اخبار مشروح ۱۳ چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۹۹

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 دل‌های همه‌ی مومنین و مسلمین، در آستانه‌ی سالروز میلاد صاحب الامر، حضرت حجت بن الحسن العسگری، مسرور است.

 

منتظران ظهور در سراسر کشور، همزمان با شب نیمه شعبان و سالروز ولادت حضرت، ولی عصر (عج)، امشب ساعت ۲۱ از بام منازل و پنجره‌های خانه‌های خود، بانگ “یا مهدی ادرکنی” سر می‌دهند. همچنین زیارت آل یاسین و دعای فرج در مسجد مقدس جمکران و حرم مطهر رضوی، مستقیم از شبکه‌های سیما پخش می‌شود.

*سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب روز نیمه شعبان برگزار خواهد شد
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، فردا بیست و یکم فروردین ۱۳۹۹، مصادف با نیمه‌ی شعبان، سالروز ولادت باسعادت قائم آل محمد، عجل الله تعالی فرجه الشریف، با ملت شریف ایران مستقیم سخن خواهند گفت.

*رئیس جمهور از شارژ اعتبار یک میلیونی تومانی به کارت خانواده‌های یارانه بگیر در اردیبهشت خبر داد و گفت: قسط این مبلغ به تدریج در ۲۴ ماه از یارانه کم می‌شود. آقای روحانی در نشست هیئت دولت افزود: ایجاد شرایط آرام در جامعه و وفور مواد غذایی و تجهیزات بهداشتی و درمانی در شرایط تحریم و شیوع ویروس کرونا، بیانگر تلاش گسترده تولیدکنندگان کشور است که جای قدردانی دارد.

*رئیس سازمان برنامه و بودجه از تصویب آیین نامه افزایش حقوق شاغلین، بازنشستگان و وظیفه بگیران در هیئت دولت خبر داد.

 

آقای نوبخت پس از جلسه هیات دولت گفت: افزون بر اختصاص ۷۵ هزار میلیارد تومان بر کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا، به یارانه بگیران هم تسهیلاتی اختصاص می‌یابد.

اسلامی وزیر راه و شهر سازی هم از اختصاص هشت هزار میلیارد تومان تسهیلات برای جبران خسارت آسیب دیدگان از ویروس کرونا در حوزه حمل و نقل خبر داد.

*رئیس اتاق اصناف ایران گفت: به جز تهران ۷۵ درصد مشاغل در سراسر کشور از شنبه مجاز به فعالیت هستند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از لغو نمایشگاه قرآن در سال ۹۹، با هدف جلوگیری از شیوع کرونا خبر داد.

وزارت ارشاد اعلام کرد: تلاش می‌کنیم با برنامه‌هایی در ماه رمضان و حتی خارج از این ماه، جای خالی نمایشگاه قرآن برطرف شود.

دانشجویان علوم پزشکی مجاز به حذف ترم شدند. براساس تصمیم نهایی معاونت آموزشی وزارت بهداشت امکان حذف یک یا چند درس بدون احتساب سقف سنوات و حذف ترم دانشجویان علوم پزشکی در نیم سال تحصیلی جاری فراهم شد.

رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان از تعویق برگزاری آزمون ورودی پایه هفتم و دهم مدارس استعداد‌های درخشان خبر داد. خانم مهاجرانی گفت: در صورت مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا آزمون خرداد برگزار خواهد شد.

مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح ترافیک، از تمدید مهلت ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاران تا پایان فروردین خبر داد. سعیدیان فر گفت: با توجه به شرایط کرونایی خبرنگاران تا ٣١ فروردین فرصت دارند در سامانه “تهران من” ثبت نام و مدارک خبرنگاری خود را بارگذاری کنند.

مدیرعامل شرکت متروی تهران و حومه از نصب نشانه‌هایی در مترو در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی خبر داد. نوبخت گفت: محل نشستن و ایستادن مسافران در قطارها، پله برقی ها، مقابل باجه‌های فروش بلیت و دستگاه‌های خودپرداز در ایستگاه‌های مترو علامت گذاری و نشانه‌ها نصب می‌شود تا دقت مسافران را برای رعایت فاصله اجتماعی جلب کند.

*در اقدامی نمادین و به نشانه همبستگی با مردم و دولت ایران در مبارزه با ویروس کرونا، پرچم جمهوری اسلامی ایران ساعت ۲۱ تا ۲۴ دیشب روی ساختمان مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو پایتخت جمهوری آذربایجان به نمایش در آمد.

 

*کادر درمانی در اوج سختی کار؛ یک درخواست کوچک دارند: لطفا بی جهت، از خانه بیرون نروید، تا کار ما دشوارتر نشه.

 

*کرونا، در جهان، همچنان در روز‌های اوجء شیوع است. افزایش شمار مبتلایان و رسیدن آن به یک میلیون و ۴۳۲ هزار نفر، گویای همین وضع است. از این تعداد، متاسفانه، ۸۲ هزار جان باخته اند. البته از کل مبتلایان، ۳۰۲ هزار نفر هم بهبود یافته اند. تهدید و حمله ترامپ به سازمان بهداشت جهانی، از مهمترین خبر‌های کرونایی ۲۴ ساعت گذشته بوده. ترامپ گفته: ما پول‌های هنگفتی به سازمان بهداشت جهانی می‌دهیم، اما آن‌ها به چین توجه می‌کنند، ممکن است کمک‌ها را قطع کنیم.

