اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به کسب و کارهای زیان دیده از کرونا

[ad_1]

 رئیس جمهور گفت: اکنون موقعیت مناسبی بود، تا آمریکایی‌ها از کار غلطشان عذرخواهی کنند تا به مردم ایران بگویند که ضد ملت ایران نیستند.

  آقای روحانی با بیان اینکه همه مردم ما جناح‌های سیاسی، همه با بیداری و هوشیاری کار بزرگی انجام دادند، افزود: نکته آخر هم در مورد خباثت‌های آمریکایی هاست، در این شرایط شیوع بیماری تحریم هایشان که از ابتدا غلط و نادرست بود همچنان باقی مانده است، مساله کرونا اختصاص به کشور خاصی ندارد، جهان بهم متصل است، اگر ۱۰ کشور با کرونا مبارزه کنند و یک کشور مبارزه نکند، دوباره این ویروس جهانگیر می‌شود و در این رابطه همه باهم در سطح دنیا باید برای مبارزه با آن اقدام کنیم.

 رئیس جمهور ادامه داد: در این شرایط که فضا برای کسب و کار‌ها و فعالیت‌ها مناسب نیست، متاسفانه آمریکایی‌ها این شرایط سخت را نفهمیدند که چه کار کنند الان موقعیت خوبی بود تا از کار غلطشان بازگردند و عذرخواهی کنند، زیرا این موضوع، موضوع انسانی بود و بهترین فرصت بود تا از مسیر غلط خود بازگردند و یک بار هم که شده به ملت ایران بگویند ما ضد ملت ایران نیستیم، چراکه همیشه ضد ملت ایران بودند.

 آقای روحانی گفت: مردم ما به همدیگر، مردم به دولت، دولت به مردم اعتماد دارند، این سرمایه عظیمی است که باید حفظ کنیم و در این سال که سال جهش تولید است همه چیز بعد از عبور از این روزها، باید برای جهش تولید آماده شود.

رئیس جمهور افزود: در این شرایط همه خسته شدید، در خانه ماندید، ما هم تا امروز سرکار بودیم و تلاش کردیم، ما یعنی همه نیرو‌های مسلح، همه افرادی که در پالایشگاه ها، تصفیه خانه ها، تامین برق، امنیت جامعه، تولیدکنندگان، پزشکان و پرستاران… تلاش کردند و کار عظیم و بزرگی انجام دادند.

رئیس جمهور گفت:​ در تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم و بیمارستان‌ها مشکلی نداریم و انبار‌ها و فروشگاه‌ها نیز مملو از کالاست.

آقای حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت، افزود: برای مقابله با بیماری کرونا براساس پیش‌بینی‌های بدبینانه از روز‌های اول اسفند تصمیم گرفتیم که همه امکانات نیرو‌های مسلح نیز بکار گرفته شود و در این راستا چهار هزار تخت بیمارستانی پای کار آمد.

وی تصریح کرد: نیرو‌های مسلح، ​هزاران تخت در تهران و شهر‌های بزرگ و نقاهتگاه‌های وسیع آماده کردند که همه آن‌ها خالی است.

رئیس جمهور در ادامه گفت: هیچ کشوری چنین کاری نکرده است که پیش بینی برای شرایط بسیار سخت داشته باشد.

وی افزود: تخت‌های بیمارستانی خودِ وزارت بهداشت نیز خالی مانده و بر اساس آمار چند روز پیشِ وزیر بهداشت، ۱۳ هزار تخت خالی داریم و تخت‌های مراقبت‌های ویژه و‌ای سی یو نیز در بسیاری از شهر‌ها خالی است.

آقای روحانی همچنین گفت: در مجموع ۶۸۰۰ تخت آی سی یو داریم که از این تعداد ۴ هزار تخت پر و بقیه خالی است.

رئیس جمهور افزود: نمونه طراحی ما به خاطر این است که روز‌های بحران و جنگ را تجربه کرده‌ایم، از ابتدا بر مبنای شرایط بدبینانه بود و بر همین مبنا امروز فروشگاه‌ها و انبار‌های ها پر از کالا است.

وی تصریح کرد: این در حالی است که کشور‌های غربی از ما فرصت بیشتری داشتند، با این حال هم از نظر تخت و وسایل تنفسی کمبود دارند و هم از نظر مواد غذایی و ماسک حتی در بیمارستان‌ها مشکل دارند.

 آقای روحانی افزود: در حالی که کشور‌های بزرگ صنعتی و پرمدعا دچار مشکل شده‌اند، ملت ما دچار این مشکل نشد و این به خاطر انسجام و مدیریت خوب و کار پزشکی ماهرانه دقیق و پرکاری آن‌ها است که دست به دست هم داد تا این شرایط خوب پیش روی ما قرار گیرد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: در این روز‌ها بخش تولید نیز برای تامین نیاز‌های مردم و نیاز‌های بیمارستانی تلاش خوبی را انجام داده و طبق اعلام وزیر صمت در این روزها، تولید مواد ضدعفونی در بخش دولتی هشت برابر شده که باید تولید بخش خصوصی را نیز به آن اضافه کرد.

وی افزود: تولید ماسک در بخش‌های دولتی ۴ برابر شده و ماسک مورد نیاز بیمارستان‌ها به اندازه کافی در بخش دولتی و خصوصی تولید می‌شود.

 رئیس جمهور تصریح کرد: ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) نیز به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود و هیچ مشکلی نداریم و دیگر نیازمندی‌ها از جمله گان و لباس‌های حفاظتی و همچنین کیت‌های تشخیص و آزمایش‌ها در بخش خصوصی و دولتی هر مقدار نیاز باشد، امکان تولید آن وجود دارد.

 

نظارت بر قیمت ها تشدید شود

رئيس جمهور افزود: در اين شرايط عده اي از كسب و كارها دچار مشكل شده اند، اميدوارم خداوند شرايطي فراهم كند كه در ماه هاي بعد بتوان اين موضوع را جبران كرد و ما هم كمك مي كنيم، مردم هم همديگر را ياري كنند تا بتوانيم از اين شرايط عبور كنيم.

وي همچنين گفت: از همه مسئولين مي خواهم نظارت بر قيمت ها را تشديد كنند، در اين روزها بعضي از كسب و كارها تعطيل شده است، البته اين شرايط تمام مي شود و مغازه ها باز مي شوند و همه سركار مي آيند و خريدها انجام مي گيرد.

 آقاي روحاني تصريح كرد: اين ايامي كه مقداري فشار بيشتر شده و برخي كسب و كارها تعطيل شده است، ديگران سوء استفاده نكنند و قيمت ها را بالا نبرند تا مردم در اين ايام با شرايط مناسب زندگي خود را ادامه دهند.

 رئيس جمهور در پايان افزود: انشاالله خدا ما را در اين ايام پر بركت شعبان و ماه رمضان كه پيش رو داريم ياري كند. انشاءالله بتوانيم از اين روزهاي سخت بگذريم و خداوند روزهاي خوب و شادمانه براي مردم ما مقدر فرمايد.

[ad_2]

Source link