افزایش مرگ و میرها به علت رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی

[ad_1]

 دکتر حریرچی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این که نباید دچار غرور کاذب در خصوص پیروزی بر کرونا شویم گفت: در چند روز اخیر به علت رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و کمرنگ شدن رعایت اصول بهداشتی و خروج بی دلیل از خانه، آمار مرگ و میر و مبتلایان ما افزایش یافته است و آماری که در اواخر اردیبهشت به ارقام ۳۴ نفر کاهش یافته بود امروز به ۸۱ نفر رسید.

معاون وزارت بهداشت با بیان این که این فقط یک عدد نیست بلکه دختران و پسران و مادران و پدران ما هستند که جانشان را از دست می‌دهند افزود: اگر جان خودمان برای مان مهم نیست حداقل به پزشکان و پرستاران و کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی رحم کنیم که ۳ ماه و ۱۲ روز است که به صورت فرسایشی مشغول مجاهده اند و شهید داده اند.

دکتر حریرچی گفت: من هشدار و تذکر جدی می‌دهم اگر در تابستان وضعمان این باشد در چند ماه آینده علی رغم همه سختی‌ها و مراقبت‌ها اوضاع مان به مراتب بدتر خواهد شد باید عرض کنم که ما هنوز مجبور نشده ایم مانند کشور‌های همسایه مان شرایط سخت محدودیتی اعلام کنیم ما بسیار نرم و با کمک خود مردم موفقیت بسیاری حاصل کردیم و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی و نزدن ماسک و خروج بی دلیل از خانه می‌تواند عواقب بسیار سختی برای مردم و کشور داشته باشد.

او با بیان این که اولویت در شرایط فعلی کروناست نه آلودگی هوا گفت: چنان که دکتر نمکی گفتند اگر اجرای طرح ترافیک باعث شود فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود در اجرای آن با تصمیم ستاد ملی کرونا تجدید نظر خواهد شد.

دکتر مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی نیز با اشاره به رتبه خوب ایران (رتبه ۸ در جهان) از نظر آمار بهبود یافتگان گفت: این موفقیت با تلاش شبانه روزی و طاقت فرسای کارکنان مراکز درمانی و ازمایشگاهی و همراهی و همکاری خود مردم به دست آمده است، اما کرونا تمام نشده و اگر غفلت کنیم و فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی فردی و اجتماعی را رعایت نکنیم شرایط این گونه نخواهد ماند.

دکتر مردانی با اشاره به افزایش موارد جدید مبتلایان گفت: یکی از علل افزایش آمار مبتلایان مراجعه بیشتر مردم و مبتلایان به مراکز درمانی در پی کمتر شدن محدودیت‌ها و دوم به علت افزایش آزمایشگاه هاو انجام آزمایش ها در ۱۰۰ آزمایشگاه کشور است.

او با تاکید بر این که کرونا ضعیف نشده و بچه و جوان و پیر و زن و مرد همه می‌گیرند گفت: کرونا هزار و یک چهره دارد و قدرت آلوده کنندگی آن کم نشده و تغییر نکرده است و گرما هم هیچ تاثیری بر آن نداشته است الان مشاهده می‌کنیم که هر کس از خوزستان می‌آید به کرونای تمام عیار مبتلاست، آن‌هایی که در تماس با ویروس و بیماری هستند، اما نمی‌گیرند یکی از دلایلش ممکن است این باشد که آنتی بادی محافظت کننده داشته اند.

دکتر مردانی با برشمردن علائم بیماری کرونا گفت: اوایل گمان می‌کردند این بیماری دستگاه تنفس فوقانی را درگیر می‌کند، اما الان مشخص شده که این بیماری التهاب عروقی است و در دیواره رگ‌های انسان التهاب ایجاد می‌کند و در هر جای بدن مثل دستگاه گوارش یا سیستم اعصاب مرکزی و … می‌تواند رخ دهد البته بیشتر دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی با توصیه موکد به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست‌ها و زدن ماسک و پرهیز از سفر رفتن و شرکت نکردن در مراسم و اجتماعات گفت: در مناطق گرمسیر نمی‌شود بدون کولر زندگی کرد و شواهدی هم مبنی بر انتقال ویروس از طریق کولر وجود ندارد و عزیزانی که کولر گازی استفاده می‌کنند بهتر است فیلتر‌های آن را تمییز و ضد عفونی کنند.

او توصیه کرد شهروندان در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و در مجامع بیش از ۱۰ نفر حتما از ماسک استفاده کنند.

دکتر مردانی با اشاره به پیشرفت‌های امیدوارکننده در تولید واکسن کرونا گفت:

[ad_2]

Source link