امسال ۲۵۰ طرح آب و برق و فاضلاب به بهره برداری می‌رسد

[ad_1]

آقای رضا اردکانیان در جمع خبرنگاران افزود: براساس این پویش امسال ۹ سد بزرگ افتتاح و ۹ سد دیگر آبگیری خواهد شد. همچنین ۵۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی با احداث شبکه اصلی آبیاری و زهکشی آماده کشت می‌شود.

وی گفت: ۹ تصفیه خانه آب و ۱۱ تصفیه خانه فاضلاب و آبرسانی پایدار به ۱۴۰۰ روستای کشور با جمعیتی بیش از ۷۰۰ هزار نفر از دیگر برنامه‌های پویش امسال خواهد بود.

وزیر نیرو افزود: در بخش برق نیز ۱۲ نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ مگاوات به مدار خواهد آمد و چند صد نیروگاه خورشیدی، بادی و مقیاس کوچک به بهره برداری می‌رسد.

آقای اردکانیان همچنین گفت: بیش از هزار و ۹۰۰ کیلومتر خط انتقال برق که متعلق به فصل ساخت و ساز‌های طرح پویش هر هفته الف- ب- ایران خواهیم داشت.

وی افزود: کار مهمتر اصلاح در ساز و کارهاست که موجب می‌شود مصرف منابع محدود بهتر شود بنابر این ساز و کار‌ها و فرآیند‌ها و رویه کاری اصلاح می‌شود به نحوی که در آبرسانی و برق رسانی تلفات کمتری داشته باشیم و راندمان نیروگاه‌های حرارتی افزایش یابد و در جهت کوچک سازی و چابک سازی دولت قدم برداریم.

وزیر نیرو گفت: موضوع خاموشی تابستان امسال مانند سال گذشته خواهیم داشت که شامل مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف برق می‌شود.

آقای اردکانیان افزود: برای آب‌های مرزی کشور نظام پشتیبانی با عنوان مرکز ملی آب‌های مرزی امسال راه اندازی می‌شود.

وی افزود: تبادل برق با کشور‌های همسایه و فعال شدن کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با فدراسیون روسیه، افغانستان، ارمنستان، تاجیکستان و قطر از دیگر برنامه‌های امسال این وزارتخانه است.

وزیر نیرو گفت: تلاش می‌کنیم امسال در بخش مصرف منابع آب و برق و منابع انسانی؛ عادات و آداب مناسب تری در بین همکاران و از طرفی با همکاری مردم در بخش مصرف در برنامه داشته باشیم.

آقای اردکانیان افزود: پویش امسال هر هفته الف- ب- ایران از هفته آخر فروردین آغاز می‌شود و شروع آن از استان تهران خواهد بود که براساس این ۴ طرح مهم در برنامه افتتاح داریم.

وی گفت: افتتاح واحد بخار نیروگاه پرند سه تصفیه خانه مهم فاضلاب در اسلامشهر، ملارد و تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر در صفادشت به بهره برداری می‌رسد برای این طرح‌ها ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وزیر نیرو افزود: پارسال ۲۲۷ طرح به ارزش حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان در سطح کشور اجرا و افتتاح شد که شامل ۱۰ سد مخزنی، ۳ شبکه آبیاری و زهکشی در هفت استان به ارزش سرمایه گذاری هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان، ۲۴ طرح آبرسانی روستایی به ۸۵۹ روستا با جمعیت ۵۰۴ هزار نفر در ۱۶ استان به ارزش ۴۴۳ میلیارد تومان، ۱۷ طرح خطوط آبرسانی شهری در هفت استان به ارزش ۵۳۶ میلیارد تومان، ۱۳ طرح تصفیه خانه فاضلاب برای جمعیت ۶۹۱ هزار نفر در ۹ استان بوده است.

آقای اردکانیان گفت: در پویش پارسال ۶ طرح تأسیسات بازچرخانی فاضلاب در شش استان به ارزش سرمایه گذاری هزار و ۱۵۱ میلیارد تومان، ۱۰ تصفیه خانه آب برای جمعیت ۳ میلیون و ۵۲۸ هزار نفر در هشت استان به ارزش سرمایه گذاری هزار و ۱۳۴ میلیارد تومان افتتاح شد.

وی افزود: همچنین ۱۸ طرح نیروگاه حرارتی، ۱۷ نیروگاه خورشیدی و بادی، ۶ نیروگاه مقیاس کوچک، ۱۰۳ طرح شبکه انتقال فوق توزیع و توزیع از دیگر طرح‌های افتتاح شده در سال گذشته است.

[ad_2]

Source link