اوضاع کرونا در جهان همچنان؛ در سطح همه گیری است. موج مراجعات به بیمارستان‌ها موجب شده، سازمان بهداشت جهانی اعلام کند: جهان، به ۶ میلیون پرستار بیشتر نیاز دارد

در انگلیس هرچند بیش از ۵۵ هزار مبتلا و حدود ۶۱۶۰ فوتی کرونایی ثبت شده، اما مقامات درمانی می‌گویند، کرونا در این کشور هنوز به اوج نرسیده.

کمبود‌های پزشکی، به ویژه کمبود دستگاه‌ی کمک تنفسی هم روند درمان کرونایی‌ها را در انگلیس با مشکل مواجه کرده.
 

*در فرانسه، هرچند رعایت نسبی محدودیت‌های کرونایی، خیابان‌ها را به طرز بی سابقه‌ای خلوت کرده.
اما برخی کمبود‌های پزشکی و درمانی موجب شده، آمار‌ها، همچنان افزایشی باشد، چنانچه از دیروز ظهر، ۱۱ هزار نفر به شمار مبتلایان، و ۱۴۰۰ تن هم، به شمار جان باختگان کرونایی در فرانسه، افزوده شده.

*در آلمان هم هرچند رعایت توصیه‌های کرونایی، موجب خلوتی خیابان‌ها و مترو‌های شهری شده، اما همین بلااستفاده ماندن، به بخش حمل و نقل خسارت‌هایی هم زده.

*در ایتالیا، روز به روز، از تلخی آمار‌های کرونایی کاسته می‌شود و از ظهر دیروز تاکنون، حدود ۳ هزار نفر به مبتلا‌ها و حدود ۶۰۰ مورد به فوتی‌های کرونایی اضافه شده.
پزشکان و کادر درمانی، از رومانی و نروژ هم به کمک ایتالیایی‌ها رفته اند.

*در آمریکا، اما، تلخی آمار‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود. فقط در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۹۰۰ نفر به جان باختگان کرونا اضافه شده و به ۱۲ هزار و ۹۰۰ نزدیک شده است. مقامات بهداشتی و درمانی آمریکا پیش بینی کرده اند، تا حدود ۴ ماه و نیم دیگر، شمار تلفات این بیماری در آمریکا به بیش از ۸۲ هزار نفر برسد.

شمار مبتلایان به کرونا هم در آمریکا، با افزایشی ۳۳ هزار نفری، از ۴۰۰ هزار نفر فراتر رفت.
کمبود‌های پزشکی و درمانی، سیلی از انتقاد‌ها را متوجه دولت آمریکا کرده. ترامپ، برای فرافکنی در قبال این انتقاد‌ها، در جدیدترین اظهارنظر کرونایی، مقصر را سازمان بهداشت جهانی دانست و مدعی شد: این سازمان، همه گیری کرونا ویروس را دیر اعلام کرده.

مسئولان محلی در آمریکا، رعایت نکردن توصیه‌ها را نیز در گسترش کرونا موثر می‌دانند، چنانچه قوانین جدیدی برای منع رفت و آمد‌ها گذاشته اند.

*تبعات اقتصادی کرونا در سراسر جهان هم، مانند خود این ویروس، همه گیری دارد. سازمان بین المللی کار هشدار داده، صد‌ها میلیون شغل در جهان از بین خواهد رفت.

اما در ووهان، که حالا در حال خلاص شدن از کروناست، هرچند برخی محدودیت‌ها همچنان باقی است؛ اما به خاطر لغو برخی دیگر از محدودیت‌ها، مسئولان شهری، این پیروزی را، با نورپردازی زیبای شهر ووهان، جشن گرفتند.

*با رأی موافق نمایندگان مجلس، «کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی شد. جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دولت، امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور در صحن علنی مجلس برگزار شد و آقای کاظم خاوازی توانست با کسب ۱۹۶ رأی موافق به وزارت جهاد کشاورزی راه یابد.

 

به علت ادامه مخالفت‌ها با نامزدی عدنان الزرفی برای سمت نخست وزیری عراق، منابع خبری اعلام کردند: برخی جریان‌های سیاسی نامه معرفی” مصطفی الکاظمی ” را برای نخست‌وزیری تقدیم رئیس‌جمهور عراق کردند.

*به گزارش العالم، گروه‌های سیاسی در این نامه مخالفت خود را با نخست‌وزیری عدنان الزرفی، اعلام و مصطفی کاظمی رئیس سابق سازمان اطلاعات عراق را به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی کرده‌ا ند. همزمان شبکه تلویزیونی الحدث هم گزارش داد: ائتلاف نیرو‌های عراقی به ریاست محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق در نشستی، گزینه‌های مربوط به تشکیل دولت آینده را بررسی کردند.

*«برهم صالح»، رییس جمهور عراق ۲۷ اسفند در حکمی الزرفی را که تابعیت آمریکایی دارد، مأمور به تشکیل دولت انتقالی کرد. مخالفان الزرفی می‌گویند: انتخاب او بدون رایزنی با فراکسیون‌های اکثریت مجلس صورت گرفته است.

*اما عدنان الزرفی مأمور تشکیل کابینه جدید در عراق می‌گوید: معرفی او «قانونی» بوده و منتظر است تا موعد جلسه فوق‌العاده مجلس برای رأی به برنامه دولت و کابینه وزیران او مشخص شود.

[ad_2]

Source link