتن پوششی قرار می گیرد. که.برای اتصالات ساده در سازه از نبشی استفاده می کنند انواع اتصال ساده عبارتند از :اتصال نبشی جان ، اتصال با نبشـی نشیمنی ( تقویت نشده ) و ( تقویت شده ) ، اتصال نیم گیردار ( نیم صلب ) اتصال گیردار ( صلب ) وغیره …. .

 

وزن نبشی 

یکی از عوامل مهم در قیمت گذاری نبشی ساختمانی وزن آن است .همانگونه که گفته شد نبشی ها به لحاظ شکل به دو دسته بال مساوی و نبشی بال نامساوی طبقه‌بندی می گردند. طریقه ی نشان دادن مشخصات ابعادی در نبشی به این صورت است که اگر نبشی بال مساوی باشد، سایز و ضخامت آن را به صورت میلیمتر بیان می کنند. به عنوان مثال نبشی 6 با ضخامت 6 میلی‌متر را به صورت 6*60 نشان می دهند. اما اگر نبشی بال نامساوی باشد اندازه های دو بال آن به وضوح مطرح می گردد.

وزن نبشی دو طرف مساوی  (L) = [0.30] (m) × [ (100 × 10) وزن مخصوص نبشی  = (15.10)] (kg/m) = 4.53 kg

وزن نبشی با لبه های نامساوی  (L) = [0.35] (m) × [( 100 × 50 × 8) وزن مخصوص نبشی = (8.99)] (kg/m) = 3.146 kg

 

کاربرد نبشی

استفاده از نبشی در کارهای ساختمانی جایگاه ویژه ای دارد. مهمترین آنها عبارتند از:

 

 نبشی کشی در ساختمان :این کار به منظور مهار دیوارهای سفالی و دیوارهای بتن آرمه صورت می گیرد.

استفاده در چارچوب های ساده در و پنجره

استفاده از نبشی لقمه برای اتصالات تیرآهن به بیم ها در ساختمان

 ساخت ستونها و خرپا های به کار رفته در اسکلت فلزی

کاربرد نبشی فقط به استفاده در ساختمان سازی محدود نمی گردد. از دیگر کاربرد های نبشی به اختصار می توان موارد ذیل را برشمرد:

 

ساخت قفسه های آهنی

ساخت ساپورت لوله در نیروگاه ها، پتروشیمی ها، خطوط لوله

ساخت پایه برای تجهیزات ترافیکی

ساپورت برای سینی های کابل برق