آرزوی بانک مرکزی، ارائه کمک‌های بیشتر و وسیع تر است

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

همتی در فضای مجازی نوشت: منتهای خواسته و آرزوی دولت و بانک مرکزی، ارائه کمک‌های بیشتر در سطح وسیع‌تر و بلاعوض است، ولیکن، همانگونه که مردم شریف می‌دانند، تحریم‌های ناجوانمردانه امریکا به همراه کاهش قیمت نفت، هزینه‌های مقابله با ویروس کرونا و آثار درآمدی آن، امکانات داخل و خارج از بودجه دولت را بشدت در تنگنا قرار داده است.

وی افزوده است: با این حال، برای کمک به رفع نیاز‌های اولیه بخش بزرگی از مردم که دچار آسیب شده‌اند، سیستم بانکی باید بسرعت تسهیلاتی به اقشار یارانه‌بگیر اختصاص می‌داد. لذا، ۴میلیون خانوار کم درآمد بین ۱ تا ۲ میلیون تومان وام قرض الحسنه ۴درصد دریافت خواهند کرد و تفاوت آن تا ۱۲ درصد را دولت می‌پردازد.

 

بعلاوه بیش از ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر نیز، وام خرید با نرخ ۱۲درصد دریافت می‌کنند.

 

نرخ ۱۲درصدی کارمزد این وام ها، تنها با کمک بانک مرکزی و تعدیل نرخ‌های ذخیره قانونی میسر شده و کاهش بیش از این در نرخ کارمزد، با توجه به سایر تکالیف بانک‌ها، امکان نداشت.

همتی نوشته است: علاوه بر ۲۳ هزار میلیارد تومان وام به یارانه بگیران، بانک‌ها به کمک بانک مرکزی، ۵۲ هزار میلیارد تومان (از کل ۷۵ هزار میلیارد تومان) به بنگاه‌ها و مشاغل آسیب دیده نیز با همان نرخ ۱۲ درصد وام می‌دهند.

 

با توجه به تعویق سه ماهه اقساط و مطالبات جاری بانک‌ها و مشکلات ترازنامه‌ای آنها، این تلاش بسیار درخور توجه است.

 

این اقدامات همزمان، بدنبال پایدارکردن و حفظ زنجیره تولید و عرضه و تقویت قدرت خرید اقشار آسیب دیده اقتصاد است.

[ad_2]

Source link