ادامه بارندگی؛ احتمال سیل و وضع مناسب سدها

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 صادق ضیائیان مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر با اشاره به ادامه بارش‌ها طی امروز و فردا در اغلب مناطق کشور گفت: انتظار داریم بارش‌ها در اغلب مناطق کشور ادامه داشته باشد، اما شدت بارش‌ها در استان‌های خراسان رضوی و شمالی، چهار محال بختیاری، شمال شرق استان خوزستان و شمال استان فارس بیشتر خواهد بود.

ضیائیان با بیان این که امسال ۲۴ درصد بیش از حد معمول بارش داشته ایم افزود: در روز یکشنبه بارش‌ها کمابیش مشابه روز شنبه است، اما در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان غربی و شرقی، کرمان و جنوب فارس بارش حجیم‌تر است.

کارشناس هواشناسی با اشاره به این که الان ۱۰۰ درصد آب مورد نیاز کشور در طول یکسال آبی دریافت شده گفت: بارش‌ها عمدتا باران است مگر در برخی مناطق سردسیر و مرتفع که احتمال تگرگ و مه و بارش برف هم وجود دارد.

ضیائیان درخصوص وضع هوای پایتخت هم گفت: در تهران بارش فردا هم کمابیش با شدت کمتر ادامه دارد و روز یکشنبه قطع می‌شود.

او با اشاره به ورود موج جدید بارندگی از دوشنبه و نیز در اواخر هفته به کشور گفت: روز دوشنبه بارش تقریبا گسترده‌ای داریم بیشتر در کرمان، شمال هرمزگان، جنوب فارس و استان خراسان جنوبی و رضوی و آذربایجان شرقی و شدت بارش بالای ۲۰ میلیمتر خواهد بود و اواخر هفته نیز موج بارش جدیدی از جنوب وارد کشور می‌شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به این که کاهش دمای هوا تا این میزان در این روز (۲۱ فروردین) در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بود گفت: طی روز‌های آینده حداقل دمای هوا یکی دو درجه افزایش می‌یابد و حداکثر دما نیز ۵ تا ۶ درجه بالا خواهد رفت.

ضیائیان همچنین با اشاره به احتمال وقوع سیل در برخی مناطق گفت: هموطنان در ایام بارندگی سفر نکنند و از حاشیه رودخانه‌ها دور بمانند.

محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب هم با بیان این که در بازۀ ۴ روز بارندگی در اکثر نقاط کشور حدود ۱۰ میلیمتر به متوسط بازۀ بارندگی کشور افزوده شد گفت: با این میزان بارندگی الان سد‌های کشور ۳۴ میلیارد متر مکعب آب دارند که هر چند حدود ۳ میلیارد مترمکعب کمتر از پارسال است، اما ذخیره آب سد‌های کشور خوب و مناسب است به ویژه سد‌های استراتژیک، مثلا در استان تهران ۵ سد ما ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب دارند و ورودی سد زاینده رود مقداری ترمیم شده.

او با بیان این که این بارش‌ها توانسته ذخیره سد‌ها و تلاب‌ها را تقویت کند گفت: طی ۲۰ روز ابتدای سال تقریبا ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب در سد‌های سیستان و بلوچستان داشتیم.

حاج رسولی ها با اشاره به لزوم مصرف بهینه آب گفت: در تامین آب شرب شهر‌ها موضوع فقط تامین آب نیست بلکه مباحث انتقال و تصفیه و توزیع آب شرب هم هست و ظرفیت‌های آبرسانی از این بابت محدود است و از این دید اگر نگاه شود باید مصرف را مدیریت و کنترل کرد تا دچار مشکل نشویم.

 

اکبری معاون سازمان راهداری هم در ارتباز تلفنی با برنامه از باز بودن همه راه‌های اصلی ارتباطی کشور خبر داد و گفت: فقط ۳۲ راه روستایی و ۵ راه فرعی مسدود داریم که به علت آبگرفتگی یا ریزش کوه بسته شده اند و همکارانمان در تلاش اند این راه‌ها را هم در اسرع وقت بازگشایی کنند.

او گفت: در پدیده‌ای کم سابقه ظرف ۷۲ ساعت گذشته در استان تهران ما همزمان شاهد باران، برف، تگرگ، مه گرفتگی، رعد و برق، رانش زمین و ریزش کوه بودیم.

[ad_2]

Source link