از هر ۲ بیمار کرونایی در آی سی یو یکی فوت می‌کند

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با یادآوری هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره تعجیل در بازگشایی‌ها گفت: با افزایش بیماران کرونایی بخش کرونا در بیمارستان‌های مسیح دانشوری، مدرس و لقمان را دوباره راه انداختیم.

این متخصص گفت: اول فکر می‌کردیم افزایش شمار بیماران به علت بهبود سیستم بیماریابی کشور است، اما همه علت این نبود و متاسفانه سفر‌های غیر ضروری و رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی و عمومی هم از علت‌های آن است.

 مردانی با خطرناک دانستن وضعیت قرمز ۱۰ استان کشور گفت: یکسری از شهر‌ها مثل قم یا رشت در موج اول کرونا بخش عمده‌ای از جمعیتشان به سبب ابتلا، آنتی بادی محافظت کننده دارند، اما شهر‌های دیگر این گونه نیستند که در صورت رعایت نکردن همه مبتلا خواهند شد و این خطرناک است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با بیان این که کووید ۱۹ یک بیماری مولتی سیستم است گفت: علائم این بیماری مختلف است و می‌تواند اعضای مختلف بدن را درگیر کند، کهیر، زخم پا و بثورات جلدی، علائم گوارشی مثل بی اشتهایی و اسهال و استفراق از علائم دیگر این بیماری می‌تواند باشد.

مردانی با بیان این که علائم گوارشی کرونا بیشتر در بچه‌ها و جوانان مشاهده شده گفت: در فصل تابستان بیماری اسهال و استفراغ را بیشتر می‌بینیم، اما اگر فردی دچار این علائم به صورت شدید همراه با بی حال شد باید با پزشکش مشورت کند و به مراکز مشخص شده درمانی مراجعه کند.

او با بیان این که بهترین راه نگرفتن کرونا شسشتن مکرر دست هاست گفت: به هیچ وجه مردم عزیز در مراسم ختم و ترحیم و یا عروسی حاضر نشوند، چون بیماری کرونا بسیار بسیار مسری است و با این کار خودشان را در معرض خطر قرار می‌دهند.

مردانی گفت: هیچ تفاوتی بین گروه‌های خونی در ابتلا به بیماری کرونا نیست و استفاده از دگزامتازون فقط با نظر پزشک برای بیماران بستری در آی سی یو‌ها که سطح اکسیژن خونشان پایین است مجاز است، زیرا این دارو سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کند و استفاده بی مورد و خودسرانه آن در پیشگیری و درمان کرونا بسیار خطرناک است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: کسانی که دچار نامنظمی قلب هستند اگر به کرونا مبتلا شدند حتما به پزشکان اعلام کنند تا هیدروکلرکین برای آن‌ها تجویز نشود که خطرناک است.

 مردانی بار دیگر بهترین راه نگرفتن کرونا را شستشوی مکرر دست‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی دانست و گفت: خانم‌های باردار نگران نباشند و ماه‌های آخر بارداری به هیچ وجه مسافرت و مهمانی نروند تا خدای ناکرده دچار مشکل نشوند.

 

مردانی ضمن توصیه به پرهیز از سفر غیرضروری گفت: مردم عزیر حتما از ماسک به خصوص در اماکن بسته و در تجمعات و دانشگاه ها و مدارس و … استفاده کنند.

[ad_2]

Source link