برگزاری حضوری جلسات صحن مجلس تا پایان دوره دهم

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای اسدالله عباسی در تشریح نشست روز (چهارشنبه) هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، گفت: نشستی با هدف بررسی و ارزیابی جلسات صحن امروز و روز گذشته (سه شنبه) مجلس برگزار شد تا اشکالاتی که در چیدمان صندلی یا ارتباط نمایندگان با هیئت رئیسه وجود دارد برای جلسات آتی صحن رفع شود.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان با توجه به دستور جلسات امروز و روز گذشته نیازی به استفاده از مانیتور‌ها نداشتند و تنها اشکالاتی در ثبت نام برای بیان تذکر یا نظر موافق و مخالف وجود داشت، قرار شد تغییراتی در چیدمان صورت بگیرد تا تعدادی از نمایندگان در قسمت بالکن بنشینند.

او افزود: هیئت رئیسه در تلاش است نمایندگان وسایل صوتی و تصویری لازم را در اختیار داشته باشند تا بتوانند ضمن رعایت فاصله تمام پروتکل‌های بهداشتی را هم رعایت کنند.

آقای عباسی با بیان اینکه کمیسیون‌های تخصصی مجلس به تناسب ماموریت‌های خود جلساتی را سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده خواهند داشت، گفت: کمیسیون اقتصادی قرار شد با وزیر اقتصاد، دارایی، رئیس بانک مرکزی و دستگاه‌های مرتبط با مبارزه با کرونا جلسه داشته باشد تا درباره فعالیت‌های اقتصادی لازم در این شرایط و نحوه مدیریت منابع تصمیماتی اتخاذ کنند.

کمیسیون آموزش و تحققیات نیز جلسه‌ای با وزرای آموزش و پرورش و علوم خواهد داشت تا شرایط برگزاری کلاس و آزمون‌ها و کنکور را بررسی کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: سایر کمیسیون‌های تخصصی مانند کمیسیون‌های بهداشت و درمان و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست جلساتی را خواهند داشت تا بُعد نظارتی کمیسیون‌ها تقویت شود. مجلس دهم در مدت باقی مانده و با توجه به شرایط فعلی امکان بررسی طرح و لوایح در کمیسیون‌های تخصصی را ندارد، اقدامات لازم در بُعد نظارتی را باید انجام دهند تا تکالیف دستگاه‌ها در شرایط کرونا و پساکرونا مشخص شود.

او با اشاره به دیگر تصمیم‌های هیئت رئیسه مجلس، گفت: وزرای کشور، بهداشت و برنامه و رئیس سازمان برنامه بودجه که روز گذشته در صحن علنی حاضر شدند و درباره اقدامات انجام در شرایط کنونی کشور توضیحاتی را دادند، باید تا هفته آینده گزارش جامعی را درباره اقدامات و برنامه‌های خود ارایه کنند علاوه بر این وزارتخانه‌ها باید گزارشی برنامه‌های سال پیش رو خود را برای کمیسیون‌های تخصصی مرتبط مجلس ارسال کنند.

آقای عباسی یادآور شد: تعدادی طرح و لوایح در دستور کار صحن مجلس است که مجلس دهم باید بررسی آن‌ها را تا پایان دوره تمام کند، در غیر این صورت مجلس یازدهم باید این طرح و لوایح را از ابتدا در دستور کار قرار دهد که متحمل هزینه وقت بسیاری می‌شود. طرح و لوایح در خصوص مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون تجارت، نظام بانکداری و مناطق آزاد تجاری باید تا پایان مجلس دهم تعیین تکلیف شود.

او ادامه داد: روسای کمیسیون‌های تخصصی نیز در ادامه پیشنهاد‌هایی را مطرح کردند از جمله اینکه جلسات آتی صحن و کمیسیون به صورت حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جلسات صحن مجلس به صورت پیوسته تا پایان دوره دهم ادامه دارد تا تکلیف طرح و لوایح مذکور تعیین شود، البته احتمال می‌رود در هفته‌های آینده روز و ساعات برگزاری جلسات صحن یا کمیسیون تغییر کند.

[ad_2]

Source link